Pesto Sos Yapılışı için Bilmeniz Gereken Özel Şef Tüyoları

Pesto Sos Yapılışı için Bilmeniz Gereken Özel Şef Tüyoları. Pesto, İtalya kökenli bir sos olup daha çok Cenova civarında popülerdir. Tabii ki makarna denildiğinde ilk akla gelen ülke olan İtalya’nın Sos konusunda da aşağı kalması beklenemez. Dolayısıyla makarna sosları içerisinde de Pesto gibi dünyaca ünlü seçeneklere rastlayabiliyoruz.

Şu sıralar fazlasıyla popüler olan ve hazır olarak satılan bu sosu aslında kolay bir biçimde evde de yapabilirsiniz. Birkaç püf noktası haricinde son derece pratik olduğundan hazır almak zorunda değilsiniz.

Makarnaların sos olmadan tüketilmediği zamanlarda yaşıyoruz. Mutfağına yeni lezzetler katmayı amaçlayanların tam bu noktada tercihi Pesto oluyor. Sosu hazırlarken kökenine bakmak işinize yarayabilir.

Keza kelime anlamı olarak İtalyanca ezilmiş ya da dövülmüş gibi bir çeviriye rastlıyoruz. Bu durum ise sosun içeriğini çok iyi özetliyor. Çünkü sos için kullanılan malzemelerin tümü bir havan içerisinde ezilene kadar dövülüyor.

Pesto Sosu Yapılışında Önemli Detaylar

Pesto Sosu Yapılışında Önemli Detaylar

Makarnaların vazgeçilmez sosu haline gelen ve kısa sürede popüler olan Pesto için malzemeler her evde bulunabilecek standartlarda. Dolayısıyla tarifi çok basit olduğundan hızlıca yapılabiliyor.

İçerisinde fesleğen, parmesan peyniri, çam fıstığı, sarımsak, karabiber, zeytinyağı ve tuz bulunuyor. Fakat biz tarifinden ziyade nelere dikkat edilmeli ve lezzetli bir sos elde etmek için hangi detayları önemsemeliyiz konusuna vurgu yapacağız.

Ana malzemesi fesleğen olan bu sosu yaparken dilerseniz farklı yeşil sebzeler kullanabilirsiniz. Roka bunun için en çok tercih edilen alternatif olarak dikkat çekiyor. Fakat roka sevmiyorsanız fesleğen yerine ıspanak kullanabileceğinizi de hatırlatalım. Tamamıyla sizin damak zevkinize göre şekillenebilen özgür bir sos.

Pesto yaparken en önemli nokta tabii ki havanda dövdüğümüz içeriği olacak. Ancak günümüz şartlarında havanda dövmek yerine daha işlevsel sonuçlar için teknolojiden faydalanıyoruz.

Fesleğen ya da yerine kullandığınız ıspanak güzelce yıkanmalıdır. Ayrıca dövme işlemini havan ya da blender yardımıyla yapabilirsiniz. Malzemeleri bir bütün olarak düşünerek blenderdan geçirin.

Elde edeceğiniz karışım zaten direkt sos kıvamında olacak ve hemen cam kavanoza aktarmanız gerekecek. Dilediğiniz miktarda yaparak sonrasında da kullanabilmenizin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle buzdolabında cam kavanoz ile ağzını sıkıca kapatarak saklayabilirsiniz. Bu şekilde birkaç ay dayanabilir. Makarna yaptığınız zamanlarda çıkararak kendinizi şımartabileceğiniz Pesto için böylesine hızlı bir süreç yeterli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap