Protein Tozu Kullanmalı Mıyım? Zararları Var Mıdır?

Protein Tozu Kullanmalı Mıyım? Zararları Var Mıdır? Artık pek çok sporcunun vazgeçilmez gıda takviyelerinden biri haline gelen bu takviye büyük ihtimalle siz de spor salonlarında birçok kişinin bu takviyeyi aldığına şahit olmuşsunuzdur. Peki nedir bu protein tozu dediğinizi duyar gibiyiz ve hep birlikte inceleyelim dilerseniz;

Kas gelişiminiz için sahip olduğunuz her kilograma karşılık olarak, günde en az 2 gram protein tüketmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin 90 kilogramlık bir sporcunun yalnızca mevcuttaki kas kütlesini korumak için, bir günde üç tavuk göğsü ya da beş pirzola tüketmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Yalnızca bir ölçek protein tozundan ise 24-25 gram kadar protein almanız mümkün olduğundan, daha çok tercih ediliyor. İşte bu yüzden, sporcular için takviye çok büyük önem taşıyor.

Protein tozu, süt ve et ürünleri gibi doğal protein kaynağından elde edilen toz formdaki gıda takviyesi olduğunu bilmeliyiz. Whey ise sadece peynir altı suyundan meydana geliyor. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi ya da yabancı kimyasal barındırmayan protein tozlarını sporcular; son zamanlarda whey’i ilave olarak, kırmızı etten elde edilen et protein tozlarını da tercih etmektedirler.

Protein Tozu Takviyesi Neden Kullanılıyor?

Protein Tozu Takviyesi Neden Kullanılıyor?

Birinci sebep; maddi olarak hesaplı olmasından kaynaklıdır. Özellikle spor yapan biri, ortalama bir kişiye göre daha fazla proteine ihtiyaç duymaktadırlar. Fakat fazla proteinli besinler de bir o kadar pahalı gıdalar olduğunu söyleyelim. Protein tozları ile uzun vadede protein ihtiyacını karşılamak için en hesaplı alternatiftir.

İkinci sebep; pratik ve kolay hazırlanabilir olmasından kaynaklıdır. Protein tozunu su veya süt ile karıştırarak, 10-15 saniye gibi kısa bir sürede bol proteinli bir öğün elde etmeniz mümkün. Bu sayede hem vakitten kazanırsınız, hem de işlerinizden geri kalmamış olacağınızı da belirtelim.

Üçüncü sebep ise; bol miktarda protein ile az kaloriye sahip olmasından kaynaklanmaktdır. Protein kaynakları sindirim ve kalori açısından protein tozlarına göre dezavantajlı olduğunu söyleyelim. Et ve süt ürünleri bol miktarda yağ içerdiği için hem sindirim sorunları yaşayabilir hem de daha fazla kalori almanız kaçınılmaz olacaktır.

Protein Tozu Zararlı Mıdır?

Protein tozunu kullanmalı mıyım? Zararlı mıdır? Eğer doğru zamanlarda ve doğru miktarlarda kullanılır ise kesinlikle zararlı olmadıklarını belirtelim. Peynir altı suyu ve et ürünleri gibi doğal kaynaklar kullanılarak meydana getirilen ürünlerdir. Üretim sırasında içerisine kimyasal ya da katkı maddesi eklenmediğinden, zarar oluşturmazlar.

Performans sporlarını yapan pek çok sporcu ve atlet tarafından Protein tozu kullanıldığını biliyoruz. Kasların büyüme prensibi önce parçalanmalarıyla başladığından önem taşır. Kas gelişimi, kasların parçalanması ve bu parçalanma neticesinde meydana gelen boşlukların proteinler ile doldurulması olarak basitçe dile getirilebilir. Protein tozları, bu boşlukları en hızlı şekilde doldurarak gelişimi ve büyümeyi sağladığından kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır.

Üstelik dünyanın en iyi markalı bebek mamalarının formüllerinde whey bulunduğunu da belirtmemizde yarar var.

Böbrek, karaciğer gibi ciddi sorunları olan kişilerin, doktorlarıyla görüşmeden kesinlikle protein tozu kullanmamaları gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap