Patlayıcı Kuvvet Antrenmanı Nedir? Hareketleri Nelerdir?

Patlayıcı Kuvvet Antrenmanı Nedir? Hareketleri Nelerdir? Vücudun Hızını, kuvvetini, çevikliğini, direncini, patlayıcı gücünü arttırmayı hedef alarak; tüm kasları hızlı ve etkili bir şekilde kasılmasını sağlayan antrenman türüdür. Patlayıcı kuvvet antrenmanlarını genellikle daha güçlü olmak, daha hızlı olmak, topa daha hızlı vurmak gibi çoğaltılabilir amaçları bulunan bireyler tarafından uygulanmaktadırlar.

Güç ve kuvvet antrenmanları yalnızca, gücü arttırmak için yapılmaz. Tüm saydığımız sebeplerin dışında, kas hacmini geliştirmek ya da yağ yakmak isteyenler tarafından da kullanılabiliyor. Aynı zamanda sağlıklı kalmak, formunu korumak isteyenlerinde tercih ettiğini antrenman çeşitlerinden biridir kuvvet antrenmanları.

Patlayıcı Güç Antrenmanı Hareketleri

Patlayıcı Güç Antrenmanı Hareketleri

 1. Plio Şınav: Özellikle göğüs kaslarının aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan harekettir. Standart şınav egzersizinden tek farkı; bedeni yukarı kaldırdığınız esnada el şaklatmanızdır. Çok önemli bir detay gibi gözükmese de bu hareket sayesinde, kasılan göğüs kas liflerini pliometrik olarak çalıştırmış olacaksınız.
 2. İleri Atlayış: Kulağa oldukça basit gelmesi sizi yanıltmasın, etkileri oldukça büyüktür. İleriye doğru, ara vermeden, ayaklarınızı aynı andan yerden kaldırıp basmanız ile olabildiğince ileriye zıplamaya çalışmaktır. Uyluk, bacak, kalça kasları için son derece etkili bir çalışmadır.
 3. Plio Barfiks: Kol, sırt ve omuz başta olmak üzere, pek çok kasın çalışmasını sağlayan bir egzersizdir. Standart barfik çekmekten tek farkı, bedeni yukarı çekiğinizde elleriniz ile alkış yapmanızın gerekmesidir. Bu küçük fark ile çok daha güçlü ve kuvvetli kaslara sahip olacaksınız.
 4. Plant Plio: Bu egzersizi dikey burpee gibi düşünebilirsiniz. Ellerinizi koyduğunuz yüksek bir zemine atlayıp ayağa kalkın ve ardından yine ellerinizi koyarak, başlangıç noktasına zıplayarak geri dönün. Kolay gibi görünse de efor gerektiren bir egzersizdir. Bu nedenle patlayıcı antrenman grubunda yer almaktadır.
 5. Plio Step-Up: Daha güçlü bacak kasları hayaliniz varsa, bu egzersiz tam size göre. Kutu gibi bir yükseklik üzerine ayağınızı koyun ve diğer ayağınız ile yanına çıkarak, hızlı bir şekilde geri dönün. Bir adım ile daha kuvvetli olmanız mümkün.

Güç Antrenmanlarının Yararları Nelerdir?

 • Düzenli olarak kuvvet antrenmanı yapan kişilerde, osteoporoz riskinin düşmesini sağlamaktadır.
 • Metabolizmayı yüksek düzeyde hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Vücut yağ oranınızın hızla azaltmasına olanak verir, yağ yakımı için beslenme ile destek sağlamanız gerekir.
 • Vücut esnekliğini maksimum seviyede arttırır. Böylece hem spor, hem de günlük yaşamınıza katkı sağlar.
 • Yaşlanma ile oluşan kas kasılmalarının önüne geçer.
 • Eklemlerde oluşabilecek sağlık problemlerini engeller.
 • Vücuttaki kemik yoğunluğunu sabit tutmaya yardımcı olur.
 • Düzgün bir postüre sergilemenize destek sağlar ve fit bir görünüme olanak verir.
 • İlerleyen yaşlarda oluşabilecek kas kaybının önüne geçer.
 • Ağırlık gibi yeterli ekipman mevcut ise evde spor yapabilmenizi sağlar.
 • Dinlenirken bile enerji harcamanıza yardımcı olur.
 • Sadece kardiyo ile elde edeceğiniz sonuçtan çok daha fazla etki sağlar ve dolayısıyla daha iyi bir görünüme kavuşmanıza neden olur.
 • Kas gelişini güçlendirmenin yanı sıra daha fazla kalori harcamanıza destek olur.
 • Vücut kas gruplarında mekanik yüklenme ile gözle görülür gelişmelere imkan tanır.
 • Vücudunuzun daha dengeli olmasına ve belirgin kas oluşumuna yardımcı olur.
Kuvvet Antrenmanlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuvvet Antrenmanlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güç, kuvvet, patlayıcı olarak nitelendirdiğimiz bu antrenman grubunda çalışma yaparken, özen göstermemiz gereken bazı hususlar bulunur. Örneğin bu antrenmanları uygulama sıklığınız oldukça önemlidir. Maksimum fayda sağlayabilmeniz için haftada 3 kez çalışma yapmanız tavsiye edilmektedir.

Antrenman set sayılarını doğru belirlemek gerekir. Kapasitenizi belirleyerek bir çalışma planı oluşturmalısınız. Set aralarında bırakacağını dinlenme süreleri de bir diğer önemli husus. Kaslarınıza dinlenip, toparlanması için gerekli zamanı vermeniz gerekir.

Tekrar hızlarınız ve çalışırken kullandığınız ağırlıkları aşamalı olarak arttırmaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Olması gerekenden daha fazla ağırlık kaldırmaya çalışmanız, performansınızı yükseltmeyeceği gibi sakatlanmalara da neden olabilecektir. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak, en sağlıklı şekilde antrenmanınızı uygulamanız gerekir.

63361