Patlıcan Kızartırken Uygulayabileceğiniz Bazı Püf Noktalar

Patlıcan Kızartırken Uygulayabileceğiniz Bazı Püf Noktalar. Kızartma yaparken herkesin en büyük sorunu yağ oluyor. Daha doğrusu içerisine yağ çeken yiyecekler hem daha ağır oluyor hem de lezzeti geri planda kalıyor.

Daha az yağlı olması tat anlamında istenilen standarda ulaşılmasını sağlıyor. Buna ek olarak sağlık için önerilmeyen bir besin şekli olan kızartma için bile tüketilebilecek düzeye gelmesini sağlıyor. Patlıcan için yağ emilim oranı çok daha yüksek.

Klasik olarak yağ dolu bir tavanın içerisine atılarak kızartılan patlıcanlar çok daha yağsız bir biçimde sofralara gelebilir. Bunun için uygulanacak mutfak sırları ise duyduğunuzda şaşıracağınız kadar basit.

Günümüzde C, K ve E vitaminleri için en önemli kaynaklardan olması dışında A vitamini için doğal takviye olarak öneriliyor. Mangezyum, sodyum ve potasyum için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Sağlığa faydalarıyla öne çıkan bir besin olarak kızartması da daha sağlıklı koşullarda tüketilebilir.

Patlıcan Nasıl Kızartılır?

Patlıcan Nasıl Kızartılır?

Kızartma yapacağınız zaman farklı tarifler deneyebilirsiniz. Yalnızca tuzlu suya batırdığınız yiyecekleri kızartma tenceresine atmak bir seçenek iken daha ilerisini yapmanızda da sakınca yok.

Örneğin daha verimli bir pişirme ile lezzeti uç noktalara taşıyabilirsiniz. Sos kullanmanız bunu sağlayabilir. Ancak sos ya da lezzeti arttırmaktan ziyade herkesin beklentisi daha az yağ çeken patlıcanlar kızartmaktır.

Patlıcanları yağın içerisine attığımız zaman daha az çekmesini sağlamak için bazı temel noktalara dikkat etmek zorundayız. Eğer az yağlı bir patlıcan kızartması istiyorsak ilk hamlemiz soğuk su olmalıdır.

Patlıcanlar hem acısını salması hem de siyahlığını atması bakımından tuzlu suyun içerisinde bekletilir. Kararmasını engelleyen bu süreç aynı zamanda daha iyi sonuç almamıza olanak tanır.

Eğer beklediği suyu soğuk su olarak kullanırsak çekeceği yağ miktarını ciddi oranda düşürmüş oluruz. Ek olarak kızartma süresi ne kadar kısa olursa o kadar hızlı bir pişirme olacaktır.

Doğal olarak yağ ile teması azalacak ve daha az emilim yaşanacaktır. Yağın kızmış olması ve patlıcanları şeritli şeritli kabuklu kalacak şekilde soymanız işinizi kolaylaştırabilir.

Mutfağın uzmanlarına göre yağı tavaya ekleyip kızdırmadan önce nasıl patlıcanları soğuk suya yatırıyorsak, yağın içerisine de bir miktar sirke eklemek gerekiyor. Sirke etkisini göstererek yağ çekmesinin önüne geçiyor. Sirke miktarını çay kaşığı olarak ölçebilirsiniz.

Yağ kullanımını da değiştirmek bu noktada çözüm olabilir. Ayçiçeği yağı halen daha kızartmalar için en çok tercih edilen yağ türüdür. Fakat yağ kullanımını zeytinyağı olarak değiştirmek ve yine içerisine az bir miktar sirke eklemek olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Patlıcanları su dolu kaptan çıkarıp direkt tavaya atmamalı, öncesinde kağıt havluyla kurulamalısınız. Aynı zamanda patlıcanları kızardıktan sonra çıkarırken de bazı detaylara dikkat ederek yağ oranını düşürebilirsiniz.

Kesinlikle delikli bir kepçeyle yağın içerisinden alın ve yağların tavaya süzülmesini bekleyin. Hemen ardından ise kağıt havlu serdiğiniz bir kabın içerisine koyun. Üst üste koymak yerine olabildiğince kağıt havluya yaymaya çalışın. Bu sayede süzülen yağlar çekilecek ve diğer patlıcanlar tarafından değil peçete tarafından emilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap