Ocak Ayında Hangi Balık Çeşitleri Yenir?

Yeni yılın başladığı Ocak ayında kışın en sert ve soğuk günleri yaşanır. Soğuyan havalar ile birlikte balıklar da yağlanarak daha lezzetli olur. Ocak ayında te..

Yeni yılın başladığı Ocak ayında kışın en sert ve soğuk günleri yaşanır. Soğuyan havalar ile birlikte balıklar da yağlanarak daha lezzetli olur. Ocak ayında tezgahlardaki yerini alan yağlı balıklar, kısa sürede satılarak sofralardaki yerini alır. Izgara, tava ve fırın için uygun olan yağlı balıkların başında hamsi, çinekop ve torik gelir. Balık tüketiminde kızartmaları tercih edenler, yine bu balıklar ile büyük bir lezzetin tadına varırlar. Ocak Ayında Tüketilen Balıklar;

1- Hamsi

Kış aylarında iyice yağlanan ve irileşen hamsi, sofraların da vazgeçilmezi olur. Ocak ayında en çok satın alınan ve tüketilen balıkların başında gelen hamsi, istenilen her biçimde pişirilip hazırlanabilir. Kızartma sevenlerin içini güzelce temizleyip yıkanmış olan balıkları una bulayıp yüksek ateşte kızartması gerekir. Böylelikle hamsiler çıtır ve lezzetli olacaktır. Ocak ayında yeterince ağlı olan hamsiler, tava, fırın ve ızgara pişirme türleri ile de hazırlanabilir. Tavası yapılacak olan hamsilerin unlanıp düz bir tavaya sürülen zeytinyağının üzerine dizilir. Aralıksız olarak dizilen balıkların her iki tarafı da kapak yardımı ile çevrilerek güzelce pişirilir. Hamsiler, isteğe göre fırında veya ızgarada pişirilebilir, buğulama, pilaki ve kağıt kebabı da yapılabilir.

2- Torik

Palamut balığının büyüğü olan torik en lezzetli balıklardan biridir. Ocak ayında satışı artan torik balığı, alınacak lezzetli ve taze balıkların başında gelir. Oldukça yağlı ve büyük olan balık türü, dilimler halinde hazırlanarak pişirilir. Fileto biçiminde kesilen balık dilimleri zeytinyağı, karabiber ve tuz ile marine edilerek ızgarada pişirilir. Fırın türü için de oldukça uygun olan torik balığı dilimleri tepsiye dizilerek soğan, sarımsak, domates, yağ ve baharatlar tamamlanarak pişirilir.

3- Çinekop

Lüfer balığının küçük hali olan çinekop, Ocak ayında tüketilmesi sağlıklı ve keyifli olan balıklardan biridir. Izgara ve tavada pişirildiğinde oldukça lezzetli olan çinekop balığının satışı oldukça azdır. Türünün tükenme olasılığı bulunan çinekop balığının büyüyüp lüfer olması için beklenir ve bu sebeple satışı birçok yerde bulunmayabilir. Ocak ayında lezzeti ile tercih edilen balıklar arasında palamut, mercan ve levrek türleri de bulunur. Bu balıklar, ızgara, fırın ve kızartma için uygundur ve balıkların pişirilme biçimi isteğe göre değişir. 85028