Orkinos Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Orkinos büyük balıktır ev kuşbaşı olarak doğranıp yemeklerde kullanılır. Kan akışını artırma gibi faydaları bulunur. Gebelikte zararları vardır.

Orkinos

Orkinos balığı uskumrugiller grubundan bir balık türüdür. Ton balığı olarak da bilinmektedir. Boyu 4,3 metreye, kilosu ise 800 kilograma kadar ulaşabilmektedir. Göçmen balık türü olarak geçmektedir. Çok hızlı yüzen balık türü, kendinden küçük balıkları avlayarak beslenmektedir.

Bu içerikte ve Orkinos Orkinos Yemekleri Orkinosun Kullanıldığı Yemekler Orkinosun Faydaları Orkinosun Zar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vücutları yuvarlak bir yapıya sahip olmaktadır. Ön kısmı büyük, arka kısımlara doğru incelen bir yapısı mevcuttur. Eti lezzetli olan orkinos balığı genellikle konserve balıkçılıkta kullanılmaktadır. Mart ile ağustos ayları arasında üreme dönemleridir ve üreme döneminde 1 milyona yakın yumurta bırakabilmektedir.

Göçmen balık türleri arasındandır ve sürü halinde gezmektedirler. Kendilerinden küçük olan sardalya, hamsi, tirsi gibi balıklarla beslenmektedirler. Saatte 60 ile 70 km hızla yüzerler. Ortalama üç yılda erginleşmektedirler. Olgun bir orkinos balığı bir tona ulaşırken, boyu da 5 ile 6 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Orkinos Nasıl Saklanır?

Orkinos nasıl saklanır sorusunun özel bir cevabı bulunmamaktadır. Tüm balıklarda geçerli saklama koşulları ton balığı olarak da bilinen bu balık türünde de geçerlidir. Uygun şartlarda yakalanan orkinos, temizlendikten sonra yeterli porsiyonlara ayrılmalıdır.

Uygun saklama kapları veya buzdolabı poşetine konduktan sonra 2 ile 3 saat arasında buzdolabı içerisinde muhafaza edilmelidir. Etin daha sağlıklı muhafaza edilmesi için gerekli işlemlerden bir tanesidir. Yapılması olabilir bir işlemdir ama yapılması faydalıdır.

Buzdolabında bekletildikten sonra buzluk veya derin dondurucuya konulmalıdır. Uygun şartlar sağlandıktan sonra 15 gün ile 3 ay arasında orkinos tazeliğini koruyabilmektedir. Şoklama yapıldığı takdirde balıklar 6 kadar tazeliğini koruyabilmektedir. Şoklama işlemi için yapılması gereken ise basit bir işlemdir.

Dondurucuya koyduktan 5 ile 6 saat sonra balıkları çıkartıp, içi soğuk su dolu bir kovaya batırmak ve sonradan yeniden paketleyip dondurucuya koymak şoklama için yeterli olacaktır. Şoklama sonucunda balık üzerinde meydana gelecek ince buz tabakası, uzun süre tazeliğini korumasına sebep olacaktır.

Orkinos Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Orkinos yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun ise birden fazla cevabı bulunmaktadır. Ancak dana etine benzer yapısı nedeniyle diğer balıklardan farklı olarak kuşbaşı olarak da tüketilebilir.

Yağsız bir yapısı bulunan orkinos balığı, tavada kızartma yapılabildiği gibi, fırında ve ızgarada da tüketilebilmektedir. Kuşbaşı kesilen etleri, şiş ile mangal üzerinde de pişirildiği bilinmektedir. Özellikle orkinos ızgara lezzet olarak fazlaca dikkat çekmektedir.

Tavada kızarma veya fırında yapılan balık, makarna gibi başka yemeklerin yanında da tüketilmektedir. Özellikle çocukların balık tüketmesi için makarna ile birlikte fazlaca tüketildiği görülmektedir.

Orkinos Faydaları

Orkinos faydaları oldukça fazla olan balık türlerinden biridir. Ton balığı olarak bilinen orkinos balığı yararları ise şu şekildedir.

·       Yüksek protein içermektedir. Aynı zamanda düşük soyum ile kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

·       Diğer tüm balıklar gibi Omega 3 bakımından zengindir. Bu nedenle kalp ve damar sağlığına yararlıdır.

·       Özellikle küçük yaşlarda tüketilmesi beyin gelişiminde oldukça önemlidir.

·       İleri yaş grubunda Alzheimer riskini azaltmaktadır.

·       Kan akışını arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca felç riskine karşı da etkilidir.

·       Depresyon, göğüs kanseri, böbrek kanseri, lösemi gibi hastalıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olmaktadır.

Orkinos Nelere İyi Gelir

Orkinos nelere iyi gelir sorusuna ise verecek fazlaca cevap bulunmaktadır. Özellikle beyin gelişimine katkı sağlamakla beraber kanser ve felç gibi hastalıklarında oluşmasını engeller.

Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça önemli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Kırılgan saçların da toparlanasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Orkinos İçindeki Vitaminler

Orkinos içindeki vitaminler bakımından oldukça zengin bir balık türüdür. Omega 3 bakımından oldukça zengin durumdadır. Ayrıca içerisinde selenyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, sodyum, çinko ve fosfor gibi mineraller vardır. Vücut için yararlı olan mineraller bakımından oldukça zengindir.

Ayrıca vitamin bakımından da zengin bir balık türüdür. İçerisinde A, E, B grubu vitaminler içermektedir. Özellikle B3, B6 ve B12 açısından zengindir. Sağlık dostu bir balık türü olarak dikkat çekmektedir.

Orkinos Kalorisi

Yetişkin bir orkinos kalorisi 100 gram içerisinde 144 kcal olarak hesaplanmıştır. Ayrıca 100 gram orkinos içerisinde 4,9 gram yağ ve 23,33 gram protein bulunmaktadır. Oldukça düşük kalorisi nedeniyle kalp ve damar sağlığı açısından sağlıklı bir gıda olarak dikkat çekmektedir.

Orkinos Zararları

Tüm gıdalarda olduğu gibi fazla tüketildiği zaman orkinos zararları ortaya çıkabilmektedir. Vücudunda bulunan cıva miktarı fazla olan orkinos balığı, cıvayı atabilecek bir sisteme sahip değildir. Bu nedenle fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

94256