Omurga Dikleştiren Egzersiz Çalışmaları Nelerdir?

Günlük yaşamamızı sürekli bilgisayar başında geçiren bireyler haline gelmemiz bile, omurga sorunları yaşamak için oldukça geçerli bir neden. Görünüşü kötüleştiren, omurgayı eğen ve zamanla kamburluğa kadar gidebilen bu sorunlar ile baş etmek ise birkaç egzersiz taktiği kadar kolay.

Bu yazıda ve Omurga Dikleştiren Egzersizler Omurga Sağlığı Dik Duruş Egzersizleri Postür Düzeltme Fiziksel Ter hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Omurgamız, 23 tanesi hareketlisi olan toplam 33 kemikten meydana gelmektedir. Bağ dokusu, eklemler ve diskler ile birbirine bağlı olan omurgamız; yanlış duruş ve oturuş pozisyonlarının yanı sıra ilerleyen yaşlar nedeniyle de zamanla eğilmeye başlayabiliyor.

Omurga sorunları ise hayatımızı zorlaştırmanın beraberinde kötü bir duruş sergilememize neden oluyor. İnsan fizyolojisinde ilk göze çarpan bir duruş olmalı ki, bu durumda çok daha özgüvenli bir görüntü sergiliyoruz. Yaşanan omurga sorunlarını azaltmak ya da omurga problemlerinin oluşumunu engelleyen egzersiz çalışmalarını, sizler için araştırdık…

Dik Duruş için Egzersiz Hareketleri

Omurganızı "Yarım Şınav" Dikleştirin
Yarım Şınav

Omurganızı “Yarım Şınav” Dikleştirin

Şınav çalışması pek çok amaçla yapılan ve en çok tercih edilen egzersiz çalışmaları arasında yer aldığını biliyoruz. Yarım şınav egzersizi ise omurga üzerinde oldukça etkili bir çalışma olduğundan, dik bir duruş için sizlere yardımcı olacaktır. Orta sertlikte olan bir yere, yüz üstü uzanmalısınız. Avuç içlerinizi yerle temas haline getirmeli, dirseklerinizden destek alarak bedeninizi yukarıya doğru kaldırın. Ayak parmak uçlarınız ise yerle temas halinde olmalıdır. Dirseklerinizi hafifçe kırarak, omurga duruşunuz dik olacak şekilde yere doğru yaklaşın ve yeniden yukarıya kalkın. Bu çalışmayı 2 set ve 10 tekrar olarak uygulamanız, başlangıç için uygun olacaktır.

Omurganızı "Plank" Yaparak Dikleştirebilirsiniz
Plank

Omurganızı “Plank” Yaparak Dikleştirebilirsiniz

Son dönemin en popüler egzersizlerinden olan plank, sanırız bu popülaritesini faydalarından alıyor. Karın, bacak ve sırt kasları başta olmak üzere tüm kasları aynı anda çalıştırabilen plank egzersizi, omurga ve duruş bakımından da oldukça yararlıdır. Spor matınız varsa, onunla çalışmanızı tavsiye ediyoruz. İlk olarak yüz üstü olacak şekilde matınıza uzanın. Kollarınızı dirseklerinizden bükmeli ve avuç içleriniz yere temas edecek bir pozisyon almalısınız. Ayak parmak uçlarınız yere değecek şekilde, kollarınızdan destek alarak bedeninizi yukarıya kaldırın. Ve o şekilde bekleyin. Sonrasında gücünüz yettiği kadar hareketi tekrarlayabilirsiniz.

Omurganızı “Duvar Egzersizi” İle Rahatlatın

Evde spor yapanlar için bulunmaz bir nimet olan duvar egzersizleri oldukça fazla. Ancak söz konusu duruş ve omurga olduğunda, şu şekilde çalışabilirsiniz; düz bir duvara sırtınızı dayayın. Kollarınızı dirsekten açın, iki yanda ellerinizi yukarıya doğru kaldırın. Başınızın ve omurganızın dik olmasına dikkat etmelisiniz. Çalışma esnasında karşıya doğru bakmalısınız. Sonrasında iki kolunuzu aynı anda yavaşça aşağıya doğru kaldırıp, indirerek çalışmalısınız. 2 set olarak, 10 tekrar ile bu çalışmaya başlayabilirsiniz. Dönemsel olarak arttırmanızda sakınca yoktur.

Pilates Lastiği Egzersizi
Pilates Lastiği Egzersizi

Omurganızı “Pilates Lastiği Egzersizi” Yaparak Dikleştirin

Pilates lastikleri, direnç bantları duruş bozukları ve omurga bakımından oldukça etkilidirler. Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz, oldukça cüzi miktarda satılan pilates lastikleri, pek çok egzersizinizde sizlere eşlik edebilirler. İlk olarak ayaklarınızın omuz genişliğinde açık olmasına dikkat ederek, ayakta durun. Egzersiz lastiğini ise omuzlarınız ile aynı hizada olacak şekilde iki eliniz ile tutuyor olmalısınız. İki kolunuzu aynı anda karşıya doğru uzatın ve sağ kolunuzu sağ tarafa, sol kolunuzu sol tarafa doğru olabildiğince açmaya çalışın. 2 set ve 10 tekrar şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Omurga Boyun Egzersizi Rahatlatın
Boyun Egzersizi

Omurganızı Boyun Egzersizi Rahatlatın

Omurga sağlığı ve bedensel rahatlama için kolayca yapabileceğiniz, etkili bir egzersizdir. Sırtınızı ve başınızı dik bir duvara yaslayarak çalışmaya başlıyoruz. Başınızı aşağıya doğru yavaş hareketlerle, çeneniz göğse değene dek indirin. Ardından yine yavaş ve dikkatli bir şekilde, başınızı yukarıya doğru yükseltin. Durmanız gereken yeri, duvar size belli edecektir. Bu kadar kolay… Günlük 15 tekrarla bu çalışmayı yapmanız, omurganız ve dik duruşunuzu korumaya yardımcı olacaktır.

27589