Patates Kızartması Püf Noktaları Nelerdir? Hangi Tava Kullanılmalı?

Patates Kızartması Püf Noktaları Nelerdir? Hangi Tava Kullanılmalı? Patates kızartması her yaştan insanın çok sevdiği bir yiyecektir. Saat ve öğün sınırı olmayan bu yiyecek çok lezzetli olduğu için oldukça cezbedicidir. Çocukların hayır diyemediği ve her zaman tüketmek istediği bir üründür. Evde en iyi şekilde hazırlamanın bazı detayları vardır. Patates kızartması püf noktaları olan bir yiyecektir.

Patates Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır?

Çocukların en sevdiği sebze patatestir denebilir. Bunun en güzel hali ise tartışmasız kızartmasıdır. İster evde ister dışarda sıklıkla tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Birçok hızlı gıda tüketim noktasında başrolde olan bu gıda, lezzet açısından oldukça belirleyici bir role sahiptir. İyi ve lezzetli bir patates kızartması püf noktaları ile insanları müdavimi yapabilecek kadar etkilidir.

Evde yapılan sebze kızartması ise genellikle yağ sıçrama sorunundan dolayı oldukça zahmetli bir hal almaktadır. Aynı zamanda lezzet faktörü de düşünüldüğünde hazır gibi olmadığı savunuluyor. Herkesin kolayca yapabileceği ve memnun kalacağı patates kızartması tarifi, nasıl yapılır diye sorulmaktadır. Tarifte uyulması gereken püf noktaları vardır. Patates kızartması püf noktaları şu şekildedir:

  • En nefis patates kızartması tarifi için öncelikle kızartmaya uygun türünün seçilmesi gerekir. Bazı türleri haşlama bazı türleri ise kızartma için daha uygundur.
  • Doğrandıktan en az 30 dakika soğuk suda bekletilmelidir. Soğuk su sebzenizin daha çıtır olmasını ve diri görünmesini sağlar.
  • Bekletildiği suya sirke ilave edilmelidir. Bu şekilde daha kıtır olanlar elde edilir. Patates kızartması püf noktaları arasında en bilinenidir.
  • Bunlar dondurulduktan sonra kızartılabilir. Bu sayede hazır olanın tadına ulaşılır. Eğer hemen kızartılmayacaksa sebzeler una bulanıp dondurulabilir.
  • Suda bekletilmiş olanların sonrasında iyice yıkanması gerekir. Nişastasından arındırılanlar bu sayede kızarırken birbirine yapışmaz.
  • Suyu süzüldükten sonra kızgın ve derin yağda kızartılması gerekir.
  • İki defa kızartmak çok daha çıtır olmasını sağlar. İlk kızartmadan sonra bu yiyecekler alüminyum folyoya sarılıp dondurulmalıdır. Sonra çıkarılıp tekrar kızartıldığında çok lezzetli bir kızartma elde edilir.
  • Kızartıldıktan sonra kağıt havlu yardımıyla fazla yağı alınmalıdır. Böylece yumuşama yaşanmaz. Az yağlı patates kızartması tarifi için bu adım kaçınılmazdır.
  • Patateslere sıcakken tuz serpilmelidir. Tuzun lezzeti sıcak daha iyi geçmektedir. Eğer baharat serpilecekse yine sıcakken serpilmelidir. Baharatlar bu sayede patates yüzeyine yapışacaktır.
Patates Kızartması Hangi Besin Grubuna Girer?

Patates Kızartması Hangi Besin Grubuna Girer?

Temelde yemek beslenmek için yapılan bir eylemdir. Vücut için gerekli olan vitaminler ve mineraller tüketilen besinler ile karşılanır. İnsan vücudunun normal fonksiyonları için protein ve karbonhidrat gerekir. Tüketilen gıdalar ise bunların kaynağıdır. Peki, patates kızartması hangi besin grubuna girer? Patates besin grubu açısından iyi bir karbonhidrat deposudur.

Patates grubu hangi besin içeriği ile vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar diye merak edilmektedir. İçinde yüksek oranda karbonhidrat bulundurduğu için patates kızartması enerji kaynağı olan besin grubunda yer alır. Alınan fazla enerjinin yakılması açısından diyet yapanlar açısından çok uygun olmadığı söylenebilir.  Kızartma sağlık açısından çok tercih edilen bir ürün değildir.

Patates Kızartmasında Hangi Yağ Kullanılır?

Patates Kızartmasında Hangi Yağ Kullanılır?

Dünyanın her yerinde patates kızartması çok sevilen ve sıklıkla tüketilen bir üründür. Kızartmayı herkes çok sevse de sağlıksız bulduğu için aynı oranda korku olmaktadır. Kızartma tüketirken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Tamamen uzak durmak yerine olması gerektiği şekilde yapılan kızartma sağlık açısından direk tehdit oluşturmayacaktır.

Kızartma çok sık tüketildiğinde kilo aldıran yüksek kalorili bir üründür. Kalp ve damar sağlığı açısından çok yenmesi uygun değildir. Yeme sıklığı ve kullanılan yağ kızartmanın tehditkâr özelliklerini etkileyen faktörlerdir. Kullanılan yağ, kızartmanın sağlığı bozacak niteliğe kavuşmasını tetikleyecek öncelikli etken olarak karşımıza çıkmaktadır.
Genel olarak kızartmada kullanılan yağın çok yüksek sıcaklıklara maruz bırakılmaması gerekir. Çünkü yağ yandığı zaman kanserojen etkisiyle sağlığı tehdit eder hale gelmektedir. Peki, patates kızartmasında hangi yağ kullanılır? Birçok kişi hala bu sorunun cevabından emin değildir. Sorunun en güvenilir cevabı sinoplukoca.com adresinde sizleri bekliyor.

Patates kızartması hangi yağ ile yapılır sorusunun en doğru cevabıayçiçek yağıdır. Zeytinyağı tercih etmek her zaman daha güvenlidir. Fakat yanıcı özelliğinin fazla olması nedeniyle akçiçek yağını kullanmanızı tavsiye ederiz. Sızma zeytinyağı diğer bitkisel yağlara oranla 180-200 derece arasındaki sıcaklıklara kadar yanma eğilimi göstermez. Bu yüzden kızartma için en uygun yağ alternatifleri arasında yer alabilir.

Patates kızartması yağ kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta, yağın aynı amaç için tekrar kullanılmamasıdır. Bu durumda oluşan toksik kimyasallar ve trans yağlar sağlığı bozacak etki yaratmaktadır. Çünkü yağın doğal kimyası ilk işlemde bozulmuştur. İkinci işlemde artık yabancı kimyasallar açığa çıkacaktır.

Kızartma sıcaklığının 180 dereceyi aşmaması gerektiği bilinmelidir. Daha yüksek sıcaklıklarda kanserojen etkinin ortaya çıktığı bilinmektedir. Yüksek sıcaklık kadar kızartma süresi de bu noktada çok önemli bir detaydır. Çok uzun süren pişirme işlemi de yine istenmeyen kötü etkilerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Patates kızartması püf noktaları arasında yer alır.

Hangi Yemek için Hangi Patates Kullanılmalı?

Hangi Yemek için Hangi Patates Kullanılmalı?

Patates Türk kültüründe çok fazla yeri olan bir sebzedir. Birçok yemeğin ana maddesi ya da başyardımcısı olabilmektedir. İstenildiği şekilde lezzetlendirilebilen bu sebze her açıdan sofraların vazgeçilmezidir. Tercih edilmesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Hangi yemek için hangi patates kullanılmalı diye baktığımızda karşımıza iki tip olarak çıkmaktadır.

Hangi patates daha iyi sorusunun cevabı verilirken dikkat edilmesi gereken nokta içindeki nişasta oranıdır. Unumsu ve mumlu patatesler diye ikiye ayrılmaktadır. Unumsu olanlar nişasta oranı çok fazla olan türüdür. Sarı patates olarak da anılan bu tür kızartma için çok uygundur. Bunun sebebi fazla sulu olmamasıdır. Bu sayede çıtır kızartmalar elde edilebilir.

Yağ çekmeyen patates kızartması tarifi için bunların kullanılması gerekir. Kızarma sırasında su salmaz ve yağ sıçrama sorunu yaşatmazlar. Suda haşlama için uygun değillerdir. Düşük sıcaklıklarda parçalanmaya başladıkları için haşlanma sonrası düzgün şekillerde doğranamazlar. Ancak püre yapılacaksa bu durum lehte olacaktır. Pürüzsüz bir püre için oldukça uygun bir nişasta oranına sahiptir.

Bu patates elma dilimi fırın için idealdir. Fakat yapışmamasına dikkat edilmesi gerekir. Tencere yemekleri ve güveç gibi yemekler için tercih edilmemelidir. Dağılması yemeğin görüntüsünü bozacaktır.

Mumlu patatesler ise kabuğu ince olan ve sulu olan türüdür. Nişasta oranı daha düşüktür. Haşlama için çok uygundur. Asla dağılmaz. Kızartma için çok uygun oldukları söylenemez. Çünkü su oranı kızartma sırasında sorun çıkarmaktadır. Bu tür soslu fırın yemekleri açısından uygundur.

İnce dilimlenmiş olarak fırında pişirilebilir. Parçalanmama özelliği açısından oldukça uygundur. Tencere yemekleri ve sulu yapılacak her yemek için kullanılması uygundur. Dağılmadığı için yemeğin estetiğini bozmaz. Hangi patates yenmez derseniz filizlenmiş ve yeşil olmuş patateslerden uzak durulmalıdır.

hangi tava kullanılmalı

Patates Kızartması Hangi Tavada Yapılır?

Patates kızartması genel olarak çok yağ çekmesinden ve mutfağı kirletmesinden dolayı yapılması sevilen bir ürün olmayabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta uygun pişirme şartlarını yerine getirmektir. Bu şartların başında ise pişirilecek tava gelmektedir. Peki, patates kızartması hangi tavada yapılır? Hangi derinlik ve genişlik uygundur merak konusudur.

Patates hangi tavada kızartılır derseniz derin tavalar tercih edilmelidir. Tavanın genişliğine orta düzeyde olmalıdır. Derin olması yeterince yağ kullanımı açısından gereklidir. Derin yağda kızartılan patatesler yağ çekmezler. Kızarma sırasında yağ sıçraması sorunu yaşanmaz. Patateslerin her yeri eşit şekilde kızarır. Uç noktalarında yanma sorunu yaşanmaz.

Patates kızartması hangi tencerede yapılır sorusuna ise şu şekilde cevap verilebilir. Eğer tencere kullanılacaksa yine derin bir tencere olması gerekir. Tabanı kalın olmalıdır. Genellikle çelik ürünler tercih edilmektedir.

78211