Ocak Temizliği Yapanlara En Kolay ve Pratik 3 Öneri

Ocak Temizliği Yapanlara En Kolay ve Pratik 3 Öneri. Eğer sık sık yemek pişirdiğiniz bir ocak söz konusu ise bunun temizliğini asla aksatmamanız gerekiyor. Çünkü üzerine sıçrayan yağ ve artıklar zaman içerisinde bir kalıba dönüşebilir. Bu kalıp başlı başına bir zorlayıcı leke sınıfına girebilir.

Yağın derinlemesine işlemesi dışında yemeklere koyulan salça gibi besinler lekelerin en önemli kısımlarını oluşturur. Eğer ocağın üzerinde yer alan lekeleri zahmetsiz bir biçimde temizlemek istiyorsanız bunun için bazı metotlar var.

Öncelikli olarak ilk günkü gibi tertemiz bir ocağınızın olmasını istiyorsanız bunun için yapmanız gereken birkaç şey var. Düzenli temizlemek bu sorunun üstesinden gelmenize yetebilir.

Fakat ipin ucu kaçtıysa ve ocağınızın üzerinde kalıcı lekeler oluştuğunu görüyorsanız bazı yöntemlerle bundan kurtulabilirsiniz. Mutfak temizliğinin en önemli püf noktalarından birisi ocak için yapılan arındırma hamleleridir.

Ocak Kirleri Nasıl Temizlenir?

Ocak Kirleri Nasıl Temizlenir?

Ocak Kirleri Nasıl Temizlenir? Ocakların yapısı gereği leke tutmaya elverişli olmayan tasarımları vardır. Ancak yine de uzun süre temizlenmemesi durumunda zorlayıcı lekelerle karşılaşmak mümkündür.

Hatta birkaç gün temizlenmediğinde dahi yağ dokularının yavaş yavaş birikmeye başladığını görebilirsiniz. Temizliği yaparken uygulayabileceğiniz birbirinden farklı 3 temel metot olduğunu ise söylemeliyiz.

  • Sıcak Su

Özellikle ocakların üst kısmında bulunan siyah bölmeler ciddi anlamda batabiliyor. Bu genellikle parçaların kararması ve yanık izleriyle hoş olmayan bir görüntüye bürünmesi şeklinde gözlemleniyor. Sıcak su ise çözücü olarak kullanılıyor.

Sıcak suyun içerisinde bir süre beklettikten sonra yağ ve yemek kalıntılarından kaynaklanan bu lekeler yumuşuyor. Ardından deterjan ve bulaşık teliyle kolayca temizlenmesi mümkün hale geliyor.

  • Sabun

Ocak için temizleyici ürünlerden bir diğeri ise sabundur. Sabun içinse genellikle kalıp sabunlar tavsiye ediliyor. Bunları rendeleyerek ufak parçalara bölmeli ve ardından bir kabın içerisine atmalısınız. Üzerine ekleyeceğiniz sıcak suyla beraber son derece steril bir ocak temizliği alanı oluşturabilirsiniz.

Ocağınızın kirli parçalarını sökerek bu kabın içerisine attıktan sonra tavsiye edilen bekleme süresi 1 gecedir. Yani ortalama 8-12 saat arasında bekledikten sonra yine telle ovalayarak kirleri çıkarabilirsiniz.

  • Sirke

Sirke tek başına kullanılmasa da en önemli temizlik alternatifi olarak düşünülebilir. Burada sirke, limon tuzu, su, beyaz sabun ve çelik tel kullanacağız.

Bir önceki metodu uygularken yaptığımız gibi sabunu rendeleyerek bir kabın içerisine atmalı ve ardından limon tuzunu eklemeliyiz. Yine sıcak su eklerken bir yandan da sirke dahil edeceğiz. Bu karışım gerçekten inanılmaz etkiler gösterebiliyor.

Kabın içerisine son olarak ocağınızın kirli olan parçalarını bırakabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra hiç zorlanmadan lekelerin çıktığını göreceksiniz. Üstelik bu karışımla ocağın üst kısmını da silerek pratik bir biçimde temizleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap