Şarap lekesi koltuktan nasıl çıkar?

Kırmızı ve beyaz şarap lekelerini koltuktan çıkarmak zordur. Deterjan gibi kimyasal yerine karbonat ve tuz gibi doğal temizlik yöntemleri ile de izler çıkar.

Şarap üzümlerden elde edilen oldukça lezzetli ve alkollü bir içecek olarak tüm dünyada yoğun bir şekilde tüketilmektedir.  En çok bilinen şaraplar kırmızı şarap ve beyaz şaraptır.

Yazımızda ve Şarap lekesi Koltuk Lekesi çıkarma Şarap lekesi çıkarma Koltuk temizliği Lek detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Şarabı seven ve tüketen insanların şarap lekesi ile çok sık karşılaştıkları görmekteyiz bu da can sıkıcı bir durum olabilir çünkü elbiseye halıya koltuğa bulaştıysa şarabın dökülmesi sonucu oluşan bu lekenin kolaylıkla çıkarılması mümkün değildir.

Beyaz şarap lekesi sarımtırak bir renkli olurken kırmızı şarap lekesi kıpkırmızı bir leke oluşturmaktadır. Renkli oldu farketmeksizin şarap lekeleri çok can sıkar keyif kaçırır çünkü çıkarılması çok da kolay değildir.

Koltuğunuza dökülmüş olan beyaz şarap ya da kırmızı şarap keyfinizi kaçırabilir bu nedenden dolayı lekeyi çıkarmak için uygulayacağınız belli başlı metotlar bulunmaktadır bunların öğrenmeniz ve kullanmanızı tavsiye ederiz.


Şarap lekesi ile baş edebilmek için öncelikle de ki gördüğünüz anda direkt müdahale etmeniz gerekiyor. Eğer zeki görüldüğü anda hemen müdahale etmezseniz işiniz çok daha zorlaşacaktır çünkü şarabı gördüğünüz anda farkettiyseniz bir kağıt havlu yardımıyla temizleme işlemini ya da beyaz bir temiz kumaşta temizleme işlemini uygulayabilirsiniz fakat kurduktan sonra işiniz daha zor olacaktır.

Koltuğa dökülmüş olan kırmızı şarapsa eğer bunu beyaz bir şarap yardımıyla çıkartabilirsiniz. Leke kurumadan önce lekenin üzerine az miktarda beyaz şarap dökün. Temiz bir kumaş parçası ve ılık bir su ile beraber bölge iyice temizleyin.

Eğer evinizde beyaz şarap bulunmuyorsa lekenin üzerine az miktarda karbonat dökebilir ve aynı işlemleri tekrar uygulayabilirsiniz dikkat edilmesi gereken en önemli husus zeki’nin kurumasını engellemektir.

Zeki kurduktan sonra çıkması çok daha zor olacaktır karbonat döktükten sonra temiz kumaş parçasıyla temizleme işlemi yapmayı unutmayın.

Lekeyi  çıkartmanın bir başka yolu da şarabın rengi beyaz ile kırmızı fark etmeksizin lekenin üzerine hemen tuz atmaktır.

Tuz attıktan sonra bölgeyi tuzla beraber bekletin ve tuzun suyu emmesini bekleyin.

Arzular lekenin çıkmış olduğunu göreceksiniz. Yöntemde klasik olan deterjan yöntemidir fakat deterjan kullanırken ağartıcı deterjanlar kullanmayın çünkü bu sefer kumaşı tamamen zedeleme ihtimaliniz bulunuyor.

10713