Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ve Yapılacak İbadetler

Allah’ın ayı olarak anılan ve üç ayların başlangıcı olan Recep ayında en mübarek günlerin başında Regaip kandili geliyor. Bu bağlamda Müslüman aleminin Regaip kandilinde ne olduğunu, neden bu kadar faziletli olduğunu ve nasıl ibadet edilmesi gerektiğini sık sık sorduğunu görebiliyoruz. Regaip kandilinin faziletleriyle alakalı da en önemli sahih kaynaklardan birisi peygamber efendimiz(SAV)’in hadis-i şerifleri oluyor. 

Regaip kelime anlamı olarak ‘’reğabe’’ kökünden türeyen bir kelimedir ve anlam olarak da bir şeyler dilemek, istemek, bir şeyleri elde etmek ya da ona meyletmek gibi anlamlara gelmektedir. Aynı zamanda istenilen şey için çabalamak olarak da geçtiği yerler vardır. Bu yüzden Salih amelleri olan Müslümanlar için bir şeyler dilemek adına en önemli günlerin başında gelmektedir. Allah(c.c) Regaip kandilinde dilediğiniz her şeyi kabul eyler ve dualarınızı kabul ederek günahlarınızı bağışlar. 

Regaip kandilinde edeceğiniz dualarla beraber Allah’tan af dilemek, günahlarınızın affı için ona sığınmak ve yakarmak çok önemlidir. Regaip kandilinin Recep ayında bulunması sebebiyle peygamber efendimizin de Recep aynın ilk Cuma gününü mutlak suretle oruçlu geçirdiğini bildirmek gerekiyor. Her Cuma faziletiyle bize huşu verirken Recep ayının ilk Cuması daha da faziletli bir gün olarak düşünülebilir. 

Regaip Kandilinde Ne Oldu?

Allah (c.c) kelamı olan Kuran-ı Kerim’de Regaip kandilinin ismini aldığı kök ‘’reğabe’’ toplamda 8 kez geçmektedir. Dolayısıyla bir şeyler istemek, Allah’tan bir şeyler dilemek, ona sığınmak ve yalvarmak için en güzel gecelerin başında Regaip kandili gelmektedir. Melekler bu gecenin ismini zikretmiş ve Allah’a dua etmenin en faziletli zamanlarından birisi kılmışlardır. 

Aynı zamanda peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) ‘’Yapacağınız ibadetlerde 5 gece vardır ki onların sevabı, dileği, duası asla geri dönmez. Recep aynın ilk Cuma gecesi, Şaban ayının tam ortasındaki gece, Cuma geceleri, Ramazan bayramının ve Kurban bayramının ilk geceleri’’ buyurmuştur. Ayrıca Regaip kandili İslam alimlerine göre feyzi bakımından bu kadar güçlü olmasını peygamber efendimiz(SAV)’in ana rahmine düştüğü gece olmasına bağlamaktadır. Hz. Amine bu Recep ayının ilk Cuma günü hamile olduğu belirtileriyle rivayet edilir. 

2022’de Regaip Kandili Ne Zaman?

Kullandığımız Miladi takvime göre hangi kandilin hangi güne denk geliyor olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Diyanet bu noktada devreye girerek her yılın başında o yıla ait dini günleri Miladi takvime göre duyurarak bize bildiriyor. 2022’de Regaip kandili ne zaman diyenler içinse tarih 3 Şubat 2022 Perşembe olarak ele alınıyor. 

Regaip Kandilinde Kılınacak Namaz

Farz ibadetler dışında her zaman nafile ibadetlere yönelmekteyiz. Bu nafile ibadetlerin arasında da muhakkak ki zamanlama çok önemli bir faktöre dönüşüyor. Yani kandiller daha da önemli kılınırken aynı zamanda Regaip kandilinde kılınabilecek nafile namaz çok daha feyzi yüksek olarak nitelendiriliyor. 

Regaip kandilinde de 12 rekatlık nafile namazın kılınması en doğrusudur. Bu Mahmud Sami Ramazanoğlu tarafından kaleme alınmış dualar ve zikirler kitabında da Regaip kandili için en uygun nafile namaz olarak geçmektedir. 

Nafile orucu kandil günü tutulmuş olan orucun iftarı yapıldıktan sonra kılınmalıdır. Akşam namazını kıldıktan sonra her 2 rekatın bitiminde bir kez selam vermek suretiyle toplamda 12 rekatlık bir namaz eda edilmelidir. 

  • Fatiha suresi okunduktan sonra 3 kez Kadir suresi okunmalıdır.
  • Ardından 12 kez İhlas suresi okunmalıdır.
  • Bunu bir diğer rivayete göre Fatiha suresinden sonra 1 kez Kadir suresi, 3 kez İhlas suresi okuyarak da kılabilirsiniz. 

Her rekat bu şekilde kılınmak suretiyle 2 rekat bitiminde selam durularak sonraki rekata geçilir. 12 rekat tamamlandığında nafile namazı bitirilmiş olur. 

Namaz 12 rekat kılındıktan sonra Regaip kandilinde Salih ameller kazanmak için 

  • 70 defa “Allahumme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin nebiyyil ümmiyyi ve alâ âlihi ve sahbihi ve sellim’’ denir. 
  • Secdeye gidildikten sonra secdedeyken 70 defa “Sübbuhun Kuddüsün Rabbüna ve Rabbülmelaiketi verruh” denir. 
  • Secdeden kalkıldıktan sonra 70 defa “Rabbigfir verham vetecevez amme teğlemü inneke entel eazzul ekram’’ denir. 
  • Tekrardan secdeye gidilir ve 70 defa “Sübbuhun Kuddüsün Rabbüna ve Rabbülmelaiketi verruh” denir. 

Son olarak secdede 70 defa “Sübbuhun Kuddüsün Rabbüna ve Rabbülmelaiketi verruh” tekrarlandıktan sonra hangi dileğiniz varsa Allah(c.c)’ün rızası için dileklerinizi niyaz edebilirsiniz. 

Regaip Kandilinde Yapılabilecek İbadetler

Özel olarak Regaip kandilinde mutlak suretle yapılması gereken ibadetler yoktur. Meleklerin ismini tayin ettiği Regaip kandili yalnızca faziletli bir gün ve gece olarak anıldığı için Salih amellerinin peşinden gidenler için kaçırılmayacak bir fırsata dönüşmüştür. Bugünün feyzini en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler ise yalnızca Allah’ın rızasını almak için niyet etmek ve dilediği ibadetleri yapmakta özgürdürler. 

Tüm Müslümanların namaz ibadeti farz kılınmıştır. Dolayısıyla ahiret hayatımız başladığı zaman karşımıza çıkan ilk amel namazlarımız olacaktır. Eğer ki geçmişten kalma kazalarımız varsa bunların kaza namazı olarak eda edilmesi ve ahiret hayatımıza borçlu gitmemek en önemli hususlardandır. Dolayısıyla kaza namazınız varsa Regaip kandilinde kaza namazını eda etmek oldukça faziletlidir. 

Aynı zamanda Allah (c.c) kelamı olan Kuran-ı Kerim her kandil gecesi olduğu gibi Regaip kandilinde de okunabilir. Okuma hızınıza, kurallarına ve makamına uygun olacak şekilde okuyabildiğiniz kadar Kuran okumakta herhangi bir sakınca yoktur. Aynı zamanda peygamber efendimiz (SAV) Kuran-ı Kerim okurken zorlanan ama buna rağmen vazgeçmeden okuyanlara da sevap müjdelemiştir. Öyle ki ‘’İçinizden kim Kuran-ı Kerim’i layığıyla, makamında ve usulüne uygun okuyorsa itaatkar melekler onunla beraberdir. Her kim ki zorlanmasına rağmen kekeleyerek okumaya devam ediyorsa ona iki kat daha sevaptır’’ buyurmuştur.

Regaip kandilinde özel olarak bir ibadet standardı bulunmamasına karşın kandillerde sıklıkla önerilen gününü oruçlu geçirmek, gecesinde de nafile ibadetleri aksatmamak önemlidir. Kuran’dan sureler okumak, dua etmek ve günahlarınıza af dilenmek için en uygun geceler arasındadır. 

64585