Ravza İsminin Anlamı

Ravza

Ravza İsminin Anlamı Günümüzde yeni doğacak bebeklere isim verilirken internet üzerinden araştırma yapılmakta ve hangi ismin hangi anlama geldiği merak edilmektedir. Son zamanlarda “Ravza isminin anlamı nedir?” sorusu ise sıklıkla sorulur. Ravza; zaman, devir, dünya, alem ve cennet bahçesi anlamlarına gelmektedir. Bu isim Türkiye’de en yaygın kullanılan isimlerden bir tanesidir.

Türkçe sözlüğe göre Ravza isminin anlamı; çayır, çimen, ağaç, cennet, suyu bol yer, bahçe ve perdeli eski bir saz olarak sıralanmıştır. Arapça kökenli olan bu ismin günümüzde genellikle kız çocuklarına verildiği bilinir. Bu isim yalnızca Türk toplumlarında değil Arap toplumlarında da sıklıkla kullanılır.

Yeni doğacak bebeklerine Kur’an-ı Kerim’de geçen bir isim vermek isteyen anne ve baba adayları, “Ravza ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunu sormaktadır. Ravza ismi Kur’an-ı Kerim’in herhangi bir suresinde geçmez. Ancak ismin anlamlarından biri olan cennet bahçesi, Kur’an-ı Kerim’in Rum suresinde ve Şura suresinde geçmektedir. Ayrıca bu isim caiz isimler arasında yer alır.

Günümüzde Türkiye sınırları içerisinde toplamda 15.699 kişinin Ravza ismini taşıdığı bilinir. Bu kişilerin yaklaşık 5 bini İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamaktadır. Ravza isminin genel popülerlik sıralamasında Nusret isminden sonra gelerek 841. sırada olduğunu söylemek ise mümkündür.

Sizlerin de bildiği üzere isimlerden yola çıkarak karakter analizi yapılabilmektedir. Bu bağlamda Ravza isminin analizi aileler tarafından merak edilir. Ravza ismini taşıyan kişilerin tutumlu, yetenekli, disiplinli, titiz, sağlığı önemseyen, yardım sever, pratik zekalı ve anlayışlı olduklarını söylemek mümkündür. Eleştirilerden hoşlanmamak, aşırı gurur yapmak, aşırı hırslı olmak ve hep ön planda olmak istemek bu isme sahip olan kişilerin olumsuz özellikleri arasında yer alır.

Ravza isminin rengi mavidir. Bu ismi taşıyan kişiler genellikle büyük ve etkileyici gözlere, mesafeli kaşlara, geniş burun yapısına, kalın ve gür saçlara, köşeli çene yapısına, kısa gövdeye, düz kalçaya ve koyu renkli gözlere sahiptirler. Ayrıca bu kişilerin kısık ses tonuna sahip oldukları da söylenebilir.

Ravza isminin harf analizinde R harfinin tereddütlü birini, A harfinin atılganlığı, V harfinin içe dönüklüğü, Z harfinin ise bilimselliği çağrıştırdığı söylenir. Yani Ravza ismine sahip olan kişiler tereddütlü ve içe dönük yapılarının yanı sıra atılgan ve okumayı seven kişilerdir. Bu kişiler genellikle çevresindeki insanlar tarafından sevilir ve saygı duyulur.

Ravza ismine sahip olan kişiler genellikle oyunculuk, yazma ve şarkı söyleme gibi çeşitli alanlarda yeteneklidirler. Bu ismi taşıyan kişilerin şefkatli, tutkulu ve romantik oldukları söylenebilir. Ayrıca bu kişiler hassas ve alıngan olabildikleri için kolayca incinirler. Bu nedenle Ravza ismini taşıyan kişilerin risk almadıkları ve çevresine karşı temkinli davranmak istedikleri bilinir.

Bebeğinize bir isim verirken o isme sahip olan ünlüleri merak ediyor olabilirsiniz. Günümüzde Ravza ismine sahip ünlüler ile alakalı herhangi bir veriye rastlanılmamıştır. Ancak izlediğiniz video içeriklerde Ravza ismini sıkça duymanız mümkündür.

Eğer yeni doğacak bebeğinize Ravza ismine benzer isimler vermek istiyorsanız; Ayza, Nurseza, Koza, Feyza, Dilfeza, Canfeza, Mimoza, Seza, Hamza, Rıza, Mirza ve İrza isimlerini düşünebilirsiniz. İkinci bir isim olarak ise Nur, Gül, Naz, Ayşe ve Merve isimleri uygun olacaktır.

ravza-isminin-anlami-92023
Ravza İsminin Anlamı

Sonuç olarak Ravza isminin güzel anlamlar çağrıştırdığı, Kur’an-ı Kerim’de geçmediği fakat cennet bahçesi anlamına geldiği, Türkiye’de yaygın olduğu ve bu ismi taşıyan kişilerin güzel karakterler taşıdıkları söylenebilir. Sizler de yeni doğacak bebeğinize güzel bir isim vermek istiyorsanız, tercihinizi Ravza isminden yana kullanabilirsiniz.

Ravza isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Zaman, devir.dünya, alem.talih
  • 2 – Cennet bahçesi. Kuranda Rum Suresi 15. ayet ve Şura suresi 22. ayetlerde geçer.
  • 3 – Ravza-i Mutahhara; Rasulullah’ın medfun olduğu mekan cennet bahçesi.
  • 4 – Çimeni, ağacı bol olan yer, bahçe. Ravza-i Mutahhara; Rasulullah’ın medfun olduğu mekan

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ravza ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ravza ismini kullanan 15.699 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ravza ismini kullanan 2.637 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ravza ismini kullanan 613 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ravza ismini kullanan 255 kişi bulunmaktadır.

Ravza isminin Türkiye sıralaması

Ravza en çok kullanılan 841. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 434. isimdir.

Ravza ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.386 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Ravza isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ravza isminin Harf Analizi

Kişiye Ravza ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ravza İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ravza ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ravza isminin anlamını gözden geçirin!

Ravza İsminin Numerolojisi

Ravza isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

R: yirmi bir
A: bir
V: yirmi yedi
Z: yirmi dokuz
A: bir
TOPLAM: 79

13930