Nisan Ayında Hangi Balık Çeşitleri Yenir?

Soğuk havaların yerini baharın güzelliklerine bıraktığı Nisan ayında sofralar da lezzetli ve taze balıklar ile dolup taşar. Havaların ısınmaya başlaması ile ya..

Soğuk havaların yerini baharın güzelliklerine bıraktığı Nisan ayında sofralar da lezzetli ve taze balıklar ile dolup taşar. Havaların ısınmaya başlaması ile yağ oranını kaybeden balıklar, kızartma keyfini arttırır. Kızartması yapılan balıkların yanında yer alan zengin salata ve meze çeşitleri de sofraların lezzetini arttırır. Nisan Ayında Tüketilen Balıklar;

1- İzmarit

Şubat ayı itibariyle ortaya çıkan izmarit, Nisan ayında da sofralardaki yerini alarak taze ve lezzetli balık keyfinin baş tacı olur. İzmarit balığının kızartması en çok tercih edilen pişirim türüdür. Üzerinde bulunan derinin sert ve dikenli olması ile kızartmaya uygun izmarit balığının derisi soyulmalıdır. Temizlenip güzelce yıkanan balıklar bol ve kızgın yağın içine atılmadan önce una bulanır. Un, balıkların daha lezzetli olmasını ve daha iyi kızarmasını sağlar. İzmarit balığını ızgarası da yapılabilir, ancak ızgarada pişirilecek balıkların derisi temizlenmez.

2- Mezgit

En lezzetli balık türlerinden biri olan mezgit, bahar aylarının geldiğinin kanıtıdır. Nisan ayında tezgahlardaki yerini alan mezgit balığı, kızartılarak lezzetli sofraları taçlandırır. Yağ oranının az olması nedeni ile genel olarak kızartması yapılan balığın öncelikle mısır ununa ve çırpılmış yumurtaya batırılması gerekir. Böylelikle dışı çıtır içi yumuşacık olarak pişen mezgit, büyük lezzeti ile keyifle tüketilir. Kızartılmış balıkların yanına en çok yakışan soğan ve maydanoz mezeleri eşlik eder.

3- Kalkan

Nisan ayının en lezzetli balıkları arasında yer alan kalkan, yüksek fiyata sahip bir balık türüdür. Fiyatına rağmen birkaç kez de olsa tüketilen kalkan balığı, genellikle kızartılarak pişirilir. Bütün veya dilimlenerek pişirilen kalkan balığının öncelikle zeytinyağı, tuz ve karabiber ile marine edilmesi gerekir. Marine edilen balıklar una batırılarak kızgın yağda pişirilir. Mezgit, kızartmanın dışında ızgara, kağıt kebabı, fırın ve buğulama biçimde de hazırlanabilir. Nisan ayında en fazla tüketilen mezgit, kalkan ve izmarit balık çeşitlerinin yanında çinekop, hamsi, sardalya, mersin, strangolos ve gümüş balıkları da tercih sebebi olabilir. Bu balık türleri, baharın taze yeşillik ve sebzeleri ile hazırlanan mezeleri ile servis edilir. 65532