Omuz Kasları Gelişimi için Özel Antrenman Programı

Omuz Kasları Gelişimi için Özel Antrenman Programı. Omuz kaslarınızın hacmini ve gücünü bu egzersizlerle ciddi anlamda arttırabileceksiniz.

Hacimli kasların ve gösterişli fiziğin en önemli noktalarından biri de büyük ve şekilli omuz kasları olduğunu biliyoruz. Omuz genişliği, bir insanın iriliği değerlendirilirken ilk bakılan bölgeler arasında yer alır. Dolayısıyla devasa omuzlara sahip olmayan bir vücut geliştirmeci, atlet ya da güreşçi görmeniz mümkün değildir.

Omuz kasları (deltoidler), üç kısımdan oluşur. Bunlar: ön deltoid, lateral deltoid ve arka deltoid. Eğer iri deltoidlere sahip olmak istiyorsanız, bu üç deltoid kısmını da ekstra olarak çalıştırmanız gerekir.

Overhead Press

Overhead Press

Omuz gelişimi için Overhead Press, en iyi egzersizlerin başında gelir. Bu egzersiz, tricepsler ile de etkileşime girmektedir. Egzersiz esnasında bacaklarınızı kullanarak zıplamamaya ve sadece omuzlarınızdan güç almaya özen gösterin. Bench press nasıl ki göğsünüzün gücünü gösteriyorsa, overhead press de omuzlarınızın gücünü göstermeyi sağlayan bir egzersizdir.

Omuz Kasları için Incline Lateral Raise

Omuz Kasları için Incline Lateral Raise

Çalışmaya başlarken ellerinize birer dambıl alın ve eğimli sehpaya kollarınız aşağıda olacak şekilde yatın. Dambılları omuz seviyesine kadar kaldırın ve yavaşça indirmelisiniz. Hareket esnasında omuzlarınızdaki gerilmeyi hissedeceğinizden, verimliliğini sorgulamayacaksınız.

Front Raise

Öncelikle ellerinizle ağırlığı kavrayın ve ayakta pozisyon alarak alışmaya başlayın. İlk olarak ağırlığı aşağı sarkıtmış şekilde tutun ve omuz hizanıza kadar yavaşça kaldırın. Hareket esnasında kollarınızı kırmayın ve ağırlığı sallamayın. Tüm kontrol sizde olmalı. Ön deltoidlerinizin gerildiğini hissetmeye çalışın ve hareketi tekrarlayın.

Omuz Kasları için Bent-Over Lateral Raise

Omuz Kasları için Bent-Over Lateral Raise

Bu çalışma ile direkt olarak arka deltoidlerinizi etki sağlayabilirsiniz. Fakat hareketi doğru yapmaya çok dikkat etmelisiniz. Başınızı bir sehpa yardımıyla destek yapabileceğinizi belirtelim.

Face Pull

Face Pull

Bu çalışma Face Pull, arka deltoidlerinizi harika şekilde çalıştırırken, orta deltoidlerinize de etki etmektedir. Beraberinde kürek kemiğinizdeki zayıf kasları da amaçlamaktadır. Bu sayede omuz eklemlerinizin kuvveti artar. Omuz için harika bir egzersiz olduğunu da vurgulayalım.

53479