Sağlık Topu ile Güç Antremanı ve Faydaları

Sağlık Topu ile Güç Antremanı ve Faydaları. Becerileri geliştirmek, kalori yakmak ve vücut kaslarınızı kuvvetlendirebilmek için oldukça etkili olan sağlık topu ile çalışma yapmak, son dönemlerin en popüler antrenmanlarından biri olmuş durumda. Özellikle kas geliştirme, güç ve kuvvet antrenmanlarında sıkça tercih ediliyor.

Sağlık topu ile yapılan antrenmanların faydalı olmasının yanı sıra tehlikeli olabileceğini de belirtmekte yarar var. Ağırlıkları nedeniyle kontrollü kullanılmadığı takdirde kalıcı sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğinden, sağlık topunu antrenmanlarınızda nasıl kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Sağlık topu ile uygulanan güç antrenmanlarını dilerseniz birlikte inceleyelim…

Sağlık Topu ile Güç Antrenmanı Hareketleri

Sağlık Topu ile Güç Antrenmanı Hareketleri

  • Sağlık Topu ile Twist Hareketi: Ayaklarınız yerde, dizleriniz bükülü bir şekilde oturarak başlamalısınız. Sağlık topunu göğsünüze yerleştirin. Ardından yere doğru 45 derecelik bir açı oluşturacak pozisyonda eğilin. Bu çalışma sırasında karın kaslarınızı sıkarak çalışmaya özen göstermelisiniz. Başınızı ve omzunuzu, topu kaldırmadan önce yerden kaldırmanız gerekiyor.
  • Hareketli Lunga Egzersizi: Bacak ve karın kaslarının çalıştırılmasında son derece etkili olan bu hareket, karnınızdaki eğimli kasların güçlendirilmesi için uygulanmaktadır. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açmalısınız. İki eliniz ile sağlık topunu kavrayın. Ardından sağ bacağınız ile öne doğru bir adım atmalısınız. Yerde düz bir pozisyonda duran sol ayağınız ile sol diziniz yere değene kadar lunge yapmalısınız. Karnınızı ve sağlık topunu sola doğru eğerek, ayağa kalkın ve aynı egzersizi öteki bacağınız ile uygulayın.
  • Sağlık Topu ile Plank: Vücudunuzun orta kısmındaki karın kaslarınızın güçlü olması durumunda daha kolay yapabileceğiniz bu egzersizi uygularken, belinizin bükülü olmamasına ve omuzlarınızı kaldırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. İlk olarak ellerinizi topun üzerine koyarak, kollarınızı olabildiğince açın. Bu sırada bedeninizi yavaşça yerden yukarıya doğru kaldırmanız gerekiyor. İleriki zamanlarda, teknik geliştirmek için; ellerinizin beraberinde, ayaklarınızı da başka bir sağlık topuna koyarak çalışmayı deneyebilirsiniz.
  • Burpee Hareketi: Omuz, göğüs ve kol kaslarını aktif bir şekilde çalıştırmaya yarayan burpee egzersizi, yüksek oranda kalori harcamanızı da sağlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra bacak kasları üzerinde de oldukça etkili olan burpeede klasik olanından tek farkı; ellerinizi yere değil de sağlık topunun üzerine koymak olacaktır. Karın kaslarınızı bolca çalıştıran, hareket eden bir denge noktasına imkan veren bir çalışma olacaktır.
  • Duvara Top Atma Hareketi: Birçok kişinin crossfit çalışmalarına ek olarak uyguladığı bir çalışma olduğunu belirtelim. Fazla miktarda kalori yakmanızı sağlayan bu egzersiz, doğru teknik ile uygulanması durumunda muhteşem sonuçlar almanızı sağlar. Göğüs kası, omuzlar, femoral kaslar, kuadriseps kaslar ve kalça başta olmak üzere, tüm vücut kaslarını çalıştırabilen bir egzersiz hareketidir.
Sağlık Topu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Sağlık Topu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Doğru bir sağlık topu seçiminde ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta, topun ağırlığı olmalıdır. Pek çok kişi hafif sağlık topu seçerek yanılgıya düşerler. Çünkü bir antrenman rutini için alım yapıyorsanız, bir ağırlığa ihtiyacınızın olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Hedefiniz hız antrenmanları ise satın alacağınız sağlık topunun, hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Hız antrenmanları seri bir şekilde çalışmayı gerektiğinden, yüksek ağırlıklı sağlık toplarıyla sakatlanmalar yaşama riskiniz bulunur.

Sağlık topunu güç ve kuvvet antrenmanlarında kullanmak için satın almak istiyorsanız, durum biraz daha farklıdır. Daha büyük ebatlarda ve daha ağır olan topları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Kuvvet ve güç çalışmalarında, kaslarınızı zorlayarak çalışmak gerektiğinden hafif toplar seçmeniz halinde yeterince verim alamayacaksınızdır.

Ancak yüksek ağırlığa sahip olan sağlık topuyla çalışma yaparken, sık sık topun kontrolünü kaybetme gibi bir sorun yaşıyorsanız; daha hafif bir sağlık topu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap