Peynirli Pide İçi Nasıl Hazırlanır? Lezzetli Yapmanın Püf Noktaları

Peynirli Pide İçi Nasıl Hazırlanır? Lezzetli Yapmanın Püf Noktaları. Peynirli pide içi nasıl hazırlanır? Pideyi kendileri yapmak isteyenler ve güzel lezzetleri evdekilere sunmak isteyenler için oldukça önemli bir konudur. Çünkü iç malzemesi lezzeti ortaya çıkaran bir unsurdur. Soruya cevap vermeden önce pide hakkında genel bir bilgi vermek konunun anlaşılabilir olması açısından önemli olacaktır.

Genellikle Ortadoğu mutfaklarında ve Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan ve severek tüketilen bir ekmek çeşididir.  Özellikle Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmez lezzeti olarak özel bir yere sahiptir. İçine konulan malzemelerin ismi ile anılan yiyecek ülkemizde çok sevilerek tüketilen ve yapılışları yöresel özelliklere göre değişmektedir. Çeşitlerinden bazıları şunlardır:

  • Kıymalı
  • Peynirli
  • Kaşarlı
  • Yumurtalı
  • Sarımsaklı
  • Sucuklu
  • Pastırmalı
Peynirli Pide İçine Ne Konur?

Peynirli Pide İçine Ne Konur?

Herkes tarafından severek tüketilen bir çeşit olarak bilinmektedir. Peynirli pide içine ne konur? sorusuna verilecek cevap ise her yöreye göre farklılıklar göstermektedir. Her yörenin kendine özgü peynir çeşidi vardır. Yöresel peynir çeşitleri ise peynirli pidenin ana malzemesini oluşturmaktadır.

İç Anadolu’da küp peyniri veya beyaz peynir konulurken Doğu Anadolu’da ise otlu peynir peynirli pidenin ana malzemesini oluşturmaktadır. Bu pidenin içine konulan malzemeler; peynir, kuru soğan ve maydanoz onun dışında tuz ve istenilen her çeşit baharat katılarak yapılan peynirli pidenin tadına doyum olmayacaktır.

Kimi zaman kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olurken kimi zaman da ana yemek olarak da sevilerek tüketilmektedir.

Peynirli Pide İçi Tarifi ve Malzemeleri

Peynirli Pide İçi Tarifi ve Malzemeleri

Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Pişirilen peynirli pidenin lezzetli olması pidenin içinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve tazeliği ile orantılıdır. Kaliteli ve taze malzemeler kullanılarak yapılmış bir peynirli pidenin lezzeti elbette ki tartışılmaz olacaktır.

Kısa bir açıklamanın ardından peynirli pide içi tarifi ve malzemeleri hakkında yaptığımız araştırma ışığında size iç tarifi vermek istiyoruz. Peynirli pide içi nasıl hazırlanır? sorusunun cevabı elbette ki öncelikle kişinin damak tadı ile ilgili olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ana malzemeleri aynı kalmak şartıyla oranları ve katılan baharatları değişiklik gösterir.

Peynirli pide içi;

1 kilogram rendelenmiş peynir

1 demet maydanoz

Yarım demet taze soğan

2 adet kuru soğan

Bir çay bardağı zeytinyağı

Tuz, karabiber ve pul biber.

İçin Hazırlanması

Rendelenip ezilen peynirler bir kenarda bekletilirken ince ince doğranmış kuru soğanlar zeytinyağında kavrulur. Maydanoz ve yeşil soğan ince doğranır. Hazırlanan malzemeler, kavrulmuş soğan baharatlarla birlikte tuzunu ekleyip iyice harmanlanır.

Yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var. Peynirli pidenin içini hazırlarken pidenin içi için kullanacağınız peynirin tuzunu göz önünde bulundurarak tuz ekleyin bazı peynirlerin tuz oranı yüksek olduğu için peynirli pidenizin tuzlu olma riski olabilir. Hatırlatmak istediğimiz başka bir konu ise içine kullandığınız peynirin en azından bir kısmı yağlı ve eriyen peynir olmalıdır. Bu ise lezzet garantili bir sonuç almak için gereklidir.

Peynirli pide içi püf noktaları;

Peynirli pide içi püf noktaları;

Size özel birçok konuyu sizler için araştıran ve özenle kaleme alan sinoplukoca.com sitesini ziyaret ederek ilginizi çekebilecek farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yapılan peynirli pidenin lezzetli olması için uyulması gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaları, hazırlık aşamasında ve malzemelerin temini sırasında olacaktır. Peynirli pide içi hazırlanırken dikkat edilecek püf noktalarından birkaç tanesi şöyledir:

Öncelikle kullanılan peynirin biraz yağlı olması yapılacak olan kalitesini ve lezzetini arttıracaktır. Malzemelerin tazeliği önemlidir.

Soğanların kabul olacağı yağın hakiki zeytinyağı olması da sonucun lezzetine katkı sağlayacaktır.

İçi hazırlandıktan sonra hamuru ile buluşması için biraz ılımasını beklemek gerekir. Eğer iç hazırlanır hazırlanmaz kaynar şekli ile pidenin içine yerleştirilirse sonuç çok lezzetli olmayacaktır.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi pide çeşitleri ve bu içlerini hazırlamada kullanılan malzemeler yöresel farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin, peynirli pide içi Adana usulü hazırlanırken soğanların kavrulduğu yağ zeytinyağı yerine tereyağı olmaktadır. Kullanılan baharatlar ise Adana yöresinin damak tadına uygun olarak bol acılı tercih edilmektedir.

Osmanlı’da da çok sevilen bir pide çeşidi olan peynirli pide içi hazırlanırken birkaç peynirin karışımından oluşan peynir kullanmak peynirli pide lezzetli yapacaktır.

Evde peynirli pide nasıl yapılır? Merak edilen bir başka konudur. Bu istisna lezzeti evde yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Verilen ölçülere sadık kalınarak yapılan düzgün bir mayalı hamurun mayası gelince hazırlanan peynirli iç konularak pide şekli verilir. Tepsilere konulan pidelerin tepsi mayası gelsin diye 10 ya da 15 dakika beklettikten sonra önceden ısıtılmış fırında 200 derece ısıda pişirilir.

15490