Oruç Tutarken Niyet En Geç Ne Zaman Edilmelidir?

Oruç tutmak farz ibadetlerimiz arasında yer almaktadır. Bu bağlamda farz olan orucu yalnızca Ramazan ayında 30 gün boyunca tutmaktayız. Haliyle yılda yalnızca bir kez bu ecre nail olmak mümkün olabiliyor. Eğer ki orucun faziletlerini daha iyi şekilde hissetmek istiyorsanız nafile orucu tutmanız mümkün. Hatta kutsallığı bakımından çok daha önemli olan kandillerde nafile orucu tutmanın ecri daha da yüksektir. İşte böyle dönemlerde oruç tutarken niyet etmek ile ilgili de pek çok soru işareti doğabiliyor.

Uyuya kalıp sahura kalkamayanlar, sabah niyet etse geçerli olup olmayacağını soranlar, öğlene kadar niyet edilerek oruç tutulup tutulmayacağını merak edenler çok. Öncelikli olarak Bakara suresinin 183.ayetinde ‘’Ey inananlar, siz ki Allah’a karşı çıkmaktan kendinizi geri tutun. Sakınabilmeniz için oruç sizden öncekilere olduğu gibi sizlere de farzdır’’ buyruluyor. Ergenlik çağını geçmiş olan her sağlıklı Müslüman için bu yüzden oruç tutmak ibadet olarak farzdır.

Tabii ki çeşitli sağlık sorunları, ilaç kullanımı gibi zorunluluklar, kadınlarda adet dönemleri gibi oruçtan muafiyetler söz konusu olmaktadır. Ancak bunların dışında her Müslüman Ramazan-ı şerifi 30 gün boyunca oruçlu geçirmeye gayret göstermelidir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) orucun fazileti ile ilgili ‘’Aranızdan kim niyet ederek bir gün oruç tutarsa Allah(c.c) ona mükafatını verir. Bir günlük oruç bile sizi cehennem ateşinden 70 yıl uzak tutar’’ buyurmuştur.

Namaz borcu ile ahirete gitmek ne kadar sakıncalı bir durumsa aslında yine namaz kılmak gibi farz bir ibadet olan oruç tutmak için de aynı hassasiyeti göstermeliyiz. Tutamadığımız ve çeşitli sebeplerle kazaya bıraktığımız oruçları kısa sürede tutarak ödemeliyiz. Bu aşamada da kaza orucuna niyet ederken de akla takılan sorular ön plana çıkabilmektedir.

Sabah Niyet Edilen Oruç Kabul Olur Mu?

Eğer ki bir gece önceden oruç tutacağınızı biliyor, bunu istiyor ve bunun için hazırlanıyorsanız sahura kalkamamış olmanız önemli değildir. İbadetlerde en önemli kıstas niyettir. Oruçtan önce niyet edilir, namaz kılmadan önce niyet edilir. Ancak niyeti ağızdan çıktığı gibi değil aslında kalbimizde hissetmek önemlidir. Elbette ki kalben oruç tutacağımızı biliyor olsak da bunu dilimize dökmemiz peygamberimizin sünnetidir.

Ancak sahura kalkamayan birisinin üzülmesine gerek yoktur. Hali hazırda sahura kalkmayı ve o gün oruç tutmayı düşünerek yattığı için niyetli sayılır. Diyanet tarafından yapılan resmi açıklamalara bakıldığında eğer ki oruç bir kefaret bir adak ya da kaza niyetiyle tutulacaksa gün batımından imsak vaktine kadar geçen süreçte muhakkak ki niyet edilmesi gerekir.

Aynı zamanda Şafi mezhebinde bu aşamada nafile oruç ayrı tutulmaktadır. Nafile oruç dışında kalan tüm oruçlarda niyet etmek geceden yapılmalıdır. Sabaha bırakılmamalıdır. Nafile oruçlar içinse böyle bir kıstas yoktur. Hatta öğle vakti gelmeden 10 dakika önceye kadar niyet edilse dahi kabul olur. Burada niyeti sabah ya da öğlene doğru etmek için tabii ki gece yarısından o saate kadar orucu bozabilecek herhangi bir şey yapmamış olma şartı vardır.

Normal zamanlarda ve herhangi bir şeye bağlı olmadan tutulan nafile oruçları oldukça faziletlidir. Hz. Aişe rivayetlerine göre bir gün peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) yanlarına gelerek yiyecek bir şey olup olmadığını sormuş. Yiyecek olmadığı cevabını alan peygamber efendimiz(SAV) ‘’O zaman ben orucum’’ demiş. Nafile oruç için en net göstergelerden birisi olarak görülebilir.

Nafile Oruç İçin Niyet Ne Zaman Edilmeli?

Zeval vakti olarak tanımlanan süreç günün tam ortasıdır. Öğle zamanını ifade eder. Dolayısıyla oruca niyet edecek olanlar için zeval vaktinde niyet etmenin geçerliliği sıkça sorulmaktadır. Eğer ki geceden itibaren herhangi bir orucu bozacak iş yapılmadıysa, bir şey yenmediyse, içilmediyse elbette ki zeval vaktine doğru niyet etmekte bir sakınca yoktur. Fakat yeme içme, cinsel ilişki gibi durumlar yaşandıktan sonra zeval vaktinde oruca niyet etmek caiz değildir ve uygun görülmez.

Kaza Orucunun Niyeti Nasıl Yapılır?

Kaza orucuna niyet edenler genellikle kaza orucunu tutmaya diyor olsa da aslında Diyanet tarafından da bahsi geçen niyet biraz farklıdır. Bu bağlamda Müslüman kimselerin boyunlarına kalan geçmişten kalan Ramazan oruçları için ‘’üzerime borç olan ilk orucun kazasına’’ diyerek niyet etmek en doğrusu olacaktır.

9517