Pürmüz Nedir, Ne İşe Yarar? Tatlılarda Pürmüz Kullanımı

Pürmüz Nedir, Ne İşe Yarar? Tatlılarda Pürmüz Kullanımı Nasıl Olmalı? Daha çok ateş yakmak için kullanılan ve ateşi kolayca tutuşturmaya yarayan bir alet olarak biliniyor. Mutfakla olan ilgisi ise son dönemlerde oldukça revaçta olan çılgın sunumlarla karşımıza çıkmaya başladı.

Yemek yaparken pürmüz kullanmanıza sebep olan faktörler ise daha çok pastane grubu için geçerli görünüyor. Tatlılar için oldukça nefsi gözüken tabaklar hazırlarken bu ufak mutfak hilesinden yararlanabilirsiniz.

Tatlı konseptleri genellikle lezzeti ve görselliği ile ön plana çıkıyor. Ancak sunum bunların ikisi için de önemli bir noktadır. En basitinden kimse güzel gözükmeyen bir pastayı sırf çok güzel tadı var diye almıyor. Aksine ilk bakışta göze hitap eden pasta hangisiyse o tercih ediliyor. Kullanımı ile bu yönden büyük bir artı kattığı için tatlılar çok daha hoş bir görünüme kavuşturulabiliyor.

Pürmüz İle Tatlılar Nasıl Daha İyi Sunulur?

Pürmüz İle Tatlılar Nasıl Daha İyi Sunulur?

Mutfaklarda daha çok ince uçlu olan modeller tercih ediliyor. Pürmüz için farklı pek çok tip olduğundan şaloma ismi verilen bu modeli mutfaklar için uygun bulabiliyoruz.

Aslında temel anlamda tatlılar için Cream Brule tarifinde direkt olarak kullanılmak zorundadır. Ancak diğer tatlılar için pürmüz ihtiyacı yok gibi düşünülüyor. Oysa şeflerin bunu kullandıkları alanlar gerçekten muazzam bir usta olduklarını kanıtlıyor.

İlk olarak pürmüz gibi yanıcı bir aleti kullanırken en dikkat edilmesi gereken şey kendinize zarar vermemenizdir. Bunun için önceliğiniz emniyet olmalıdır. Emniyet kilidini dikkatlice açtıktan sonra tipik çakmak kullanımı gibi olduğunu anlayacaksınız. Yalnızca çakmaktan daha yoğun ve daha hızlı bir ateşe sahiptir.

Eğer Cream Brule yapmıyorsanız pürmüz ile yapacağınız şey tam anlamıyla dekoratif bir dokunuştur. Aynı zamanda karamelize edebileceğiniz bazı tatlılarda lezzete de ufak dokunuşlar bırakabilirsiniz. En basit şekliyle fırında sütlaç ve üzerindeki hafif yanık tabakayı hatırlayın. İşte bunu kolayca istediğiniz kıvamda yapabilirsiniz. Tatlılar arasında da en çok sütlaç için kullanılmaktadır.

Ayrıca mutfak araç gereçleri arasına girdiği için etlerin tütsülenmesi aşamasında da sık sık tercih edilebiliyor. Bilhassa beyaz etleri tütsülerken ocakta çok sıkıntılı süreçler yaşanıyor. Hem yapılış aşaması zor oluyor hem de elimizin ısıdan etkilenme şansı oldukça yüksek. Bunun yerine pürmüz kullanmak oldukça basit bir çözüme dönüşüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap