Okaliptüs Çayının Faydaları

Nezle, bronşit, grip gibi rahatsızlıklara iyi gelen okaliptüs çayı, tropikal iklimde yetişen ve 700 den fazla çeşidi olan okaliptüs ağacının yapraklarından eld..

Nezle, bronşit, grip gibi rahatsızlıklara iyi gelen okaliptüs çayı, tropikal iklimde yetişen ve 700 den fazla çeşidi olan okaliptüs ağacının yapraklarından elde edilir. Ağacın kurutulan yaprakları sıcak suda demlenerek içilir. Demlenme süresi 10 dakikadır. Günde 2 ya da 3 fincan içmek son derece faydalıdır. Çaya kekik yaprağı da eklenirse faydası daha da artacaktır. Eğer tadı acı ya da buruk bulunursa, bal da katılabilir ki, bu şekilde de son derece yararlı olacaktır.

Okaliptüs Çayının Faydaları

Grip, nezle ve bronşit tedavisinde rahatlatıcı etkisi vardır. Yüksek kan şekerini düşürür Boğaz ağrılarını azaltır. Özellikle bademcik şişmelerinde kullanılan pastillerde okaliptüs kullanılır. Öksürüğe karşı son derece faydalıdır. Özellikle öksürük şuruplarında okaliptüs mutlaka bulunur. Diş eti kanamaları, rahatsızlık ve ağrılarında birebirdir. Ağız kokusunu geçirir. Gargara içinde tercih edilebilir. Deri üzerindeki leke, sivilce ve yaraları yok eder.

Okaliptüs Çayının Kullanımı

Okaliptüs ağacının yaprakları kurutularak saklanır. 2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak için, 1 su bardağı sıcak su önerilse de, damak tadına göre, yoğun aromasını azaltmak için. Büyük bir fincan su içinde de demlenebilir. Şeker hastası olanlar kesinlikle şekerli içmemeli, ya tatlandırıcı kullanmalıdır ya da şekersiz içmelidirler. Ayrıca okaliptüs çayına bal ekleme fikrinden uzak durmalıdırlar. Günde en fazla 3 fincan içilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi halde mide bulantısı ve kusma görülebilir. Bu anlamda aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Çay demlenerek içilmelidir. Fazla bekletilirse tazeliğini yitirir ve daha acı olur. Buna bağlı olarak da fayda etkisi düşebilir. En uygun süre 10 dk. demlenmesidir. 10 dk sonra çayı içerseniz hem taze hem de etkin olacaktır. Bu yüzden, çaydan hem fayda sağlamak hem de damak lezzetinize uygun olmasını sağlamak için her seferinde taze çay demlenmelidir. Böbrek, karaciğer rahatsızlıkları olanlar ve astımı olan kişiler bu çaydan tüketmeden önce mutlaka doktora başvurmalıdırlar. Eğer tıbbi bir tedaviye başlandıysa, çayın tüketimi ile ilgili uzmanlardan bilgi alınmalıdır. Aynı şekilde, düzenli ilaç kullanan ve kronik hastalıkları olan kişilerde çayın tüketimi ile ilgili uzmanlara danışmalıdır. Son olarak, deri ile ilgili yara, sivilce ve leke tedavilerinde ve cilt bakımında, okaliptüs çayı değil ama okaliptüs yağı son derece faydalıdır. Tropikal iklimde yetişen bir ağaç olduğu için ülkemizde nadir yetiştirilen bir bitkidir ve ilaç sanayinde çok kullanılır. Tadı buruk ve acı olmasına karşın faydaları ziyadesi ile büyüktür. 90272