Nuar Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nuar yağsız olduğundan genelde rosto için kullanılır. Kolon kanserini önlemede faydaları bulunur. Aşırısı gut ve obezite gibi zarara neden olabilir.

Nuar

Dana etlerinde en lezzetli ve en değerli kırmızı et ürünü olarak nuar gösterilir. Dünya mutfağının en elit lezzetlerinden birisi olan rosto denildiğinde ilk akla nuar gelir.

Bu makalede ve Nuar Yemekler Kullanımı Faydaları Zararları Nuar eti Nuar tarifleri N hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yüksek kaliteye sahip ve son derece özel bir lezzete sahip olan nuar, dananın en iyi bölümünden elde edilir. Büyükbaş hayvanlarının her bir bölümü kendisine has lezzetiyle farklı tat deneyimi sunar. Nuar eti de tam olarak böyle bir ettir.

Nuar aslında tam olarak dananın but bölgesinde yer alan bir ettir. Ancak dana but bölgesinde bulunan diğer et türlerinden çok daha farklı ve çok daha kaliteli bir lezzete sahiptir. Nuar, özellikle dananın en çok hareket eden bölgesinden alındığından çok lezzetidir.

Büyükbaş hayvanların gün boyunca hareketliliğinin getirdiği yükü taşıyan but bölgesinde bulunan bir ettir. Bu nedenle yağ oranı düşük, su oranı ise yüksektir. Bu özelliği de çok yumuşak ve hafif bir dana eti olmasını sağlıyor.

Nuar Nasıl Saklanır?

Dananın en kaliteli eti olarak kabul edilen nuar nasıl saklanır bilmiyorsanız, genel dana eti saklama koşullarını dikkate alabilirsiniz. Tipik dana eti muhafaza koşulları nuarda da geçerlidir.

Kırmızı et ürünleri, saklama koşulları açısından çok hassastır. Ette kararma, çürüme ve bozulma gibi durumların oluşmaması için ideal soğuklukta ve en ideal koşullarda saklanmalıdır. Cam veya plastik bir kapta nuar buzdolabına koyulmamalıdır.

Buzdolabında nuar muhafazasını düzenli olarak altındaki suyu dökmeye ve tersine çevirmeye hassasiyet göstermelisiniz. Aksi halde soğuk ortamında etkisiyle saldığı suyu etin yanmasına neden olur. Bu durumda çabuk bozulmasına neden olur.

Nuar derin dondurucu içerisinde de muhafaza edilir. Ancak şoklanan veya dondurulan her bir besinde olduğu gibi nuarda 6 ay ile 12 ay kadar saklanabilse de besin değerlerinden ciddi kayıp yaşar. Lezzeti de taze olduğu dönemdeki gibi olmaz.

Nuar Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Dananın en fazla hareket eden bölgesi olan butlarından elde edilen bir ettir. Bu nedenle nuar yemeklerde nasıl kullanılır konusunda diğer kırmızı et ürünlerine göre daha hassas yaklaşım sergilemelisiniz.

Sinirsiz ve yağsız bir dana eti olan nuar, aynı zamanda kemiksizdir.  Bu açıdan çok düşük yağ içeriğine sahip olan nuar kızartma için uygun değildir. Mangalda nuar yapılabiliyor olsa da çabuk kurumaya çok meyilli olduğundan daha az tercih edilir.

Nuar denilince ilk akla gelen yemek tabii ki de rosto oluyor. Nuar rosto dünya mutfak kültüründe yer alan en elit ve en özel yemeklerden birisidir.

Yüksek su oranına sahip olmasından mütevellit doğru dana rosto pişirme teknikleriyle sulu ve yumuşacık bir et elde edilebiliyor. Özellikle popüler mutfak kültüründe trend olan az işmiş, içi pembe ve bol sulu et için nuar eti en ideal ettir.

Nuar eti sinirsiz ve yağsız bir et olmasından mütevellit çiğ köfte yapımı içinde en uygun kırmızı ettir. Ayrıca bu taşıdığı özellikleri dolayısıyla nuar haşlama da lif lif bir et elde edebilmenize yardımcı olur.

Çeşitli sebze ve bitkiler kullanarak nuar güveç hazırlamakta mümkündür. Özellikle diyet programlarında protein ihtiyacını karşılamak ve lezzet çeşitliliği oluşturmak için sebzeli nuar yemeği tercih edilebilir.

Nuar Faydaları

Dana etinin tüm bölümleri kendisine has özellikleri kadar genel besin değerleriyle çok besleyicidir. Özellikle büyükbaş havyanın çok hareket eden bölgesi olan butlarından elde edilen nuar faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Vitamin ve mineral deposu olan nuarın faydaları sayesinde vücut sağlığını ve direncini her zaman koruyabilmek mümkündür. Kırmızı et ürünlerinin insan sağlığına faydaları oldukça geniş bir yelpazeyi kapsar. Hem vitamin hem de mineral yönünden çok zengindir.

 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücutta güçlü bir kalkan oluşturur.
 • Selenyum içeriği yüksek olduğundan yaygın görülen kolon kanserine karşı güçlü koruma sağlar.
 • Vücut enerjisinin geri kazanımına yardımcı olur.
 • Gelişme çağındaki çocuklarda kas ve kemik gelişimine yardımcı olacak başta kalsiyum olmak üzere zengin minerallere sahiptir.
 • Kas geliştirmek isteyenlere yardımcı olur. Mevcut kas kütlesini koruyarak, formda bir vücuda sahip olmayı sağlar.
 • Bağışıklık direncini kuvvetlendirir.
 • Nuar yüksek lifli bir et olmasından mütevellit sindirim sistemini düzenler. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak, hazmı kolaylaştırır.
 • İçeriğinde B2 vitamini bulunduğundan hem cilt sağlığını korur ve yeniler hem de göz hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Demir eksikliğini ve demir eksikliğinden kaynaklı oluşabilen anemi başta olmak üzere tüm kan hastalıklarına karşı korur.

Nuar Nelere İyi Gelir?

Adeta bir şifa kaynağı olan nuar, insan sağlığına çok faydalı bir kırmızı et ürünüdür. Lezzeti kadar nuar nelere iyi gelir sorusu da zengin vitamin ve mineral değerleriyle merak ediliyor.

İçeriğinde B2, B12, A vitamini gibi vücudun en temel vitamin ihtiyaçlarını karşılayacak besin değerlerini barındırır. Nuarın faydaları arasında kolon kanseri gibi hayati risk oluşturan hastalıklara karşı koruması da yer almaktadır.

Vücutta yaygın olarak görülebilen çinko eksikliğine karşı da zengin bir çinko kaynağı olarak ii gelir. B2 ve B3 vitamin gruplarıyla yaşanan hazımsızlık ve sindirim sorunlarına iyi gelir.

Nuar İçindeki Vitaminler

Dana eti çok faydalı bir kırmızı et ürünüdür. İnsan vücudunun ihtiyaç duyabileceği tüm vitamin ve mineraller nuar içindeki vitaminler vasıtasıyla karşılanabilir.

Nuar besin değerleri arasında B12 vitamini öner çıkar. Ayrıca niasin ve çinko açısından da en zengin besin kaynağıdır. Düşük yağ değerlerine sahip olan bir dana eti olan nuar, mineral yönünden de çok zengindir.

Tam bir potasyum ve sodyum kaynağı olan nuar içeriğinde yüksek oranda demir ve kalsiyumda bulunur.

Nuar Kalorisi

Dünya mutfağının en popüler ve en elit et çeşitlerinden birisi olan nuar, çok faydalı bir ettir. Düşük yağ oranına rağmen nuar çok besleyici bir kırmızı et ürünüdür.

Nuar kalorisi sadece 100 gram için 151 kcal olarak belirtilir. 100 gramlık bir nuar eti içerisinde 28.8 gram protein ve 3.8 gram yağ bulunur. Aynı orandaki ette kolesterol seviyesi ise 73 miligramdır.

100 gram nuar içeriğinde aynı zamanda 242 mg potasyum, 43 mg sodyum ve 3.06 mg demir bulunur.

Nuar Zararları

Tüm kırmızı et ürünlerinin özellikle dana etinin doğrudan insan sağlığı için zararları bulunur. Bu nedenle bir kırmızı et ürünü olan nuar zararları da aşırı tüketim, ilaçlarla etkileşim ve mevcut sağlık sorunlarıyla komplikasyon sonucunda ortaya çıkar.

 • Nuar aşırı miktarda ve sıkça tüketilmesi halinde obeziteye neden olur.
 • Aşırı tüketimi karaciğer yağlanmasına neden olur.
 • Kolesterol dengesinin bozulmasına ve hayati risk oluşmasına neden olur.
 • Kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Kalp krizi, damar sertliği ve damar tıkanıklığı riskini arttırır.
 • Gut hastalığına neden olur.

39708