Ödüllü 20 Efsane Filmlerin Konuları ve Fragmanları

Ödül almış filmler çoğu kesim tarafından beğenilir ve izlenir. İlginç konuları ile beyazperdede en beğenilen 20 filmin konuları ve fragmanları.

 Ödüllü Filmler

Beyazperde denilen film endüstrisindeki en prestijli ödül Oscar ödülleridir. Film, senaryo, sanatsal ve müzik açısından tüm yapım ve oyuncular aday gösterilir ve kendi dallarında Oscar alabilir. Geçmişten bugüne en keyifle izlenen ödüllü filmlerin bir listesini sizler için hazırladık. Ödüllü filmler gecesi yaparken listemize göz atmayı unutmayın.

 1. It happened one night (1934) IMDb 8.0

Bir gecede oldu adıyla bilinen film 1934 yılında kült yönetmen Frank Capra tarafından çekilmiş ve 5 oscar ödülü almış ilk filmdir. Romantik komedi türünde çekilmiş film bir baba ve kızının etrafında kurgulanmış bir aşk öyküsüdür. Türk sinemasını da oldukça etkilemiş en eski ödüllü filmlerden biridir.

2.Casablanca (1942) IMDb 8.4

En İyi Film ve En İyi Senaryo en iyi yönetmen dallarında Oscar almış klasik bir aşk öyküsüdür. Duygusal drama sevenler için vazgeçilmez bir keyifle defalarca izlenebilen ve  ödüllü aşk filmi izlemek isteyenler için tercih edilebilir.

3. The godfather 1 (1972) IMDb 9.2

Yönetmen Francis Ford Coppola  tarafından yönetilmiş olan film New York’ta yaşayan  bir mafya ailesinin yaşamını anlatmaktadır. Bir üçleme şeklinde çekilmiş ve oscar ödüllerine aday gösterilmiştir. Film ayrıca En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Marlon Brando) ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanmıştır. Baba bir mafya babasının nasıl Baba olduğunu eksiksiz beyazperdeye yansıtır. İzlemeyenlerin çok şey kaçırdığını söylemekte fayda var.

4. The godfather 2 (1974) IMDb 9.0

Baba filminin ikinci filminde baba  olmadan önceki  hayatını konu edinen film ard arda soluksuz izlenebilecek kalitededir.  Robert De Niro ve Al Pacino’nun psikolojik,sosyal ve kültürel açıdan rollerinin hakkını verdiği ve zihinlere kazınan sahneleri izleyerek kendiniz görmelisiniz. Francis Ford Coppola’nın  usta işi filmi , altı adet Oscar ödülü kazanmıştır.

5. Amadeus (1984)  IMD 8.3

En çok ödül almış filmlerden bahsederken Milos Forman  ın 1984 yapımı amadeus isimli filminden bahsetmemek olmaz. En İyi Yönetmen ödülü kazandığı  Amadeus ‘u Çekoslovakya da  Wolfgang Amadeus Mozart ve rakibi Antonio Salieri yi anlatan 8 Oscar ödüllü filmi  Sinema tarihinde klasik müzik içeren en özel yapımdır.

6. The shape of water (2018) IMDb 7.4

Türkiyede  Suyun sesi adı ile izleyici ile buluşan film 4 dalda Oscar ödülü almış etkileyici bir yapımdır.  Fantastik bir dram filmidir. En ödüllü filmlere adını yazdıran  film  2018  Oscar ödüllerinde 13 dalda aday gösterilmiş ve   En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödüllerini almıştır. Aynı dili konuşmadan kurulabilecek güçlü bağları anlatan film aldığı ödülleri hakettiğini  izleyenlere kanıtlar. Guillermo del Toro yapımı filmde tüm karakterler özenle seçilmiştir. İzleyicilerin empati yapmasını sağlayan film etkileyici bir yapıt olmuştur.

7. Parasite ( 2019)  IMDb 8.6

2020 yılının en iyi film ödülünü alan parasite 6 dalda aday gösterildiği  Oscar ödüllerinin 4 ünü almıştır. Pek çok eleştirmen son 10 yılın en iyi filmleri arasında olduğuna hemfikirdir. İlk kez ingilizce olmayan bir film en iyi film ödülü alması ile de diğerlerinden ayrılır. Güney Kore yapımı film Bong Joon ho filmin yönetmen koltuğunda tüm toplumlarda karşılık bulan sınıf farkı, kapitalizm ve aile ilişkilerini çarpıcı bir şekilde yansıtmıştır. Ödüllü filmler 2020 denince ilk tercih edilen olması gereken yapım dikkatle ve keyifle izlenmelidir.

8. The silence of the lambs (1991) IMDb 8.6

Kuzuların sessizliği, en iyi film ödülünü alan ilk korku gerilim filmidir. Yönetmen Jonathan demme tarafından 1991 yılında çekilmiştir.  7 dalda Oscar’a aday olmuş ve orjinal senaryosu ve  oyunculuk kalitesi ile kült bir gerilim filmidir. En iyi film ve en iyi senaryo dallarında ödül almıştır. Genç bir Fbi ajanının azılı bir katile karşı mücadelesi konu edinilen filmde Anthony Hopkins ve Jodie Foster başrol oyuncuları olan film keyifle izlenecek ve sizi içine çekecektir. Ödüllü filmler korku içinde mutlaka izlenmesi gereken bir filmdir.

9. Gravity  (2013)  İMDb 7,7

7 dalda Oscar alan efsane yapım Gravity Alfonso Cuarona en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştır. Sandra Bullock ve George Clooney akıllara kazınan başrol oyuncusudur. Nefes almadan izleyeceğiniz bir gerilim macera filmidir. Ailece izlenmesi gereken ödüllü filmlerin başında gelen yapım daha sonra çekilen birçok yapıma da ilham vermiştir.  Yeryüzü ile irtibatı kopan iki astronotun dünyaya dönme çabalarını anlatan film ekran başına izleyiciyi kilitleyen efsane bir yapımdır.

11. Kİng’s Speech (2011) IMDb 8.0

Zoraki Kral adıyla ülkemizde vizyona girmiş film ödül alacağı tahmin edilen ve 12 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinin 4 ünü almış başarılı bir yapımdır. Konuşma bozukluğu olan kral 6. George’un bunu terapist yardımıyla yenmesini güçlü bir oyuncu kadrosu ile anlatmaktadır. Dönem filmi olduğu için kostüm ve makyaj ile keyifli bir seyir sunmaktadır.  Yönetmen Tom Hooper in filmi oyuncu Colin Firthe en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmıştır. Ailece izleyebileceğiniz biyografik bir tarihi dram filmidir.

12. Inception (2011) IMDb 8.8

Başlangıç adı ile Leonardo Di Caprio  nun oyunculuğu ile göz dolduran suç ,gerilim, bilim kurgu filmidir.  8 dalda aday gösterildiği Oscar ödüllerinden 4 ünü almıştır.  Rüya içerisinde insanların gizli sırlarına ulaşma gibi sınırları zorlayan bir senaryo ile akıllarda kalan heyecanlı bir yapımdır.

13 . Inglourious Basterds IMDb 8.3

Soysuzlar çetesi adıyla akıllarda kalan yapım Quentin Tarantino yapımıdır.  8 dalda aday olmuş sadece 1 ödül almıştır. Nazilere karşı örgütlenmiş bir çetenin hikayesini anlatan film aksiyon seven ve ödüllü film izlemek isteyenlerin seveceği bir yapım.

14. Beautiful Mind (2001) IMDb 8.2

Akıl oyunları, ünlü matematikçi John Nash’in  hayatını anlatan efsanevi yapım. Ron Howard a en iyi yönetmen ve en iyi film ödülleri ile beraber 4 oscar  kazandırmış 2001 yapımı film orjinal senaryosu ile izlenmesi gereken bir dram filmi.

15. The departed (2006) Imdb 8.5

Oscar ödüllerine 2007 yılında damga vuran güçlü oyuncu kadrosu ile beğeni toplayan film bir televizyon dizisi kaynaklı olup  ödül alan tek filmdir. Mafya ve polis teşkilatı arasında bitmeyen savaşı anlatan film polisiye film severlerin en beğendiği yapılardandır.

16. The lord of the rings : The return of the king (2003) IMDb 8.8

Yüzüklerin efendisi adıyla efsane olmuş Oscar ödül töreninde rekorlar kıran yapım 11 dalda aday olmuş 11’ini de almıştır. 3. film olan kralın dönüşünü izlemeden önce diğer iki filmi izlemelisiniz.

17. Schhindler’s list (1993)  Db 8.9

Oscar ödüllü filmler içinde savaş filmi ve dönem filmi olabilecek en etkileyici yapımlardan birisi 12 dalda aday olup 7 sini alan Schindler’in listesi dir. Baştan sona soluksuz izlenecek tarihi bir filmdir.

18 . Titanic (1997) IMDb 7.8

En ödüllü filmler içinden aşk filmi izlemek isteyenler her zaman Titanic filmini tercih edebilir. Büyük bir keyifle defalarca izlenecek yapım 14 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinin 11 ini almıştır. Bütün zamanların en çok izlenen filmi olmaya devam edecek harika bir romantik  James Cameron filmidir.

19. The Usual Suspects  (1995) IMDb 8.5

Olağan şüpheliler adıyla vizyona giren film oldukça beğeni kazanmış orjinal bir polisiye gerilim filmidir. Aday olduğu  2 Oscar ödülünü almış film akıllarda kalan ABD Almanya ortak yapımı  güzel bir filmdir.

20. Moon Light (2017) IMDb 7.4

Ay ışığı  Ödüllü filmler dram filmleri içinde insan merkezli senaryosu ile etkileyici bir yapım. Siyahi bir gencin büyümesi ve yaşamını  anlamlandırması üzerine  kurgulanmış olan film 8 dalda aday olduğu Oskar ödüllerinden 3 ünü almayı başardı. 95078