Şeker ve Tuzun Nemlenmesini Önlemek İçin Pratik Önlemler

Şeker ve tuzun nemlenmesini önlemek için önlemler, Aslında şeker ya da tuz için sürekli olarak yaşadığımız bu sorun gayet doğal bir durumdur. Havayla temas halinde olmalarından ötürü oksijen moleküllerinin yarattığı nem zaman içerisinde tuz tanelerinin birbirine yapışmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla tuzluğu kullanmak istediğimizde tuz gelmez ya da birbirine yapışan şekerler görürüz.

Bu nemlenme yalnızca tuz ve şeker için özel bir durum olmamakla beraber sık kullanıldıkları için sürekli bu ikiliyle anılır. Haliyle çözümü için de bu iki üründen söz edeceğiz.

Bazı ufak işlemlerin ardından tuzluğunuzun içerisinde topaklanan tuz oluşumları görmeyeceksiniz. Birbirine yapışan toz ya da kesme şekerler söz konusu dahi olmayacak.

Şeker ve Tuzun Nemlenmesi Nasıl Engellenir?

şekerin nemlenmesini önlemek

Nemlenmesini önlemek bu aşamada en büyük çözüm olarak görülebilir. Tabii ki sürekli hava alan bir ortamda bunu sağlamak kulağa pek kolay gibi gelmiyor. Belki nemlenmesini doğrudan önleyemeyebiliriz. Ancak nemlense dahi nemi emecek bazı metotlar geliştirmemiz mümkün olabilir.

Herkesin aklına direkt olarak pirinç metodu gelebilir. Aslında nemi almak için kullanılan en etkili yöntem pirinç metodudur. Fakat bunu tuzluk içerisinde uygulamak basittir. Tuzluğa taneyle birkaç tane pirinç atsanız bile nemi çekmeye yeterli olabilir.

Fakat bir şeker kavanozu için ihtiyaç olan pirinç miktarı çok daha fazladır. Ayrıca tuzluğun deliklerinden geçmeyen pirinç taneleri şeker kavanozuna daldırıla bir çay kaşığına gelebilir.

Doğal olarak farklı yöntemlerle nemlenmenin önüne geçmenin yolunu bulmak zorundayız. En sık tercih edilen seçenek ise kurutma kağıtları olarak karşımıza çıkıyor.

Bu kağıtları kavanozların ölçüsünde kestikten sonra diplerine yayarak üzerine şeker ya da tuz koymamız gerekiyor. Dolayısıyla hiçbir şekilde nemlenme oluşmasına izin vermiyorlar. Oluşan nem doğrudan bu kağıtlar tarafından emiliyor.

Büyük kavanozlarda şekerin veya tuzun nemlenmemesi için uygulayabileceğiniz bir diğer metot ise defne yaprağıdır. Bu yapraklar özellikle nemi emen yapılarıyla bilinir. Bir tutam koyduğunuzda bayatlamayı durduracağı gibi aynı zamanda nemlenme eğilimini de ortadan kaldırır.

Havayla olan temasını kesmek başlı başına bir çözüm olacağı için ağzı sıkıca kapanabilen bir kavanozun içerisine alabilirsiniz.

Bu kavanozları buzdolabında saklamak ise çok daha iyi bir sonuç almanıza olanak tanır. Kullandığınız kavanozun alan hacminin geniş olması ya da koyulan şeker miktarının az olması yine nemlenmeyi önleyecektir.

68672