Neriman İsminin Anlamı

Neriman İsmi

Neriman İsminin Anlamı Türkiye’de en çok tercih edilen isimler listesi arasında yer alan bir isim ise Neriman ismi olarak bilinmektedir. Neriman ismi geçmişten günümüze kadar sıklıkla kullanılan ve pek çok kız çocuğuna verilen isimler arasında yer almaktadır.

 Neriman ismi her ne kadar fazla kullanılıyor olsa da bu ismi ilk kez duyan ve anlamını merak eden kişiler Neriman isminin anlamı nedir? Sorusunu sormaktadır. Özellikle dizilerde sıklıkla kullanılan Neriman isminin birden fazla anlamı ne olduğunu söylemek mümkündür. Neriman isminin anlamlarını bakıldığında ve genel olarak değerlendirme yapıldığında bu ismin anlamları arasında kudret, örme, kahraman, cesur, pehlivan, güçlü ve kuvvetli anlamlarının bulunduğunu görmek mümkündür.

 Farsça kökenli kız ismi olan Neriman ismi hakkında merak edilen bir diğer soru ise Neriman ismi Kuran-ı Kerim içerisinde geçer mi? Sorusudur. Uzmanların gerçekleştirdiği açıklamalara göre Neriman ismi Kur’an’da geçmeyen isimler arasında yer almaktadır. Ancak bu ismin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur çünkü Neriman ismi caiz olan isimler listesinde yer almaktadır. Anlamının iyi olması ve söyleyiş bakımından da herhangi bir soruna sebep olmaması sebebiyle Neriman ismi çocuklara verilebilmektedir.

2022 yılında Türkiye’de paylaşılmış olan isim verilerine bakıldığında Neriman ismine sahip olan pek çok kız çocuğunun bulunduğu görülebilir. Neriman isminin Türkiye sıralaması en çok tercih edilen isimler listesinde 277. olurken en çok tercih edilen kız çocukları isimleri arasında ise 145. sırada yer almaktadır. Türkiye’de Neriman ismine sahip 60.664 kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin 11.239 tanesi İstanbul’da, 4897 tanesi Ankara’da, 3710 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır. Bu da demek oluyor ki Türkiye’de Neriman ismine sahip olan kişilerin sayısı oldukça fazladır.

Neriman ismini doğru bir şekilde anlayabilmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise Neriman isminin analizi olmaktadır. Neriman isminin olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koyan analiz pek çok kişi de tutarlılık gösterdiği için son derece önem arz etmektedir.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Neriman isminin olumlu özellikleri arasında duyarlılık, dışa dönüklük, neşe, özgüven, dürüstlük, sadıklık, iddia, sıcakkanlı, yaratıcılık ve kendinden eminlik yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra Neriman isminin olumsuz özellikleri arasında ise fazla tutuculuk, etkilenmeye açıklık, hassasiyet, alınganlık ve sahiplenicilik yer almaktadır. Ebeveynler isim seçimi gerçekleştirmeden önce olumlu ve olumsuz özellikleri dikkat etmeli ve bu özellikleri göz önünde bulundurması ile tercihlerini yapmalıdır. İsimler çocuklar üzerinde etkili olduğu için ismin olumsuz özelliklerine dikkat edilmeli ve Neriman isminin olumsuz özelliklerinin çocukta bırakacağı etki düşünülerek çocuklara bu isim verilmelidir.

Yeni doğan çocuğuna Neriman ismini vermek isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise Neriman ismi ile benzeyen isimler olmaktadır. Neriman ismi tercih edilirken Neriman ismi ile benzer isim arayış içerisinde olan kişiler için uyumlu isimler listesi oluşturulmuştur. Sizler de çocuğunuza Neriman ismi ile uyumlu olan bir başka isim arayış içerisindeyseniz bu isim listesinden birisini seçebilirsiniz. Listede yer alan tüm isimler caiz ve anlamı iyi olan isimlerdir.

Neris, Nermin, Nergiz, Nergis, Nermine, Nergise, Keriman, Feriman, Asuman, Leman, Şaduman, Şadıman, Esman, Arzuman, Umman, Neslihan, Nevcan, Neşecan, Neylan, Neyran, Nevran, Nevşan, Nurcan, Nurten, Nuran, Nesrin, Nevin, Nilgün, Nurhan, Nerimanyar, Nerim, Nermi, Nerbala, Neroğlan, Feriman, Ehliman, Asiman, Nesiman, İadiman, Osman, Süleyman, Abdurrahman, Asuman, Selman isimleri Neriman ismi ile uyumlu isimler olarak bilinmektedir.  Bu isimler anlam olarak olumlu ifadeler de barındırmaktadır.

neriman-isminin-anlami-82109
Neriman İsminin Anlamı

Neriman isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – [Bakınız: Nerim]. Rüstemin Dedesi Olan Şamın Babası.
  • 2 – Kudretli, güçlü, kuvvetli
  • 3 – Övme
  • 4 – Kahraman, yiğit
  • 5 – Cesur, pehlivan

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Neriman ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Neriman ismini kullanan 60.664 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Neriman ismini kullanan 11.239 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Neriman ismini kullanan 4.897 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Neriman ismini kullanan 3.710 kişi bulunmaktadır.

Neriman isminin Türkiye sıralaması

Neriman en çok kullanılan 277. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 145. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Neriman isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Neriman isminin Harf Analizi

Kişiye Neriman ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Neriman İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Neriman ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Neriman isminin anlamını gözden geçirin!

Neriman İsminin Numerolojisi

Neriman isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
R: yirmi bir
İ: on iki
M: on altı
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 90

Neriman ismi Türkçe kökenli bir isim olup yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte bazı ünlü Neriman’lar:

  1. Neriman Köksal: Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur. Uzun yıllar İstanbul Şehir Tiyatroları’nda görev yapmış ve birçok tiyatro oyununda rol almıştır.
  2. Neriman Uğur: Türk yazar ve şairdir. Edebiyat alanında eserler vermiş ve özellikle şiirleriyle tanınmıştır.
  3. Neriman Özsoy: Türk hentbolcu. Milli takımda yer almış ve başarılar elde etmiştir.
  4. Neriman Fikriye Yıldız: Türk bilim insanı ve akademisyendir. Moleküler biyoloji alanında çalışmalar yapmış ve araştırmalarıyla tanınmıştır.

Bu, Neriman ismiyle tanınan bazı ünlü kişilerin örnekleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap