Sakin Olmak için Sağlıklı 5 Alışkanlık Nedir?

Sakin olmak

Sakin Olmak yaşlanırken Kazandıklarımız, Markette sıra bekliyorsunuz önünüzdeki müşterinin işlemi uzun sürdü, banka işlemleriniz için müşteri hizmetlerini telefonda tuşladınız ve dakikalardır bekliyorsunuz, trafik sizi zaten çileden çıkarıyor. Peki daha sakin olmak için alışkanlıklar edinseniz. Bu sizin ve sevdikleriniz için daha iyi olmaz mı?

Bu makalede ve Sakin Olmak Sağlıklı Alışkanlıklar Stres Yönetimi Ruh Sağlığı Meditasyon Yoga ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Sağlığınız için her zaman sakin ve stressiz olmanız en iyisidir. Yeni çağın çaresiz derdi stres. Bu asla hayatımızdan çıkaramayacağımız bir durum. Peki hayatımızdan çıkaramıyorsak ne yapacağız da onunla başedeceğiz. Stresli ve yoğun hayatımız bizlere duygu yorgunluğu, öfke ve hayal kırıklığı olarak dönüyor.

Evde, işte, trafikte veya alışverişte yaşadıklarımız bizleri her anlamda sağlıksız durumlara sokuyor. Yaşadığımız öfke, stres anları vücudumuzun hem ruhen hem de bedenen hasar almasına neden oluyor. Klinik araştırmalar stresin vücutta kronik iltihaplanmalara neden olduğunu ve sivilceden sindirim problemlerine kadar birçok problemin arkasında bu iltihabın olduğunu kanıtlamıştır.

Hayatımızdaki herkesin bizden sonsuz sayıda beklentileri, her şeyden memnun olamama durumuyla nasıl başedeceğiz?

Sakin Olmak için Sağlıklı 5 Alışkanlık Nedir?

Sakin Olmak İçin Alışkanlıklar Edinmek İçin Ne Yapmalısınız?

1-Elinizdeki işi o an için bırakın. Sakin olmak için alışkanlıklar edinmenin en iyi adımlardan biri stres yaşadığınız kaynaktan, ortamdan ve kişilerden kısa bir süre de olsa uzaklaşmaktır. Streslendiniz veya öfkelendiniz ara verin tekrar başlamadan önce derin derin nefes alın. Tekrar ortama dönmeden önce 10 ‘ a kadar sakin sakin sayın.

2- Stres anında duyularınıza odaklanın. Stresli olduğunuz anlarda vücudumuz, bunu kendine yapılmış bir saldırı olarak görür. Böyle olunca da adrenalin gibi hormonlar aşırı salgılanır. Bu da kan damarlarının daralmasına bu da hızlı nefes alıp vermemize ve nabzımızın hızlanmasına neden olur. Bu tür durumlar stresinizin devamına bağlı olarak sürekli hale gelebilir. Bu zamanla, strese bağlı bu panik tepki döngüsü beyniniz için otomatik tepkisellik denen duruma neden olur. Her stres anınızda bu vücut tepkilerini yaşarsınız.

3- Bir müddet derin nefes alın.  Vücudunuzun stresle savaşma anında düzenli nefes alamazsınız. Uzun nefes almak zorlaşabilir. Nefes alırken uzun ve eşit nefes almaya odaklanmalısınız. Bu şekilde nefes almak vücudunuza düzenli oksijen girmesini sağlar ve kan dolaşımı içinde laktakı azaltarak daha sakinleşmenizi sağlar. Nefes alırken kısa nefesler yerine diyaframdan nefes almanız faydalı olacaktır. Bir elinizi kaburganızın altına yerleştirin (alt karna) diğer elinizi göğsünüze yerleştirin. Burnunuzdan yavaşça nefes alın , alırken 4’e kadar sayarak nefes almak en ideali. Nefes alırken göğsünüz ile birlikte karnınızın da genişlediğini hissetmelisiniz. Bu diyafram nefesidir. Nefesinizi 1-2 saniye tutun ve ağız ya da burundan veriniz. Bu tekniği dakikada 6-10 kez tekrarlayın.

4-Kaslarınızı rahatlatmaya çalışın. Stresli anlarınızda kaslarınız bilinçsizce kasılır ve gerilir, bu da daha setresli ve gergin hissetmenize neden olur. Progresif kas gevşetme tekniği denilen PKG ile bu gerginliği azaltmak, daha sakin hayat yaşamak ve rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. İnternet üzerinden de bu programı takip edebilirsiniz. PKG’de nasıl ki stresli olunca bilinçsiz olarak kasılan kaslarınızı bilinçli hareketler ile bu kasılan , gerilen kasların rahatlamasını sağlayacaktır.

sakin hayat yaşamak

Sakin Kalmak için bir Kaç ipucu

 • Kendinize rahat sessiz bir yer bulunuz.
 • Sıkı kıyafetlerinizi gevşetin
 • Rahat bir şekilde oturun ya da uzanın (uzanmak uyumanıza neden olabilir)
 • PKG yaparken eşit nefesler alınız.
 • Öncelikle yüz kaslarınızla başlayın. Çünkü insan stresi önce yüzünde, boyunda ve omuzunda yaşar.
 • Gözlerinizi 5saniye boyunca açın ve sonra germeyi bırakın. Daha sonra 5 saniye kapatın ve yine germeyi bırakın. Sonra kendiniz takip etmek için 10 saniye bekleyin.
 • Sırada dudaklarınız var. Dudaklarınızı 5 saniye sıkıca büzün, sonra bırakın. Sonraki hareket 5 saniye gülün, yine serbest bırakın. Yine kendiniz takip etmek için 10 saniye bekleyin. Rahatlamaya çalışın.
 • 5 saniye zaman birimlerinde germe bırakma hareketlerini yapın. Gruplar arasında 10 saniyelik dinlenme molaları verin.
 • Diğer kas gruplarını da bu zaman aralıkları ile germe bırakma şeklinde devam edin. Boyun, omuz, kollar, göğüs, karın, kalça, eller, alt bacaklar ve ayak parmakları 
 • Tüm vücut için PKG yapma vaktiniz yoksa ilk başlarda yüz için yapabilirsiniz. 
 • Ellerimizde çok fazla gerginlik taşıdığımız için hızlı bir el masajı yapmak da sizi rahatlatır.

5-Egzersiz yapınız. Egzersiz vücudunuz ve ruh haliniz için doğal bir moral veren unsurdur. Endorfin hormonu sizi mutlu  eden ve sakinleştiren bir hormondur. Egzersiz sayesinde yükselen endorfin hormonu sayesinde kendinizi sakin ve mutlu hissedeceksiniz. İster dışarıya çıkın tempolu yürüyüş veya koşu yapın, ister kardiyo, ister ağrlık kaldırın ya da yoga yapın. Hiç farketmez kendinize ayıracağınız 30 dakikalık fiziksel aktivite sizi rahatlatmaya yetecektir. Egzersiz aynı zamanda stresli çalışmalar öncesinde sakin olmanıza yardımcı olacaktır. Yoga ve meditasyon ile derin düzenli nefes almayı daha iyi öğrenmenizi sağlar ve bu tür yavaş, sakin fiziksel hareketler sizi daha da rahatlatacaktır.

Stresin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Stresin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Stres ruhunuzda ve bedeninizde birçok etkileri oluşur. Bu etkiler size zaman zaman sinyal verir. Eğer verdiği bu sinyalaleri dinlemezsek sağlığımız için geri dönüşü zor olan durumlar yaşamamız kaçınılmaz gerçektir.

Başlıca Olumsuz Etkiler;

Psikolojik Etkiler hafızada hatırlamada zorluk çekmek, konsantre olmakta zorlanmak, dikkatinizin kolay dağılması, daha az yaratıcı olmak ya da daha az kararlar verebilmek, anksiyetede artış olur ve sürekli olumsuz düşünmeye başlarsınız.

Fiziksel belirtileri ise, Sürekli ağrılar hissedersiniz, zayıf bir bağışıklık sisteminiz oluşur, kilo ve uyku değişikliği yaşarsınız. Panik ataklar geçirirsiniz. Bitkinlik ve yorgunluk hissedersiniz.

Davranışsal belirtileriniz olarak ise, unutkanlık, kendini ihmal etme, sosyal olarak toplumdan kendini dışlama, ilişki sorunları yaşarsınız, zaman yönetimi yapamazsınız, öz denetiminiz bozulur, tüm işlerde motivasyonunuz düşük olur. Alkol, nikotin veya daha kötüsü uyuşturucu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Duygusal belirtileriniz ise, sinirlilik, sürekli değişen ruh hali değişiklikleri, olağandışı duygular, savunmasızlık hissetme, motivasyon eksikliği ya da erteleme arzusu yaşarsınız. Düşük öz güvene ve düşük özsaygıya dönüşen duygular hissedersiniz . Sürekli sinirli ve gergin hissedersiniz ve saldırgan ya da öfkeli olabilirsiniz.

Dünyada hiçbir şey kendinizden önemli değil. Bunu her zaman kendinize söyleyin. Uçaklarda yapılan anonslardaki gibi önce kendinizi kurtarmalısınız. Sakin olmak hem sizin hem de sevdikleriniz için önceliğiniz olmalı.

Siz sakin hayat yaşamak için stresten uzak olun ki mutlu olun. Siz mutlu olursanız etrafınıza mutluluk , sakinlik yayarsınız. Hayatın kısa olduğunu ve öfke ve stres ile bunu heba etmemeniz gerektiğini sık sık kendinize fısıldayın.  

7445