Sebzeler ve Meyveler Nasıl Yıkanmalıdır? Hangi Hatalar Yapılıyor?

Sebzeler ve Meyveler Nasıl Yıkanmalıdır? Hangi Hatalar Yapılıyor? Temizliğin en önemli olduğu alanlardan birisi tabii ki mutfaktır. Meyveler ve sebzeler ise tam bu aşamada başımızı ağrıtabiliyor.

Pek çok farklı yıkama tekniği söz konusu olmakla birlikte mevcut viral enfeksiyonlar ve virüs salgını ile bunlara yenileri ekleniyor.

Eskiden yıkamadan yediğimiz meyveler sağlık açısından bir risk faktörü oluşturmuyor olabilir. Ancak günümüzde kullanılan zirai ilaçlar ve kimyasal maddeler ciddi bir risk oluşturabilecek potansiyele sahipler.

Doğal olarak hiçbir sebzenin veya meyvenin yıkanmadan tüketilmemesi gerekiyor. Hatta yıkama aşamasını özel olarak bazı tekniklerle irdelemek önem taşıyor.

Günümüzde bazı yöntemler zaten hali hazırda kullanılıyor. Bunlara yeni eklenen ve aslında çok sağlıklı olmayan pek çok hata ise gözlemlenebiliyor. Meyveleri yıkarken dezenfektan kullananlara bile rastladığımız şu günlerde sağlıklı beslenmenin altın kuralı yiyeceklerin doğru yıkanmasına bağlanıyor.

Meyveler ve Sebzeler Nasıl Yıkanır?

Meyveler ve Sebzeler Nasıl Yıkanır?

Meyve ve sebze yıkama işlemlerinin en basit olanı tabii ki ılık suyla güzelce ovalayarak yıkamaktır. Bu yöntem her ne kadar en sık tercih edilen ve kolay olan olsa da bazı insanlar bunu biraz daha ileriye taşıyabiliyor. Sirkeli suyla yıkamak bunun en net göstergesi olarak biliniyor.

Tabii ki bu durum sağlığa olumsuz bir etki göstermiyor. Aksine sirkenin arındırıcı yapısı meyvelerde ve sebzelerde kullanılan katkı maddelerinin atılmasını sağlıyor. Dış yüzeyini tamamıyla temizlemek için gayet doğru bir hamle.

Bunun haricinde ise bazı hatalar dikkat çekiyor. Artık kimyasal tarım ilaçlarının kullanılmadığı organik ürünler bulmak son derece zorlaştı. Bu ürünler bulunsa bile fiyatları ciddi miktarlara erişti.

Durum böyle olduğundan sebzelerde de meyvelerde de bazı temizleme teknikleri ortaya çıktı. Suyun içerisine temizlik ürünleri koyularak bunun yapılması uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmiyor.

Zira temizlik ürünlerinde de kimyasal içerik olduğundan ötürü ne kadar durulanırsa durulansın bunun etkilerinin kalması mümkün olabiliyor.

Son dönemlerde artan ve temasla bulaşan Covid-19 virüsü gibi etkiler ise sebzelerin temizliğinde yeni hataları beraberinde getirdi. Ellerimiz için üretilmiş olan dezenfektanlar sebzeleri ve meyveleri yıkarken kullanılabiliyor.

Bu süreç bazı uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmiyor. Hatta ölümcül bir risk faktörü taşıdığının altını çizenler bile var. Gümüş su kullanımı da bunlardan birisidir.

Bu şekilde yıkama yapıldığında ürün her ne kadar antibakteriyel olsa da yiyecekler üzerinde olumsuz etkiler gözlemlenebiliyor. İnsan cildi için üretilmiş olan ya da mutfak gereçlerinin temizliği için tasarlanmış hiçbir dezenfekte aracı besinler üzerinde kullanıma uygun değildir.

Dolayısıyla sebzeleri ve meyveleri sağlıklı bir biçimde yıkamanın en doğru ve en pratik yolu sirkeli su olarak öne çıkıyor. Yıllardır kullanılan bu metodu gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap