Patlıcan Nasıl Közlenir? Lezzetli Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Patlıcan Nasıl Közlenir? Lezzetli Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Günümüzde patlıcan gibi pek çok meze, garnitür ve yemeğin içerisinde kullanılan sebzelerin farklı yönlerini tercih edebiliyoruz.

Daha çok tercih edilmelerinde ise lezzet faktörü ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra bazı meze ve garnitürler direkt olarak közlenmiş patlıcan ile hazırlanıyor. Bunu çoğu zaman ızgarada yapmak tercih edilse de ev ortamında da pek çok yöntemle uygulanabiliyor.

Ocakta yapıldığına bile şahit olduğunuz patlıcan közlemenin daha çok fırında yapıldığını söylemek gerekiyor. Fırında yaparken ise bazı altın tavsiyeler en lezzetli sonucu almanız için önem arz ediyor.

Kesinlikle közleme işlemini bu kurallara uyarak yapmanız öneriliyor. Çünkü lezzeti haricinde kıvamı, soyulması gibi unsurları göz önüne aldığımızda da doğru tekniğin uygulanması gerekiyor.

Patlıcan Nasıl Közlenir? Közlemenin Püf Noktası

Patlıcan Nasıl Közlenir? Közlemenin Püf Noktası

Patlıcan gibi közlenmiş hali çok lezzetli olan besinleri fırında rahatlıkla hazırlayabiliriz. Pek çok patlıcan içerikli yemeğin fırınlanmış hali daha fazla sevilir.

Közleme aşamasında da bir barbekü tadı arıyorsanız fırın sizin için ev ortamında kurtarıcı olabilir. Evde mangal yakamayacağınıza göre fırında en doğru şekilde yapmanızı sağlayabiliriz.

Patlıcanların net bir biçimde közlenebilmesini sağlamak istiyorsanız yıkadıktan sonra tamamıyla kuruduklarından emin olun. Bunu bir kağıt havlu peçete ile yapabilirsiniz.

Közlemeden önce iç kısmına ulaşması için ısıyı daha iyi kanalize etmek zorundayız. Direkt bir çatal yardımıyla patlıcanın üzerine delikler açarak bunu yapmak mümkün.

Közlemek için fırın tepsisini kullanacağımız için kesinlikle altına bir yağlı kağıt sermenizde fayda var. Bu hem yapışmayı önleyecek hem de tepsinin batmasının önüne geçecektir.

Patlıcan fırında nasıl közlenir? Fırın derecesini ise 220 dereceye ayarlamak en iyi lezzeti yakalamanız için önemlidir. Yaklaşık olarak közlenme süresinin patlıcan için 25-30 dakika olduğunu söylemek gerek.

Bazı fırınlarda her ne kadar közleme işlemi hava sirkülasyonundan dolayı her noktada eşit gerçekleşse de ısı merkezi altta olan fırınlarda patlıcanları arada çevirmeniz önerilmektedir. Bu aslında fırında yapacağınız közleme patlıcan için en önemli püf noktasıdır.

Fırına attığınız patlıcanların etrafına çatalla delikler açmazsanız közleme işleminde aradığınız randımanı alamayabilirsiniz. Bu aşamayı kesinlikle atlamamanız gerek.

Patlıcanlar közlenmiş olarak çıktıktan sonra soğumasını bekleyerek dokunabileceğiniz düzeye geldiğinde kabuklarını soyabilirsiniz. Soyulan patlıcanları tamamıyla soğuduktan sonra buzdolabı kaplarında ya da kilitli poşetlerde buzluğa atmanızda bir sakınca yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap