Said İsminin Anlamı

Said İsminin Anlamı

Said İsminin Anlamı Ülkemizde en fazla kullanılan isimler arasında Said ismi yer almaktadır. Kendi isminin anlamını merak eden kişiler ve çocuklarına yeni isim arayışında olan anne ve babalar için, isim anlamları ve analizleri büyük yer tutmaktadır. Bu noktada Said isminin anlamı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Said isminin anlamı nedir? sorusuna gelindiğinde, farklı anlamlara sahip bir sürü tanımın olduğu görülmektedir. İlk olarak yıkıcı ve yükseltici anlamına gelen bu isim, cennette akan suyun çıkardığı ses olarak da bilinmektedir. Anlamının bu kadar güzel olması, erkek çocuklarına konulan en sık isimler arasında yer almasını sağlamaktadır. Said ismi Kur’an’da geçmektedir ve kökeni Arapçadır. Bu ismin, Kur’an’ın Hud suresinde geçtiği bilinmektedir. Said TDK’deki anlamı kutlu, mübarek, Allah tarafından makbul tutulmuş ve uğurludur.

Birçok kişi taşıdığı ismin hangi anlama geldiği ve isim analizlerini nasıl yapıldığını araştırmaktadır. Ülkemizde özellikle kadınlar, isim analizlerine merak duymaktadır. Hem kendi isimlerinin hem de çocuklarına koyacakları isimlerin analizlerini yaparak, isim seçme konusunda yardım almaktadırlar. Merak edilen isimler arasında Said ismi de yer almaktadır. Said isminin kişilik analizi açıklanacak olursa; Adından da anlaşıldığı gibi sıcakkanlı ve sevecen bir yapıları bulunmaktadır. Genellikle dost bulma konusunda başarılıdırlar ve asla yalnız kalmazlar. Özgüven olarak güçlü ve ayakları yere basan bir yapıya sahiptirler. Özel hayatlarında eşlerine veya sevgililerine sadık olmalarıyla bilinirler. Çalışkan ve azimli bir yapıda olmaları, iş hayatlarında yükselmelerini kolaylaştırmaktadır. Çok nadir olmakla birlikte öfkelendiklerinde çevrelerini kırmaya meyilli bir yapıları vardır. Her isimde olduğu gibi, bu ismin de hem olumlu hem de olumsuz yanları bulunmaktadır. Said isme sahip kişilerin olumlu yönleri arasında özgüvenli olmaları, sadık bir yapıya sahip olmaları, özgürlükçü ve insancıl bir tutum sergilemeleri, takım çalışmasına yakın ve yenilikçi olmaları yer almaktadır. Olumsuz yönlerine değinilecek olursa görev düşkünü, fazla otoriter ve kontrolcü, duygularını saklamakta güçlü olan ve duygusallıktan uzak olmaları söylenebilir. Fiziksel özellikleri ise, oval bir yüze, geniş bir alına ve düz kaşlara sahiptirler. Ayrıca uzun boylu olmaktadırlar.

Yapılan kişilik analizlerinin yanından isme ait harf analizlerinin yapılması da, önemli bir yere sahiptir. Said isminin harf analizi açıklanacak olursa; S: Hayal etmeyi seven ve hayalperest bir yapıya sahiptir. İsimlerde s harfinin olması tercih edilir. A: Enerjik ve atılgan olmayı temsil etmektedir. Bu harf tercih edilecekse, ikiden fazla kullanılmaması önerilir. İ: Hassas ve duygusal olmayı temsil etmektedir. D: Bu harf hırsı akla getirmektedir. Üstün güçlere sahip olmayı çağrıştırmaktadır.

Said ismi akılda diğer benzer isimleri de çağrıştırmaktadır. Babasının adı Sait olan kişiler, çocuklarına benzer bir isim koymak için veya ilk çocuğunun adı Sait olup ikinci çocuğuna benzer bir isim arayan anne ve babalar için, bu isimlerin varlığı mevcuttur. Said ismine benzer isimler açıklanacak olursa kız ve erkek olarak iki gruba ayrılmaktadır. Erkek isimleri Saim, Sait, Sair, Zaid ve Sacid isimleridir. Kız isimleri arasında Saide, Şaire, Saime, Sacide ve Saike isimleri yer almaktadır.

 Bu isimle ilgili merak edilen konular arasında Said ismi caiz mi sorusu yer almaktadır. Sait ismi caiz olmayan isimler arasında yer almamaktadır. Tercih edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu ismi tercih edecek kişilerin, anlamına bakarak karar vermesi gerekir.

Said ismine sahip ünlü isimlerde merak konusu olmaktadır. Said ismine sahip olan ünlüler arasında, yazar Said Nursi ve yaptığı dini programlarla tanınan ve herkes tarafından sevilen Nihat Hatipoğlu’nun oğlu, Said Hatipoğlu yer almaktadır.

Said isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Mübarek, Kutlu, Uğurlu. Mübarek, Mesut. Sevap Kazanmış, Allah Katında Makbul Tutulmuş. Sahabe İsimlerinden
  • 2 – Cennette Akan Suyun Çıkardığı Ses, Cıvıldaşan, Ötüşen.
  • 3 – Yukarı Çıkan, Çıkıcı, Yükselici,
  • 4 – [Bakınız: Sait]

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

said-isminin-anlami-8809
Said İsminin Anlamı

Said ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Said ismini kullanan 3.030 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Said ismini kullanan 496 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Said ismini kullanan 185 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Said ismini kullanan 151 kişi bulunmaktadır.

Said isminin Türkiye sıralaması

Said en çok kullanılan 1837. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 884. isimdir.

Said ismini kullananların sayısı, son bir yılda 185 kişi artmıştır.

Said isminin Harf Analizi

Kişiye Said ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

Said İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Said ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Said isminin anlamını gözden geçirin!

Said İsminin Numerolojisi

Said isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
A: bir
İ: on iki
D: beş
TOPLAM: 40

“Said” ismi hem Türk hem de Arap kültüründe kullanılan bir isimdir. İşte Said ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Said Nursi: Türk İslam alimi ve yazar. Risale-i Nur adlı eserleriyle tanınmıştır.
  2. Said Halim Paşa: Osmanlı Devleti’nin önemli siyasetçilerinden biri. Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde dışişleri bakanlığı yapmıştır.
  3. Said Salahuddin: Iraklı futbolcu. Irak millî futbol takımında ve bazı Avrupa kulüplerinde forma giymiştir.
  4. Said al-Shihri: Suudi Arabistanlı terörist. El-Kaide örgütünün önemli isimlerinden biri olarak bilinir.
  5. Said Aouita: Faslı atlet. 1984 Olimpiyatları’nda 5.000 metrede altın madalya kazanan sporculardan biridir.

Bu listede sadece birkaç örnek verilmiştir ve Said ismine sahip başka ünlü veya tanınmış kişiler de bulunabilir.

74527