Şekerin Zararları Nelerdir? Beyne ve Vücuda Etkileri

Şekerin Zararları Nelerdir? Beyne ve Vücuda Etkileri. Şeker, günümüzde diyetlerin ve sağlıklı yaşamın en büyük düşmanı olarak görülmekte. Şeker konusunda zararlardan bahsedilirken ele alınan şeker ise, genelde insan yapımı olan ve yüksek oranda fruktoz içeren mısır şurubudur. Yüksek oranda fruktoz içeren içecek ve yiyeceklerin yoğun tüketildiği toplumlarda obezitenin de yüksek oranda artış gösterdiği tespit edilmiştir. Besinler tüketildikçe leptin hormonu salgılanması artarak tokluk hissi gelirken yüksek orandaki fruktoz bu hormonun artışını engellemektedir. Bu nedenle şekerin zararları denildiğinde akla ilk olarak obezite gelmektedir.

Fruktoz karaciğerde parçalandığı sırada ortaya bir tür yağ çıkmaktadır. Bu yağ kana karıştığında ise damarlarda yağ birikimine sebep olur. Uzmanların araştırma sonuçları da yoğun şeker tüketen kişilerin ağır kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranlarının çok yüksek olduğunu somut bir şekilde ortaya koymaktadır. Diyabet ve yüksek tansiyon da şekerin zararları sonucunda sıkça karşılaşılan hastalıklardandır.

Yüksek kalori kaynaklı rahatsızlıkların nedenleri konusunda her ne kadar farklı görüşler olsa da bu rahatsızlıklar sırasında şekerden uzak durulması gerçeğini inkar eden olmamaktadır. sinoplukoca.com sayesinde şeker ve şekerin etkileri ile ilgili birçok faydalık içerikle tanışabilirsiniz. Tamamen güncel bilgiler ile okurlarını buluşturmak isteyen site şeker konusunda olduğu kadar şekerin önemli rol oynağı hastalıklar hakkında da oldukça geniş içerikler sunmaktadır.

Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir?

Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir?

Özellikle çocuklara söylense de şeker tüketimi her yaş grubu için diş çürüklerinde önemli bir etkendir. Ağızdaki bakterilerin özellikle şekerden beslenmesi diş çürüklerinin başlıca sebeplerinden biridir. Sadece şeker tüketimini azaltmak bile bu konuda önemli bir adımdır.

Yüksek orandaki fruktoz tükeminin tokluk hissinden yoksunluk kılması ancak yoğun kalori deposu olması ise hızlı kilo alımına sebep olmaktadır. Bu durum başta kalp ve damar rahatsızlıklarını tetiklerken glikoz intoleransı ve insülin direnci gibi durumlara da yol açabilmektedir. Kolajen dokuda azalmalara sebebiyet vererek cilt sorunlarına yol açmaktadır. Deri hücrelerinin yenilenmesinin önüne geçmesini ifade eden bu durum ciltteki kırışıklıkların da başlıca nedenlerindendir.  

Şekerin zararları, ilk bakışta ilişkilendirilemeyecek pek çok rahatsızlığın temel sebebi olabilmektedir. Yüksek oranda fruktoz adeta bir bağımlılık yaratarak paketli gıda ve tatlandırılmış içecek tüketimini arttırabilir. Bu tarz beslenmek ise çocuklarda astım, yetişkinlerde ise kronik bronşitin günümüzde sıklıkla karşılaşılan sebeplerindendir.

Şekerin vücuda zararları nedir sorusu çok sık sorulsa da hala şeker kullanımı oldukça yüksektir. Yukarıda sayılan çok bilindik rahatsızlıklar bir yana şekerin vücuda etkileri pekte olumlu değildir.

Şekerin Beyne Zararları

Şekerin Beyne Zararları

Şekerin zararları ele alındığında pek çok hastalıktan yahut olumsuz durumdan söz edilmektedir. Ancak şekerin beyne zararları belki de insan vücuduna verdiği en büyük olumsuz etkilerdir. Şeker, beyin için adeta bir uyuşturucu madde fonksiyonundadır. Uzun süreli şeker kullanımı önce tat alma duyusunu köreltirken daha sonra bu durum beyinde haz alma yoksunluğuna sebep olur ve peşi sıra daha çok şeker kullanımına yol açmaktadır. Böylece ortaya ciddi bir bağımlılık çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucu uzun vadede sentetik şeker, yani abur cubur denilen paketli gıdaların tüketiminin hafıza sorunlarına neden olabildiği ve beynin işlevlerini yavaşlattığı gözlenmiştir. Her zaman şekerin zararlı maddeler halinde tüketimi olarak görülen pastane ürünlerinden kaynaklı sorunlar yaşanmaz. Çoğu paketli gıda oldukça yüksek oranda fruktoz içermektedir.

Yoğun şeker tüketimi en basit olarak kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşlere sebep olurken fiziksel bitkinlik yaşanabilir yahut bilişsel işlevlerin yavaşlamasına sebep olabilirken, konsantrasyon düşüklüğü de yaşanabilmektedir. Ancak her zaman bu kadar masum sonuçlar ile karşılaşılmamaktadır. Yüksek oranda şeker tüketiminin beyinde iltihaplanmaya yahut küçülmeye sebebiyet verdiği de yine bazı araştırmalarda gözlemlenmiştir.

psikolojik etkileri

Şekerin Psikolojik Etkileri

Şeker kullanımı direkt olarak kilo artışına sebep olmasa da buna yol açan önemli bir etmendir. Hızlı kilo alımı ile ortaya çıkan sağlık sorunları kişi için fiziksel acının yanında, psikolojik olarak da oldukça yıpratıcıdır. Yahut fazla kiloların dış görünüş olarak kişiyi mutlu etmemesi ve şekerin cilde zararları ile ortaya çıkan özgüven problemi de oldukça sık karşılaşılan psikolojik etkilerdir.

Sosyal bir varlık olan insan, yaşadığı her durumdan etkilenmektedir. Şeker tüketiminin aşırılığı başlarda sürekli bitkinlik ve sebepsiz yorgunluğa neden olmaktadır. Bu durum ise kişinin yaşam motivasyonunu düşüren önemli bir psikolojik durumdur. Şekerin zararları konusu ele alındığında sadece fiziksel etkilerden bahsetmek büyük eksik olacaktır.

Şekerli gıdaların beyinde yarattığı bağımlılık etkisi, yoksunluk anında mutsuzluğa sebep olmaktadır. Bu durumda ve ya herhangi bir ruhsal olarak yaşanılan olumsuzlukta ani tüketilen şekerli besinler sonrasında pişmanlık etkisi yaratabilir önce huzursuzluğa, ardından derin bir mutsuzluğa, hatta depresyona kadar sebebiyet vermektedir. Şekerin psikolojik etkileri de en az fiziksel etkileri kadar kişiye zarar vermektedir.

Şekerden Kaçmanın Yolları

Şeker krizlerini bastırmak için ilk yapılması gereken o anı doğru hamlelerle atlamak için sağlam bir psikolojiye sahip olmak ve mantıklı davranmaktır. Kişi, kendisine bunun geçici bir durum olduğunu ve eğer şu an düşüncesizce şekerli gıdalar tüketirse hemen ardından pişman olacağını hatırlatmalıdır. Şekerden kaçmanın yolları ilk olarak sağlam bir psikoloji ile başlamaktadır.

Planlı bir yemek düzenine sahip olmak da ani krizleri önleyebilir yahut şekerli gıdalar yerine daha sağlıklı besinlerle o anı geçiştirmenizi sağlayabilir. Aç karnına ne yemek yeneceğinin düşünülmesi, alışveriş yapılması genellikle çok da sağlıklı olmayan besinlerin tercihine sebep olmaktadır.

 Şeker yerine meyve, baharat ve aromalardan destek almak da şeker ile aranıza mesafe koymanıza fazlasıyla yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenme ile ilgili tüyolar, menüler ve şekersiz öğünler ile ilgili sinoplukoca birçok faydalı içerik sunmakta. Bunlara göz atabilir, kendinizce bir fikir edinebilir ve doktorunuzla da net bir sağlıklı beslenme programı çıkarabilirsiniz.   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap