Patika Yollarda Antrenman Yapmanın Faydaları

Patika Yollarda Antrenman Yapmanın Faydaları. Asfalt zeminden patikaya geçerek, her koşunuzu farklı maceralara dönüştürmeniz ve fit kalmanız mümkün…

Arada bir ormanda yapacağınız koşuyu durup bir düşünün: Sakinlik, dinginlik ve özgürlük ilk aklımıza gelenler. Tertemiz bir hava tenefüs etmek ve trafik yok, araba kornası yok, bir yerlere yetişmeye çalışan insanlar yok, kirli hava yok, asfalt yok… Tüm bunlar patikaya çıkmanız için oldukça geçerli sebeplerdir.

Ayrıca bunların yanı sıra daha fit olmak isteyenler için de güzel bir seçenek olduğunun da altını çizelim. Asfalt yerine patikada koşarak daha hızlı form tutmanız oldukça kolay ve keyifli. Patikada koşmak, asfaltta koşmaktan daha zor olduğunu bilmelisiniz. Çünkü patika zemini sürekli aynı değildir ve farklı kas gruplarını da çalıştırır. Vücut buna adapte olabilmek için daha fazla kası devreye sokarak daha çok güç harcar ve bu da daha fit bir vücut demektir.

patika yollarda antrenman

Patikada yollarda yapılan koşularda daha fazla kalori yakmanın beraberinde bacak ve merkez bölge kuvvetinizi arttırmaya yardımcı olurlar. Amerika’da yapılan bir çalışma, beton gibi sert zemin yerine toprak ya da çimen gibi daha yumuşak zeminlerde yapılan koşuların özellikle dizlerde oluşabilecek sakatlık riskini de oldukça azalttığını kanısına varmışlardır. Engebeli arazide yapılan koşular, düz yolda yapacağınız koşu performansını da geliştireceğinden mutlaka deneyimlemelisiniz.

Doğada yapılan koşuların, beyne olumlu etkileri de çok fazladır. Patikada yapacağınız koşular, enerjinizi arttırarak yenilenmiş hissetmenizi sağlamanın yanı sıra özellikle stresi ve deprosyonu da önlemede birebirdir. Araştırmalar gösteriyor ki, bunun gibi birçok pozitif etkiyi devam ettirmek adına patika koşularının bağımlılık yaratabilmektedir. Senede yaklaşık 8 milyon insan asfalt koşularını bırakıp patika da yapmayı tercih ediyor. Ek olarak patika koşuları müthiş de bir zevk verir nitelikte bulunuyorlar. Siz de koşu bandından inin ve doğaya çıkarak bu nimetlerden faydalanmayı seçerek, kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap