Portakalı Evde Kurutmak! Yiyecekleri Kurutmak İçin Püf Noktalar

Portakal gibi sevilerek yenen meyvelerin ve bazı sebzelerin kurutulmuş halleri oldukça revaçta.

Çünkü son derece faydalı olan bu yiyecekler kurutulduğunda da aynı faydaları sağlığımıza yansıtıyor. Hatta bazı diyetisyenler özellikle ara öğün için kuru meyveler öneriyor. Besin değerlerini kaybetmediğini buradan bile anlamak mümkün.

Kurutma işlemini meyve veya sebzeler üzerinde yaparken bazı püf noktaları atlamamak gerek. Özellikle farklı meyve ve sebzeler için farklı teknikler kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

Burada temel amaç en doğru şekilde meyvenin kurusuna sahip olmaktır. İşlem sırasında da besin değerlerinin kalıcı olması, lezzetinden bir şey kaybetmemesi ve uzun süre dayanabilmesi beklentiler arasındadır.

Portakalı Evde Kurutmak! Yiyecekleri Kurutmak İçin Püf Noktalar

Portakal Nasıl Kurutulur?

Portakal oldukça sulu bir meyve olduğundan diğer tüm meyvelere kıyasla biraz daha aklımıza takılıyor. Su oranı düşük meyvelerde genellikle çok sorun yaşamıyoruz. Ancak su oranı yüksek olduğunda en önemli faktör sorunsuz bir kurutma yöntemi bulmaktan geçiyor.

Çoğunlukla meyve kurutmak isteyenlerini ilk tercihi güneş oluyor. Ancak güneşe serilen meyvelerin portakal gibi çok sulu olması durumunda süreç inanılmaz uzayabiliyor. Böylece teknolojiye geçiliyor ve fırın kullanılıyor.

Fırında kurutma işlemini yaparken gerek sıcaklık gerekse tutulacağı süre gibi pek çok detay hayatımıza girmiş oluyor. Fakat dikkat edildiği takdirde hiçbir sorun yaşanmayacağı aşikâr.

Öncelikle portakalı güzelce yıkadıktan sonra dilimlemeye başlayın. Dilimlemeyi yuvarlak şekiller halinde yaparsanız çok daha pratik bir kurutma süreci geçirebilirsiniz.

Dilimlediğiniz portakalları ise fırın tepsisine yerleştirmeniz gerek. Araları boşluklu olacak şekilde ve üst üste gelmemesine özen göstererek dizmelisiniz. Yine fırın tepsisinin içerisine yağlı kağıt yaymanız konusunda ufak bir tavsiyede bulunmak gerek.

Fırınınızın sıcaklık merkezi ayarını yaparken hem altı hem de üstü yanacak şekilde ayarlamalısınız. Ayrıca sıcaklık derecesini 60’a çekip bir süre bu sıcaklığa gelmesi için bekleyiniz. Ortalama olarak portakal kadar sulu meyvelerde 4-6 saatlik bir kurutma işlemi uygulanır.

En önemli püf noktası ise içerideki havayı arada sırada tahliye etmekten geçer. Bu süreyi 30-45 dakika aralığında yapabilirsiniz. Yani her yarım saatte bir fırının kapağını açarak havayı tahliye edin ve kapatın. Sürecin sonunda portakalın kurusu hazır olacaktır.

Diğer Meyveler Nasıl Kurutulur?

Aslında temel mantık tüm meyve ve sebzeler için aynıdır. Fakat yine de farklı yöntemler, yiyeceğin su oranı gibi unsurları göz önünde bulundurmak gerek. Tüm bunlar arasında en dikkat çeken nokta ise fırında ya da güneşte kuruturken ne kadar bekletileceğidir. Yine fırın kurutmalarında da ısı derecesi merak edilen bir diğer noktadır.

  • Kayısı

Kayısı kurusu yemek istiyorsanız evde ortadan kestikten sonra çekirdeğini çıkarıp tepsiye dizerek güneşe bırakabilirsiniz. Güneş altında yaklaşık 5 gün içerisinde organik olarak yemeye hazır hale gelecektir.

  • İncir

İncir kurutmanın en önemli noktası ideal süreyi yakalamaktan geçiyor. Güneş altında 5-6 gün süreyle kalması ve bu süreç boyunca her 3 saatte bir kontrol edilmesi gerek. Eğer ideal kuruluğa ulaştığını fark ediyorsanız güneş altından çıkarabilirsiniz. Yine fırında da kurutmanız mümkün.

  • Erik

Erikler için uygulanan kurutma aşamasında genellikle fırın kullanılmaktadır. Fırınlarda 200 derece gibi yüksek bir ısı kullanılır. Bu ısıya ulaştığında çekirdeklerini çıkardığınız erikleri 4 saat kadar fırında tutabilirsiniz.

  • Elma

Pek karşılaşmamış olabilirsiniz ancak elmanın kurutulmuşu da çok lezzetli oluyor. Elmalar için hemen tüketmelik bir yöntemden de söz edebiliriz. Elmaları dilim dilim kestikten sonra limon suyu attığınız bir suyun içerisinde bekletin.

Aroması tamamıyla oturduktan sonra alıp tercihinize göre tarçın ya da Hindistan cevizi serpebilirsiniz. Tepsiye dizerek 90-95 derece aralığında yaklaşık 2 saat fırında tutmanız gerekiyor. Bu iki saatin ilk saati dolduğunda elmaları ters çevirmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap