Nohuttan Hamur Fasulye ve Pirinç İle Hamur Yapma Yolları

Hamur denildiğinde ilk akla gelen malzeme un olsa da pirinç ile beraber nohut ve fasulye kullanılarak aynı sonuca varılabiliyor.

Özellikle dışarı çıkma yasağı gibi durumların ardından evde kendi imkânlarımızla mutfak bilgilerimizi tazelemeye başladık. Bu süreç ise organik yiyeceklerin popülaritesini arttırmaya başladı. Genellikle hamur yoğurarak yapılan tüm yiyeceklerde bazı konular büyük sorunlara dönüşüyor.

Örneğin hamurun ne kadar yoğrulduğunda kıvama geleceği ya da hamurun tutup tutmadığı ile ilgili pek çok farklı bilgi mevcut.

Bazı tariflerde hamur için farklı malzemeler söz konusu iken başka bir tarifte tamamıyla bağımsız malzemelere rastlayabiliyoruz. Bu noktada da hem nohut ve fasulye hem de pirinç içeren bir malzeme listesiyle hamur yapmak garipsenmemeli.

nohut bezelye ve fasulyeden hamur yapmak
bakliyattan hamur işleri

Pirinç, Nohut ve Fasulye İle Hamur Yapımı

Tabii ki mutfakta bazı yiyecekleri yapmak ciddi anlamda emek istiyor. Fakat emek kadar önemli olan bir diğer unsurun püf noktaları olduğunu da söylemeliyiz.

Günümüzde püf noktalarını bildiğiniz bir besini hazırlamak çok daha kolay olacaktır. Nohut ve pirinç ile beraber kullanacağınız fasulye ile hamur yapmak biraz emek biraz ise ipucu ile mümkün olacak.

Aroma açısından hepsi hamur olabileceği için tüm malzemeleri bir bürün olarak düşünebilirsiniz. Ancak eğer tek bir malzeme kullanmak istiyorsanız bu da mümkündür. Yani yalnızca pirinç kullanarak ya da sadece nohut ile hamur yapabilirsiniz. Fasulye için de aynı durum geçerliliğini koruyor.

Nohut bunlar arasında en kolaylarından birisidir. Haşlanmış olan nohut ile bir kaşık yardımıyla bile hamur yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey ise hamur kıvamına gelene kadar ezmek. Dilerseniz blender yardımıyla bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Fasulye kullandığınızda da aynı sistemi kullanmanız gerek. Yine fasulyeleri haşladıktan sonra blender yardımıyla hamur kıvamını alana kadar çevirmelisiniz.

Blender ile yapıldığında çok daha verimli sonuçlar alacağınızdan şüphe yok. Fakat zamanlama çok önemli. Çünkü hamur kıvamını gördüğünüzde bırakmalısınız. Ardından yoğurma işlemi için içerisine ekleyeceğiniz malzemeleri ilave edebilirsiniz.

Örneğin kek hamuru yapacaksanız ve nohut ya da fasulye kullanacaksanız bunu blender ile çektikten hemen sonra esmer şeker, kabartma tozu limon kabuğu rendesi, meyve püresi veya portakal kabuğu rendesi dahil edebilirsiniz. Ardından hamuru karmaya devam ederek uygun kıvama gelince pişirmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap