Sararan Klozet Nasıl Temizlenir, Beyazlatılır?

Sararan klozetler ve görünmeyen kısımlarını çamaşır suyu ile beyazlatabilirsiniz. Klozetlerin genel temizliği ve diğer beyazlatma yolları yazımızda.

Tuvaletlerimiz artık eski tip değil klozet olarak karşımıza çıkmaya başladı. Genellikle sararan klozetler ise bu sebeple çok sık görünüyor. Eski tip tuvalet taşlarının temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gayet basit bir işlem sonucunda yapılabiliyordu. Fakat klozetler içeri doğru bir yapıya sahip olup, düz bir biçimde karşımıza çıkmıyorlar. Bu derinlemesine temizliğin önünde bulunan en büyük ketlerden birisidir. Yine de sararmış klozet nasıl beyazlatılır diye merak edenlere birkaç tavsiyede bulunacağız. Uygulayarak klozetin ilk günkü beyazlığına ve hijyenine kavuşmayı başarabilirsiniz. Eskisi gibi temizlik yaparken kullanabileceğimiz ürünler kısıtlı değil. En azından artık daha etkili çamaşır suları, klozet temizliği için özel olarak kullanılan temizlik malzemeleri üretiliyor. Klozet temizliği yaparken önceliği kirlerin arınmasına vermelisiniz. Çünkü görsel açıdan temiz görünmesi kadar sağlığınız çok önemlidir. Evin en çok mikrop barındıran kısmı ise klozetlerdir. Klozetlerin temiz olması evde yaşayanların sağlığı bakımından son derece önemlidir.

Sararan Klozet Zemini Nasıl Temizlenir?

Sararan klozetler temizlenirken başvuracağımız ürünler arasında amonyaklı temizleyiciler, çamaşır suları ve temizleyici spreyler var. Bunları bir kerede değil, tamamen farklı noktalarda ve zamanlarda uygulamamız gerekecek.

Klozetin Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Önceliği vereceğimiz nokta klozetin hijyenini sağlamaktır. Daha sonrasında ise derinlemesine bir temizlik ile sararan noktaların beyazlamasını sağlayacağız. Amonyaklı temizlik ürünlerini kullanarak klozetin iç kısımlarına tamamen bu ürünü sıkıyoruz. Ardından ise ister sifonu çekerek, ister ilave su dökerek temizlenmesini sağlıyoruz. Bu amonyağın sökücü etkisiyle kirlerden arınmasını sağlayacaktır.

Klozetin Görmediğiniz Kısımları

Klozette gerek kokuyu taktığımız kısım gerekse kapağın bağlantı noktaları maalesef çok fazla kir içermesine rağmen göze batmamaktadır. Gözümüzle görmediğimiz için sürekli olarak atladığımız bir temizlik aşamasından bahsetmek mümkündür. Doğal olarak klozet temizliği esnasında bu aşama çok önemlidir. Dilerseniz ufak klozet fırçalarından alarak bu bölgeleri güzelce amonyaklı temizlik ürünleriyle fırçalayabilirsiniz. Farklı kir sökücülerin güçlü formülleriyle sprey formunda üretildiklerini biliyoruz. Bunlar içinde kullanılabilecek bu temizlik seçeneğini uygularken dikkatli olmalısınız.

Çamaşır Suyuyla Klozet Temizliği

Aslında klozetin beyazlaması için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi çamaşır suyudur. Beyazlatıcı etkisiyle klozet zemini dahil olmak üzere son derece kolay bir biçimde sararmaları yok eder. Sizi uğraştırmadığı gibi güçlü formüle sahip kaliteli bir çamaşır suyu kullanıyorsanız dökmeniz bile yeterli olabilir. Kolayca klozet sararmaları tarihe karışırken genel anlamda diğer temizlik metotlarının da önüne geçer. Her kadının genel anlamda en sık kullandığı klozet temizleme formülü çamaşır suyu haline dönüşmüştür.

Klozet Beyazlatma

Klozet nasıl beyazlatılır diye merak edenler için en yararlı ürünün çamaşır suyu olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ancak bunun uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken bazı yönleri var. Örneğin çok ucuza satılan çamaşır suları olduğu gibi kaliteli ve daha pahalı olanlarda mevcuttur. Bunlar arasında formül farkı olduğundan kaliteli olanlar her zaman daha iyi temizleyecektir. Aynı zamanda solunum içinde son derece zararlı olan bir üründür. Ciğerlerinizde tahrişe sebebiyet verebilir. Tuvalet temizliği esnasında ağzınızı ve burnunuzu kapatabilecek şekilde maske takmanız önerilir. Buna ek olarak ise klozet beyazlatma işleminin üzerinize sıçrama boyutunu hesap etmelisiniz. Çamaşır suyu üzerinizdeki kıyafeti de beyazlatabilir. Ancak bu görsel sorunların haricinde klozetinizi bembeyaz yapmasının dışında cildinize çok büyük zararlar verebileceğinden emin olabilirsiniz. Bu sebeple elinize en azından latex eldiven takmanız önerilir. Haliyle sararan klozetin temizliği ve beyazlatılması sorun yaşamadan tamamlanmış olur. 80372