Ölünün Ardından Hangi Dualar ve Sureler Okunmalıdır? Kabir Rahatlığına Dua

Hepimiz bir gün ölüp bu Dünyadan göçeceğiz. Her nefis bir gün ölümü tadacaktır. Bu son değil yeni bir başlangıç olacak. Vefat eden yakınlarımızın bulundukları yerde rahat etmesini istemez misiniz? Elbette ki istersiniz. İyilikleri artsın, kabir azabı çekmesi diye ölen yakınlarımıza dualar ve sureler okumalıyız. ALLAH’ın Resulü biz ümmeti için bazı önerilerde bulunmuştur. Vefat edenlerin ardından okunacak duaları sizler için derledik. 

ALLAH’ın bizlere verdiği nefes son bulunca bizleri tek kurtaracak olan yaptığımız hayırlı işler ve Rabbimizi andığımız anlar olacaktır. Bu fani dünyada yaşadığımız sürece defterimizi sevapla doldurmaya başlamalıyız, sonrası için bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Bizim amellerimiz sona erer ama akrabalarımız ve dostlarımız bizi öldükten sonra da huzura erdirebilir. 

Kaldı ki eğer iyi bir kul vefat ettiyse, arkasında kalanlar onu hep iyiliklerle anacaktır. Ona dua edecek, Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyacaktır. Yani, işlediğimiz hayırlı işler dolaylı olarak öldükten sonra da fayda sağlayacaktır. Aksi durumda ise kötü olanı kimse anmaz, ona da dua etmez. Onun için yaşamınız boyunca iyi, hayırlı şeylere imza atmaya bakmak lazım. 

  • Ölen kişinin yakınları onun için edecekleri dua ve hayırlı işler ile onlara hala iyilik kazandırabilirler. 
  • Vefat eden kişinin defin işlemi tamamladıktan sonra akrabaları: Yasin, Rad, Amenerrasulü ve Tebarek surelerini söyleyebilirler. 
  • Hayatını kaybetmiş kişi için okunacak sureler harici hatim indirmenin etkisi çok fazla olacaktır. 

Ölen Kişinin Ardından Hangi Dualar Okunur?     

Bazı din bilginleri, vefat eden kişinin ardından Kur’an-ı Kerim okumanın ardından duayı da eksik etmemelerini söylemişlerdir. O dönemlerde sahabeler neler yaptıysa söylenmiştir. Ölen kişinin ardından Fatiha okunur, Yasin Suresi ki  O Yüce Kitabımızın yüreği olarak geçer. Kur’an-ı da hatim ederek o kişinin sevaplarının artmasını sağlarsınız. Özellikle Yasin okunması çok elzemdir. Çünkü okunduktan sonra yaradan Rabbimizden diğer dünya için de mutluluk istenirse Rabbimiz o kişi bağışlar. Bu dualar, sureler okunurken ALLAH için yapılmalıdır. Günümüzde maddi menfaat için yapılıyor ama bu uygun sayılmamaktadır. 

Yaşamını yitiren kişi artık sevap için bir şey yapamaz ama amel defterine iyilikler not edilmeye devam eder. Geride bıraktıklarımız bizi ne kadar seviyorsa biz de onlara ne kadar iyilik yaptıysak ahirette bize kurtuluş olacaktır. Bu yazıyı okuyanlar da kaybettikleri yakınları için burada okuduklarını uygulamalı ve onlara yardım etmelisiniz. 

Bir hadisi şerifte der ki: Vefat eden kişi için namaza durduğunuzda, kalpten dualar okuyun. Başkaları bu ne işe yarayacak ki? Diye sorsa da buna cevaben, eğer ölene bir yararı olmasaydı Peygamber Efendimiz (s.a.v) de namazı kılmaz, duayı etmez, ümmetine de bunu yapmasını söylemezdi. 

Vefat Eden Kişi Ardından Okunacak Tesbih ve Dualar

ALLAH’ın Resulü ümmetine şöyle demiştir: Eğer ki aranızdan bir kişi bu dünyadan geçerse defin için çok zaman kaybetmeyi. Mümkün olan en hızlı sürede kabirle buluşsun. Defin sonrası vefat edenin baş kısmında durun ve Fatiha’yı okuyun. Ayak tarafına geçince de Bakara’nın son bölümünü okuyun. 

Tavsiye edilenler

  • Kişinin ruhu şerifleri için 1000 İhlas-ı Şerif suresi
  • Kişinin ruhu şerifleri için 100.000(yüzbin) Tevhid “La İlahe İllallah”
  • Kişinin ruhu şerifleri için Mülk Suresi’nin Okunması (Tebareke diyede bilinir)
  • Kişinin ruhu şerifleri için Yasin-i Şerif suresi

Ölen Kişiye Hatim Armağan Etmenin Fazileti

Ölen kişinin kabrine giderek orada Yüce Kitabımızdan ayetleri söylemek sevilen bir davranış olarak açıklanmıştır. Bütün Kur’an’ın söylenmesi ise ondan daha da çok sevilir. 

Bir rivayete göre Ensar, vefat edenlerin bulunduğu yerde Bakara’yı okurdu. Ayrıca Rad suresinin de okunduğu bilinmektedir. 

Ölen kişi için önerilen en güzel sure şüphesiz Yasin’dir ama bunun haricinde, vefat edenin kabrinde huzur bulması için Mülk Suresi de okunur. 

40380