Sakalın İlginç Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Sakalın İlginç Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız! Bilimsel çalışmalar kanıtlanan yararlarını biliyor musunuz?

Yapılan araştırmalar sonrasında; kadınların sakallı erkekleri, sakalsız, sinek kaydı traşlı erkeklerden daha çekici bulduğunu tespit edilmiştir. Bununla beraber, kansere yakalanma riskini azalttığı yönünde sağlık açısından da pek çok yararı bulunduğu kanıtlandı. Dilerseniz bilimsel olarak kanıtlanmış bu faydalarını birlikte inceleyelim;

Sakal Cilt Kanseri Riskini Azaltır

Sakal Cilt Kanseri Riskini Azaltır

Queensland Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar, sakalın güneşin zararlı UV ışınlarının yüzde 95′ini engellediğini söyleyebiliriz. Yüzümüzü kapatan kıllar sayesinde daha az miktarda UV ışınına maruz kaldıklarından erkekler, ciltte kanser riskini de en aza indirmiş oluyorlar.

Cildinizi Genç Tutar

Sakallar; cildinizin nemli kalmasını sağlayarak, soğuk havalardaki rüzgarın cildinizi kurutmasının önüne geçmektedir. Hem bu nedenle nemli olan cilt daha geç yaşlandığı da kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra, sakallı bir cilde süreceğiniz nemlendirici, sakalsız cilde sürülen nemlendiriciden daha etkili olduğunu da belirtelim. Çünkü sakalsız ciltteki nemlendirici dış faktörlere daha fazla maruz kaldığı için etkisi kısa sürede azalacaktır.

Sakal Enfeksiyonları Engeller

Sakal Enfeksiyonları Engeller

London Clinic’ten Dermatolog Dr. Martin Wade, traş olmanın ciltte tahriş, bakteriyel enfeksiyon ve deride kızarıklık gibi sorunlara neden olabileceğinden, erkeklerin sakal bırakmayı tercih ettiklerini açıklıyor.

Astım ve Alerjiden Korur

Uzun sakallar polen ya da toz gibi alerjenlere karşı filtre oluşturmayı sağladıklarından astım ve alerji riskinde ciddi derecede bir azalma görünüyor. Özellikle bıyıkların alerjenlerin teneffüsünü engelleme açısından oldukça etkili olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Soğuk algınlığından Korur

Çene ve boyun civarında çıkan kıllar, sıcaklığı hapsetmesinden kaynaklı sizi sıcak tutmaya yardımcı olurlar. Belirtmeliyiz ki özellikle kışları soğuk algınlığı riskiniz bu sayede oldukça düşecektir. Doktorların, hastalıklara karşı bağışıklık sistemi zayıf olanlara sakal bırakmalarını tavsiye ettiği de söylenmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap