Sarma Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mutfak kültürümüzün önemli parçalarından bir tanesi olan sarma, hünerli Eller tarafından yapılabilen özel bir yemektir. Sarma hazırlanan iç harcı yaprakla bera..

Mutfak Kültürümüzün önemli parçalarından bir tanesi olan sarma, hünerli Eller tarafından yapılabilen özel bir yemektir. Sarma hazırlanan iç harcı yaprakla beraber güzel bir şekilde hazırlanması ile ancak ortaya çıkabilir. Ismi de hazırlama yönteminden almış olan sarma yapımında kullanılan yapraklar genellikle asma yaprağı olurlar. Bazen Kiraz yapraklarının beyaz lahana ve kara lahana yapraklarının da sarma yapılmasında kullanıldığını bilmekteyiz. Fakat en lezzetli hali asma yaprağı ile beraber yapıldığında ortaya çıkar. Sarma iç harcı temel olarak bulgur ya da pirinç malzemelerinin damak zevkine göre Bahar adlandırılması ile hazırlanır. Çok sevilen bir yemek olmasına rağmen hazırlama süreci çok zor olduğundan dolayı Türkiye’de genellikle bayramlarda çok sık yapılır. Sürekli sarma yemek isteyip de yiyemeyen insanlar için dondurucuda saklama Fikri son derece uygundur. Sarma tek seferde çok sayıda yapılırsa istemiş olduğunuz kadarını dondurucuda saklayabilir ve canınız istediğinde çıkartıp tüketebilirsiniz.

Sarma dondurucuda nasıl saklanmalı?

Iç harcını özenle hazırladıktan sonra sarmalar pişirilmeye hazır hale getirilir ve sonrasında Derin Dondurucu bölmesinde rahatlıkla saklanabilirler. Sarmaları porsiyonları bölerseniz çok daha uzun süre dayanmasını sağlayacaksınız. Halde dondurucudan çıkartıldığı zaman hepsinin çözülmesini bekleyeceksiniz. Buradan bir kez çıktıktan sonra tekrar dondurucuya giremeyeceği için pozisyonlara böyle Rex saklamanızı çok daha uygun bulmaktayız. Buzdolabı poşetlerinin içerisindeki hava tamamen boşaltıldıktan sonra uygun porsiyonlar halinde hazırlanarak dondurucuya kaldırılabilir. Sarmalar dondurucuda taze Lig’de yeni koruyarak çok uzun dönem dayanabilirler. Dondurucudan çıkarttıktan sonra çözdürme gerek olmadan da doğrudan pişirebilir ve afiyet ver tüketebilirsiniz. Bayramlarda çok sık tüketilen sarmalar oldukça fazla emek isteyen önemli yemeklerimizin başında gelmektedir. Dondurucudan aldıktan sonra çözdürmeden işine bileceğiniz gibi çözülerek de pişirebilirsiniz. Oda sıcaklığına gelmesi daha profesyonel bir yaklaşım olacağı için çözülmesini beklemenizi tavsiye ediyoruz. Yaklaşık 6 saat gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde çabucak çözülme özelliklerine sahip olan sarmalar tüketilirken yanında su böreği ve diğer tatlılarla güzel bir tabak misafirlerinize sunabilirsiniz. 89782