Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti İzmit Körfez Köprüsü yani bilinen adı ile Osmangazi köprüsü, 2010 yılında yapımına başlandı. Altınova Herkes Burnu ile Dilovası Dil Burnu arasına inşaa edilen Osmangazi köprüsü, 2,682 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsüdür. 1 Temmuz 2016 yılında açılışı yapılan ve 384 km otoyol, 49 km bağlantı yolu, Osmangazi Köprüsü nüde içerir.

Sürücülere zamandan da tasarruf sağlayan Osmangazi Köprü süsünün körfez trafiği 2 saat iken 10 dk’ ya düşmüştür. Projenin tamamı yapıldığında ise İzmir ve İstanbul arası yolculuk, 3,5 saate düşecektir. Osmangazi köprüsü maliyeti 1,2 milyar dolar iken, tüm otoyolları tamamlandığında projenin sağladığı tasarruf yılda 650 milyon dolar olması planlanıyor.

Osmangazi Köprüsü Açılış Yılı
Osmangazi Köprüsü Açılış Yılı

Osmangazi köprüsü 1 Temmuz 2016 yılında açılışı yapıldı. Açılışı yapıldıktan sonraki ilk on gün yapılan istatiklere göre; ilk on günlük ücretsiz geçişlerde ilk gün 50 bin, ikinci gün 83.200, üçüncü gün 83,210, dördüncü gün 75,650 yedinci gün, 108,100 bin ve diğer son beş günde ise 100,950 araç Osmangazi köprüsünü kullanmıştır. Bu on günlük süre içerisinde trafiğin yüzde 95’ini  oluşturan 1. sınıf araçlar, Osmangazi köprüsünü ücretsiz kullanmıştır. Osmangazi köprüsü yılda 14,6 milyon aracın geçileceğine garanti etmiştir. Garanti edilen aracın altında geçiş sağlandığı takdirde, arada ki farkı devlet tanzim edecektir. 

Osmangazi Köprüsü Geçişi

Osmangazi köprüsünün geçiş ücreti 2022 yılı itibari ile güncellenmiştir. Aks aralığı 3.20 metre altında olan 1. sınıf araçların geçiş ücreti 147.50 Türk lirasıdır. Aks aralığı 3.20 mekre üzerinde olan ikinci sınıf araçların geçiş ücreti, 236 Türk lirasıdır. Aks âdeti 3 adet olan otobüs gibi 3. sınıf araçların geçiş ücreti, 280 Türk lirasıdır. Dingil sayısı 4 ya da 5 adet olan 4. sınıf araçların geçiş ücreti 371.50 Türk lirasıdır. Dingil sayısı 6 ya da daha fazla olan 5. sınıf araçların geçiş ücreti 468,50 Türk lirası, motosiklet gibi 6. sınıf araçların geçiş ücreti ise 103 Türk lirasıdır. 

Başka İçerik:  Katılım Sigortacılığında Sunulan İmkanlar

Osmangazi Köprüsü'nün Geçiş Ücreti Nasıl Ödenir?

Osmangazi Köprüsü’nün Geçiş Ücreti Nasıl Ödenir?

Ülkemizde, OGS adı verilen otomatik geçiş sistemi, ya da HGS adı verilen hızlı geçiş sistemi ile Osmangazi köprüsünün ve diğer otoyolların ücreti ödenir. Tüm otoyol ve köprü girişlerinde otomatik geçiş sistemi ve hızlı geçiş sistemi sağlanan gişeler bulunur. Bu gişelerde bulunan elektronik cihaz, araçların geçişi esnasında, araçlara yerleştirilen bu iki sistemin elektronik okuyucu cihaz sayesinde, araçların durmalarına gerek kalmadan geçiş ücretini tahsis eder. Ancak sürücülerin, araçlarındaki elektronik cihazlarına bakiye yüklemesi yapmadığı durumlarda yapılan geçişler için cezalı geçiş işlem yapılır. Osmangazi köprüsünde ise geçiş ve dönüş için ayrı ücret ödenir. Diğer köprülerde ise tek yönlü geçiş sistemi uygulanır. 

Osmangazi Köprüsünün Geçiş Ücretinin Ödenmemesi

Osmangazi köprüsünden geçiş yaparken, araçta bulunan elektronik cihazda bakiyenin yetersiz olduğu durumlarda geçiş yapılırsa, ödeme cezai işlem yapılarak uygulanarak yapılır. Buna göre geçiş ücreti ödemeden geçen araçlar, giriş ve çıkış yaptığı mesafenin 4 katı tutarındaki ücreti ödeyerek idari para cezası işlemi görürler. Yaklaşık 3 yıl önce geçiş ücreti yapmayan sürücülere, yaptığı mesafenin 10 katı cezai işlem uygulanırken, güncel idari para cezası Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tutara göre, giriş, çıkış yapılan mesafenin 4 katı uygulanmaya başlandı. Ancak geçiş ücretlerini ödemeyen sürücüler, idari para cezası uygulanan tarihten itibaren, ilk 15 gün içinde ödeme yaparsa herhangi bir ceza tutar ödemez.

Osmangazi Köprüsü 2022 Yılı Güncel Verileri

Açılışının yapıldığı 2016 tarihinden bu yana, milyonlarca aracın geçtiği Osmangazi köprüsü sürücülere hem zamandan hem yakıttan tasarruf sağlamaktadır. Osmangazi köprüsü 2022 yılının ilk altı ayında günlük 42 bin araç geçmiştir. Bu rakam sadece köprüden geçen araç sayısıdır. Proje kapsamında olan, köprünün ilk kesimindeki Hersek gişelerinden günlük 52 bin araç, Bursa, kuzey gişelerinden 59 bin araç, Balıkesir gişelerinden 34 bin, İzmir gişelerinden ise 21 bin geçiş sağlandı. Günlük belirlenen araç kotasını çok fazla aşan Osmangazi köprüsü ve birbirine bağlı otoyol sayesinde, ülkemizin ekonomisine katkı sağlanırken, sürücülerinde saatlerce yolculuk yapmasına da gerek kalmayarak hem zaman hem yakıt tasarrufu yapılmaktadır. 

Başka İçerik:  Hasar İhbarı Nedir?

Dünyanın En Büyük Dördüncü Köprüsü

Dünyanın En Büyük Dördüncü Köprüsü

Osmangazi köprüsü dünyanın en büyük dördüncü köprüsü unvanına sahip, her yıl milyonlarca araca geçiş sağlayan ve ülkemiz için ciddi gelir kaynağı olan otoyol bağlantılı bir sistemin en görkemli parçasıdır. Osmangazi köprüsü ve otoyol bağlantılarının yapılması ile birlikte, İzmir İstanbul arası ulaşım süresi 9 saatten 3,5 saate indi.

39 ayda tamamlanan köprü 252 metre kule uzunluğu, yaklaşık 36 metre genişlik ve 1,682 metre uzunluğa sahiptir. Gebze, Orhangazi, İzmir otoyolu dâhil olmak üzere Osmangazi köprüsü ve bağlantılı geçiş yolları 384 kilometre otoyol, 49 kilometre bağlantılı yol ile toplamda yaklaşık 433 kilometre uzunluğundadır.  Yapımında 8 bin işçinin çalıştığı Osmangazi köprüsü her yıl milyonlarca aracın geçişini sağlamaktadır. 

35462