Potasyum İçeren Yiyecekler

Hayatımız boyunca almamız gereken mineraller vardır. Bunlar vücudumuzda ki dengelerin kurulmasını sağlarlar. Yiyeceklerde ve içeceklerde bulunan bu mineraller ..

Hayatımız boyunca almamız gereken mineraller vardır. Bunlar vücudumuzda ki dengelerin kurulmasını sağlarlar. Yiyeceklerde ve içeceklerde bulunan bu mineraller doğal yolla alındığı zaman vücudumuz için çok yararlı olurlar. Potasyum ise vücudumuzun asit-baz dengesini ayarlamamızda bize yardımcı olur. Bu aynı zamanda kas ve sinirlerin normal düzeyde çalışmasını sağlar. Yüksek tansiyonu da basıncı dengelediği için dengeleyerek bizi ani bir kalp krizi riskinden korur. Bu mineral daha çok %95 oranında hücrelerimizde depolanan bir mineral çeşididir.

Potasyum Eksikliğinde Ne Gibi Durumlar Görünür?

Potasyum tüm yiyeceklerde fazlası ile bulunduğu için eksikliği çok görülen bir durum değildir. Ancak bazı durumlarda vücutta potasyum eksilmesi görülebilir. Bu durumlar şunlardır: Aşırı terleme, ishal, yoğun fiziksel aktivite içinde olunması, idrar söktürücü ilaç kullanımı vs. Bu gibi durumlarda ise potasyum ağırlıklı yiyeceklerle beslenmek vücudumuzda oluşan potasyum açığını kapatacaktır. Bu yiyecekler domates, havuç gibi yiyeceklerdir. Potasyumun faydaları bir tek ph dengesi, yüksek tansiyon ile sınırlı kalmaz aynı zamanda katarakt, osteoporoz gibi hastalıkların oluşumundan da korur.

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Aşağıda potasyum içeren yiyecekler olacaktır fakat potasyum içeren yiyecekler bununla sınırlı kalmamaktadır. Birçok besinde potasyum bulunmaktadır. Yoğun olarak potasyum alırken doktora danışılarak alınması gerekmektedir. Fasulye: Fasulye baklagiller grubundan ve yeşil renge sahip bir sebzemizdir. Birçok çeşidi olmakla beraber potasyum bakımından da oldukça zengin bir yiyecektir. 100 gramında vücudumuzun günlük potasyum ihtiyacının %13 ünü karşılayacak kadar potasyum bulunur.

Patates:

Patates günlük yaşantımızda en çok tükettiğimiz ve insanların en sevdiği yiyeceklerden biridir. Bir orta boy haşlanmış patateste 515 mg potasyum bulunmaktadır. Bu miktar yaklaşık olarak günlük potasyum ihtiyacımızın %15 ine karşılık gelir.

Ispanak:

Ispanakta fasulye gibi günlük potasyum ihtiyacımızın %13 ünü karşılar. Ispanakta aynı zamanda besin lifi, protein, magnezyum, kalsiyum ve çeşitli vitaminler de bol miktarda bulunmaktadır.

Mercimek:

100 gram mercimek günlük potasyum ihtiyacının %11 ini karşılar.

Mantar:

Zehirli türleri de bulunan mantar potasyum bakımından zengin yiyecekler arasındadır. 100 gr mantar içerisinde 318 mg potasyum bulunmaktadır. Bunun yanı sıra fosfor, magnezyum, selenyum, demir, D vitamini, C vitamini, folat içinde iyi bir besin kaynağıdır.

Pancar

Pancar günlük potasyum ihtiyacımızın %9 unu karşılar fakat özellikle şeker pancarında yüksek oranda şeker bulunduğu için az miktarda ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi sağlığımız için yararlı olacaktır.

Potasyum içeren diğer yiyecekler şu şekilde sıralanır:

Kuru kayısı, yağsız yoğurt, kavun, somon, domates, havuç, rezene, brüksel lahanası, karnabahar, kale, brokoli, kuşkonmaz, kereviz, yeşil fasulye, dolmalık biber, süt, muz, soğan, portakal, kivi, çilek, yabanmersini, greyfurt, salatalık, lahana, zerdeçal, fesleğen vb. Görüldüğü üzere birçok yiyecekte potasyum fazlası ile bulunmaktadır. Bu da bizim potasyum ihtiyacımızın her zaman karşılanacağı anlamına gelmektedir. Sadece nasıl tükettiğinize göre alacağımız potasyum oranı değişebilir.

İhtiyacımız Olan Potasyum Miktarının Yaşlara Göre Dağılımı

Ulusal Bilimler Akademisi Tıp Enstitüsü bir insanın alması gereken potasyum miktarını yaşlara göre şu şekilde belirlemişlerdir. 0-6 arası olan bebekler için günlük 400 mg, 6-12 ay arası bebekler için günlük 700 mg, 1-3 yaş arası çocukları için 3,5 gr, 4-8 yaş arası çocuklar için 3,8 gr, 9-13 yaş arası çocuklar için 4,5 gr, 19-30 yaş arası insanlar için 4,7 gr, 31-50 yaş arası yetişkinler için de 4.7 gr, 51 yaş üzeri insanlar içinde ortam değişmemektedir. Hamilelik döneminde de bu oran 4,7 gr olmakla beraber emzirme döneminde bu oran 5,1 gr olmaktadır.

Potasyum Eksikliği

Dediğimiz gibi potasyum eksikliği bütün yiyeceklerde fazlası ile bulunduğu için çok nadir olarak rastlanan bir durumdur. Fakat nadirde olsa yaşanabilir. Buna etken olan nedenler arasında sürekli olarak su kaybı yaşamak gelir. Eğer çok fazla terlediğimiz bir işte çalışıyor isek veya sürekli su kaybetmemize neden olan ilaçlar tüketiyorsak potasyum dengemiz bozulabilir. Bunun yanı sıra uzun süreli ishal olduğumuzda da vücudumuz potasyum kaybeder. Bu gibi zamanlarda düzenli olarak potasyum fazlalığı olan yiyecekler tüketmemiz gerekmektedir. Potasyum kaybının neden olduğu durumlar ise kaslarda güçsüzlük, sürekli sinirli ve gergin olma hali, sürekli yorgunluk ve kalp atış ritmimizdeki düzensizlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda eğer spor yapan biri iseniz ve spor yaparken her zaman olduğundan daha çabuk yoruluyor iseniz sizde potasyum eksikliği olma ihtimali çok yüksektir.

Potasyum Eksikliği Oluşturacak Risk Grupları

Potasyum eksikliği çok görülen bir durum olmasa bile bu durumu artıracak bazı etkenler olduğunu yukarıda ki yazıda anlatmıştık. Bu durumların başlıcaları ise şu şekilde sıralanmaktadır. Bunların ilki alkolizmdir. Düzenli olarak ve fazla miktarda alkol almak potasyum eksikliğini artıran etmenlerdendir. Uzun süreli ishalin potasyum eksikliğine neden olduğunu belirtmiştik. Bunların dışında anoreksia, magnezyum eksikliği bulunan insanlar, bazı ilaçlar da potasyum eksikliğini artırır. Fakat belirtildiği yiyeceklerden tüketerek bu eksikliği kolaylıkla giderebiliriz. Eğer yediğimiz halde düzelmedi ise bu konuda doktorumuzdan yardım alabiliriz.

Eksikliğinden Bahsediyoruz Fakat Fazla Olduğu Durumlarda Ne Olur?

Potasyum direkt olarak kan basıncı ve yüksek tansiyon ile alakalı olduğu için yukarıda belirttiğimiz üzere vücudumuzun bu dengesini korumada görevli minerallerdendir. Fazlası olduğu durumlarda bu basınçla alakalı olduğu için direkt olarak çarpıntıya neden olacaktır. Fakat vücudumuz otomatik olarak potasyum seviyesini düzenler bir yapıya sahiptir işte bu nedenle potasyum yükselmesi yaşanmaz. Bunun yaşanmasının nedeni vücudumuzda oluşan bir aksaklıktan kaynaklı olabilir. Ama vücudumuz genel olarak potasyumu mükemmel bir şekilde dengeler. Potasyum klorür ve potasyum bikarbonat gibi potasyum tuzlarının aşırı tüketilmesi mide bulantısına, kusma ve ishale neden olabilir. Aynı zamanda böbrek hastalığı yaşayanlar potasyum alımında dikkatli olmalıdır. Bunun başlıca sebebi potasyum emilimini sağlayan organın böbrek olmasıdır. Böbrek düzgün çalışmadığı için potasyumu doktor kontrolünde almanız iyi olacaktır. Görüldüğü üzere potasyum bizim için yararlı olduğu kadar bütün besinlerde fazlası ile bulunması ile ihtiyacımızı her şekilde karşılayan bir mineraldir. Dikkatli oranlarda tüketildiği sürece aşırı olarak bir reaksiyon göstermemesi ile kullanıma uygun bir yapısı vardır. 33151