Protein Diyetinde Bu Hususlara Dikkat Etmelisiniz

Protein Diyetinde Bu Hususlara Dikkat Etmelisiniz. Yeni popüler olan ve  yaygın şekilde uygulanan protein diyetini yapan kişileri duymuşsunuzdur. Peki protein diyeti yapmak ne kadar doğru?

Proteinler; vücudunuzdaki hücrelerin ana öğeleri arasında bulunurlar. Aynı zamanda vücudunuza enerji kaynaklarından biridir. Besinin sindirimi sırasında görev alan enzimlerin ve hormonlardan bazılarının da yapısını oluşturmaya yardımcı olur. Fakat günlük almanız gereken kalorinin yüzde 20’inden fazlasında proteinlere yer veriyorsanız, yüksek proteinle besleniyor olabilirsiniz. Bu konuda yapılan araştırmalar, yüksek proteinli diyetlerin kısa bir sürede kilo vermede oldukça etkili olduğunu kanıtlıyor. Proteini yüksek diyet, tokluk hissini arttırır, besinleri daha hızlı yakarak enerji harcamasını artırmaya neden olur. Bu kadar yararlı görünen bu diyet tipi, maalesef o kadar da masum olmadığını savunanlar var. Bir kişi aşırı protein alıyor ve iyi bir egzersiz yapmıyorsa, vücut kullanmadığı proteinin fazlasını yağa dönüştürüyor demektir. Protein diyeti, günümüzde obezitenin büyük bir sorun olmasında önemli bir etkendir çünkü sağlıklı beslenmede karbonhidrat ve yağ miktarı da oldukça büyük önem taşımaktadır.

Ne Kadar Protein Tüketmeli?

Ne Kadar Protein Tüketmeli?

Sağlıklı ve doğru beslenmede, protein, karbonhidrat ve yağ oranları çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Bu öğelerin dağılımının dengesiz olması, sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratacağından sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle öğünlerinizi hazırlarken proteinin yaklaşık 2 katı karbonhidrat (kompleks karbonhidrat olmasına dikkat edilmeli) ve biraz da sağlıklı yağlar (zeytinyağı, balık yağı gibi) tercih etmeye özen gösterilmelidir. Sağlıklı bir beslenme amaçlayan bir kişi, vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0.8-1 gram protein alınmalıdır. Örneğin 60 kg ağırlığındaki bir kadın, 55-60 gram arasında protein tüketmelidir. Yüksek proteinli diyetlerde bu oran 110-120 grama kadar çıkabiliyor. Şayet bu kişi aşırı protein alıyorsa ve egzersiz de yapmıyorsa proteinin fazlası vücudunda yağa dönüşüyor demek oluyor.

Hangi Protein Kaynaklarını Tercih Etmeli?

Mümkün olduğu kadar az yağlı protein kaynaklarını tercih etmeye dikkat edin. Yağsız kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, yağsız süt ürünleri en iyi ve en kaliteli protein kaynakları olduğundan sıkça tüketilmelidir. Üstelik buradaki önemli nokta, bu besinleri kızartmamak olmasıdır. Kızartılmış besinler lezzet açısından daha lezzetli olsa da yağ oranını çok arttıracağı için bunun yerine ızgara ya da haşlanmış olarak tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap