Outdoor Ayakkabı Tavsiyeleri ile Kış için Bot Seçimi

Outdoor Ayakkabı Tavsiyeleri ile Kış için Bot Seçimi. Ayağınızı sıcacık tutacak, yağmurlu ve soğuk havalar için tasarlanmış outdoor ayakkabı seçimi nasıl yapılmalıdır? Gelin birlikte hem şehir, hem de doğa koşullarına uygun tasarlanmış outdoor ayakkabılarını inceleyelim!

Mevsim şartlarına uygun ayakkabı seçimi çok kolay bir konu değil. Yaşadığınız yer, spor için kullanacağınız zemin ve hava şartları gibi faktörler seçeceğiniz ayakkabıyı belirlerken değişkenlik göstereceğinden özenli davranmanızı gerektirir. Yağışlı havalarda mı giyeceksiniz ya da hafta sonu uzun doğa yürüyüşlerinde mi kullanacaksınız, bunların hepsi seçeceğiniz ayakkabıdan beklentilerinizi belirleyen önemli ayrıntılardır.

Yapacağınız tüm ayakkabı seçimlerinde, öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken şey; ayakkabının rahat olması kuralıdır. Ayağınızı rahatsız eden bir ayakkabıyla ne doğa, ne de şehir şartlarında asla rahat edemeyeceğinizi bilmelisiniz!

Daha Çok Dağda ve Outdoor Aktivitelerinde Giyecekseniz;

Daha Çok Dağda ve Outdoor Aktivitelerinde Giyecekseniz;

Dikkat etmeniz gereken; “Outdoor botlar sadece dağda, kanyonda ve çeşitli outdoor aktivitelerinde kullanılan ayakkabılardır” diye düşünüyorsanız, artık günümüzde bu düşünce tamamen değişmiş durumda olduğunu söyleyelim. Outdoor ayakkabı üreticileri, zorlu doğa şartları için geliştirilen outdoor ayakkabılarının tasarımlarını, son dönemlerde artık şehirde de rahatlıkla her kıyafetle tercih edilebilecek şekilde revize etti ve açıkçası bu durum bizler için çok da iyi oldu diyebiliriz.

Doğa koşulları içerisinde çeşitli outdoor aktiviteleri yaparken ayakkabınızın size mükemmel rahatlık sunması gerekmektedir. Özellikle ayağınızı sıkan, terleten ve nefes alamayan ayakkabılar size oldukça fazla rahatsızlık ve acı yaşatabileceğini unutmayınız.

Daha çok dağda ve doğa yürüyüşlerinde kullanacaksanız ayakkabıyı, yüksek kesimli ve bilekli botları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Yüksek kesimli ve bilekli botlar, kayalardan oluşan zeminlerde ve uzun yokuşlarda bilek burkulmalarının önüne geçmektedir. Üstelik karlı hava koşullarında yağan karın ayağın içine girmesine engel olur. Bu özellikler hem dağ hem de şehir hayatı için çok önemli olduğunu vurgulamalıyız.

Elbette bir de su geçirmezlik konusu var. Sizin tercih ettiğiniz bot Goretex teknolojisine sahipse, botunuz asla su geçirmez ve ayağınız her daim kuru ve sıcak kalacağını bilmelisiniz. Bununla beraber Goretex teknolojisi sayesinde ayakkabı nefes alabilir özelliğe sahip olacaktır. Seçimlerinizde bu noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekir.

bot seçimi

Su geçirmezlikten konusuna değinmişken bir de Waterproof özelliği olan ayakkabılar bulunuyor. Waterproof, maalesef birçok kişinin yanlış bilgi sahibi olduğu bir özelliktir. Waterproof, su geçirmez değil suya dayanıklı anlamında kullanılır. Goretex teknolojisine sahip ayakkabıların kumaşı son derece sık dokunmuş bir kumaştır ve hiçbir şekilde su gözeneklerden geçirmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle de ayağınız her daim kupkuru kalır. Waterproof ise kısa süreli su temasları için önemli bir özelliktir. Uzun süre ve büyük miktarda suya maruz kalındığında su almaması söz konusu olmaz. Outdoor ayakkabısı tercihini bunları göz önüne alarak, bu şekilde değerlendirerek yapmalısınız.

Tüm bunların yanı sıra, uzun süreli yürüyüşler sonucu şişen ayakları ve kışın normalden biraz daha kalın bir çorap tercih edeceğinizden kaynaklı, bot seçerken bir numara büyük tercih etmenizde yarar vardır.

Seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettiğimize göre, artık hem dağ koşulları ve outdoor aktivitelerinde, hem de şehirde rahatlıkla kullanabileceğiniz modellerden söz edelim.

outdoor bot
İlk önereceğimiz ayakkabı artık tüm dünyaya kalitesini ispatlamış ve bu alandaki en önemli markalardan biri olan THE NORTH FACE.

Küresel keşif hareketi” diye tanımladığı sloganı ile tüketicilerini yeni yerler görmeye yönlendiren The North Face markası; en dayanıklı outdoor ayakkabı, spor giyim, outdoor giyim modelleri ve ekipmanlarına sahip olduğu konusunda da iddialı olduğunu kanıtladı. Alanında dünya çapında bir üne sahip olan The North Face markası, özel teknolojileri ile soğuk hava koşullarına adeta meydan okumaya devam ediyor.

Ürün yelpazesini her geçen gün genişleten marka, her ürün dalında ayrı bir başarı kazandı ve 1999 yılında North Face trekking ve uzun mesafe koşu ayakkabısını tasarladı. Günümüzde ise tasarladığı modellerle ve çizgisinden ödün vermeyen, ileri teknolojili yüksek kalitesi ile bilinen North Face markası, özellikle outdoor alanında, sektörün en çok tercih edilen birkaç markası arasındaki yerini korumaya devam ediyor.

Dağ koşullarına uygun bir diğer marka JACK WOLFSKIN.

En çok tercih edilen dünyanın outdoor markalarından olan Jack Wolfskin; sizi her türlü ortamda, konforlu tutmayı prensip edinmiş olduğunu ürünleri ile gösteriyor. Özellikle zorlu yürüyüş, trekking ve dağcılık turları için tasarlan modelleri ile zor şartlarda dahi rahatlığınızdan ödün vermeden yolunuza devam edebileceksiniz.

Her seferinde günler veya haftalar süren, medeniyetten uzakta, gerekli olan her şeyin sırt çantasında taşındığı uzun mesafeli yürüyüş faaliyetleri olarak tanımlanan, trekking sporuna özel üretilen bot ve ayakkabıları ile su geçirmeyen, nefes alabilir yapıda olan modellere de mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

kışlık bot seçimi
Goretex teknolojisine sahip bir diğer üst düzey outdoor ayakkabı üreticisi ise ADIDAS.

Gore-TEX® teknolojisi ayaklarınızı bütün hava koşullarında kuru tutar ve maksimum rahatlık sağlıyor. Gore-TEX® li ayakkabılar en zorlu hava koşullarında bile yüksek ölçüde nefes alabilir ve su geçirmez özelliktedir. Gore-TEX® teknolojisiyle tasarlanmış su geçirmez ayakkabılar ile ayaklarınız daima koruma altında olduğundan mutlaka tercih etmelisiniz.

Uzun saatler boyunca yağmura dayanıklılık gösterebilen, çabuk kuruyup, nefes alabilen, maksimum sıcak tutma kapasitesine sahip malzemesi ile harikalar çıkartıyor. Sentetik yalıtım malzemeleri arasında en sıcak tutma özelliğine sahip bu malzeme, ıslakken bile yalıtım özelliğinin %96’sını korur ve sıcak tutmakta iddialıdır. Olabildiğince hafif ve sıkı yapısının çabuk kuruyan ve nefes alabilen özellikte olması sebebiyle outdoor aktiviteleri için en ideal seçimlerdendir diyebiliriz.

Özellikle sıcak havayı cildinize hapseden sentetik dokulu kumaş sayesinde nefes alabilir, hafif ısı yalıtımı, soğuk havalarda sizi rahat ve kuru tutmaya yardımcı olur. Üstelik bu dokular yeterli havayı içerde tutarken, teri buharlaştırır ve nem oluşumunu engelleyerek sağlıklı kalmanızı sağlar.

Bir diğer marka ise SALOMON.

Dünya genelinde milyonlarca doğa sevdalısının bildiği gibi Salomon, yüksek performansınıza katkı sağlayacak Goretex ve Waterproof teknolojili ürünleri ile tercih sebebi olmaya devam eden bir marka. Uzun yıllardır ülkemizde de yerini alan Salomon markası, outdoor grubu markaların, en çok tercih edilenleri içerisindeki sıralamasını koruyarak, ülkemizde de fazlaca talep görüyor.

Outdoor grubu ile dünya markası haline gelen Salomon markası; beş kıtada, 40’tan fazla ülkede outdoor grubu ayakkabı ve bot, spor giyim, spor ekipmanı üretmeye devam ediyor. Tüm Outdoor markaları içerisinde, dünya sıralamasının en üstlerinde yer alan marka, üst segment ürün modelleri ile sporseverlerin gözde markası olmayı başarmış ve bu yolda hızla yürümeye kararlı görünüyor.

Bu kategoride son olarak önereceğimiz marka ise MERRELL.

En popüler dünya outdoor markalarından olan Merrell, yüksek kalitesinin yanı sıra yeniliklere açık, kendini sürekli geliştiren, alanında kendisini dünyaya ispatlamış bir outdoor markası olmasına rağmen, bozmadığı çizgisi ve stili ile tercih sebebi oluyor.

Merrell markasını rakiplerinden ayıran bir özellik ise; M-Select Ice Grip taban teknolojili tasarımları. Dünya genelinde en büyük outdoor ayakkabı markası Merrell’ ın yeni teknoloji yatırımlarından M-Select Ice Grip, ıslak ve kuru zeminde maksimum zemin tutuşu sağlıyor. M-Select Ice Grip en zorlu koşullara bile dayanabilecek şekilde üretilmiştir. Özel materyal yapısı sayesinden parçalanma ve kopmaya karşı dayanıklı tasarlanmaktadır.

Ayakkabıyı Şehirde Giyecekseniz;

Ayakkabıyı Şehirde Giyecekseniz;

Ayakkabıyı yoğun olarak şehirde kullanacaksanız, dikkat etmeniz gereken ilk nokta ayakkabının tasarımı ve dayanıklılığı olduğunu belirtelim. Eğer yaşadağınız yerin kış şartları çok sert ve yağışlı geçmiyorsa, içinde birçok teknoloji barındıran botları tercih etmenize gerek yoktur. Şehir koşulları için üretilmiş outdoor ayakkabıları, güzel tasarımları sayesinde hem kıyafetlerinizle uyumlu olacak, hem de kış soğuğundan korunmanızı sağlayacak yapıda olmalıdır.

Tüm bu özelliklere sahip outdoor ayakkabıları hangileri diye düşünüyorsanız, size önerebileceğimiz bazı modelleri inceleyelim.

Şehir kullanımına uygun, size ilk önereceğimiz marka TIMBERLAND.

Marka şıklık, rahatlık ve konfor gibi kavramları bir araya getirerek size büyük kalite sunmaktadır. Pekçok kıyafetinizle kombinleyebileceğiniz, soğuğa karşı tam koruma sağlayan dayanıklı modellere sahiptir. Timberland ile ayağınız yastıklamalı her adımla yerden destek alırken enerjinizi geri vererek mucize yaratıyor.

Şehir kullanımına uygun bir diğer marka ise CATERPILLAR.

Herkesin bildiği adıyla CAT. Tanıtıldığından bu yana klasik bir seri olmayı sürdüren Caterpillar Colorado botları, tarz yaratan tasarımında konfor, esneklik ve dayanıklılığı bir araya getirerek tercih sebebi oluyor. Her amaca uygun bu seri, hakiki deri malzemesi ve geniş renk seçenekleriyle bakışları üzerinde toplayacak şık ürünler tasarlıyor.

outdoor bot
Aynı kategoride bir efsaneye yer vermeden olmaz. Evet, HARLEY DAVIDSON‘dan bahsediyoruz.

Bir klasik diyebileceğimiz, yeni ve geliştirilmiş teknolojileri kullanarak tasarlanan Harley Davidson botlarında; Güç ve dayanıklılık, aşıma ve kayma önleyici kauçuk taban, stabilite ve taban desteği, ısı yalıtımı ve nem dengeleme gibi birçok özel teknolojiyi bulabilir, ekstra rahatlık ve konforu yaşamanız mümkün.

Şehir kullanımına uygun, son olarak önereceğimiz marka GRISPORT.

Şehir hayatı için özel olarak hazırlanan yeni tasarım sistemi yürüyüş ve ayakta duruşlar esnasında üstün konfor sağlıyor. Grisport kalitesi ile benzersiz konforun tadını çıkarabilir ve günlük aktivitelerinizden büyük keyif alacağınızı garanti ediyoruz.

Dilerseniz şehir hayatında, isterseniz de dağ koşullarında kullanabileceğiniz rahat, estetik, konforlu ve dayanıklı outdoor ayakkabılara Korayspor.com‘dan hemen ulaşabilir ve tercih ettiğiniz ürünü güvenli ve kolay alışveriş imkanı ile kolayca sipariş verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap