Nefes Darlığı Neden Olur? Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir?

Nefes Darlığı Neden Olur? Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir? Nefes Darlığı, kişinin bazı zamanlarda yeteri kadar nefes alamamasıdır. Latince dispne olarak ifade edilmektedir. Bu sorunkişinin nefes almada güçlük çekmesi, nefesin yetmemesi, nefes nefese kalma gibi pek çok durumla kendini göstermektedir. Bu problemle karşılaşan kişiler merdiven çıkarken, düz ve yokuşsuz bir yolda yürürken dahi nefes almada güçlük çekerler. Bu kişiler yürürken sık sık dinlenirler.

Solunum darlığı yaşayan kişiler çoğu zaman en basit aktiviteleri bile yerine getirirken zorlanabilirler. Belirtiler yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte daha fazla kendini gösterir. Isınan hava kütleleri daha yoğun olduğu için kişinin nefes almasını zorlaştırabilir.

Nefes darlığı neden olur? bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında pek çok sebep olduğu bilinmektedir. Akciğer rahatsızlıklarından dolayı da görülen bu sıkıntı psikolojik sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir.

Solunum darlığı genellikle akciğerlerdeki patolojik problemler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Akciğerlerde bir sorun görülmediği zaman ilk bakılan şey kalp olmaktadır. Kalpdeki sorunlar  sebep olabilmektedir. Nefes alıp vermeyi güçlendiren bu rahatsızlık psikolojik, astım, kalp yetmezliği, zatürre, tansiyon düşüklüğünden yaşanabilir. Ayrıca  kan kaybı, obezite, yaşlılık, KOAH ve sigara gibi solumun yollarını kapatıcı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Nefes darlığı neden olur, belirtileri, hangi hastalıklar sonucu yaşanır gibi sorularınız için sinoplukoca.com olarak sizlere bu yazıda detaylı bir şekilde anlatmaktayız.

Nefes darlığı belirtileri nelerdir? Sorusu solunum darlığı yaşayan pek çok insan tarafından düşünülen bir sorudur. Birazdan sıralayacağımız maddeleri kendinizde gözlemliyorsanız aile hekiminize ya da bir uzman doktora danışmanızı öneririz.

Nefes darlığı belirtileri:

 • Hızlı nefes alıp verme,
 • Hırıltılı nefes alıp verme,
 • Kanlı balgam,
 • Solunum güçlüğü çekme,
 • Göğüs kafesi kısmında sıkışma hissi
 • Baş ağrısı,
 • Kilo kaybı,
 • Halsizlik,
 • Yorgunluk,
 • Basit günlük aktiviteler sırasında durup dinlenme ihtiyacı,
 • Ellerde ve dudaklarda morarma görülmesi,
 • Hareketsiz bir şekilde yatarken solunum güçlüğü yaşama,
 • Bilinç bozukluğu,
 • Kronik ya da birden bire başlayan öksürük,
 • Gece solunum darlığı sebebiyle uykudan uyanma,
 • Gece terlemeleri,
solunum Darlığı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Nefes Darlığı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Nefes darlığı neden olur, belirtileri gibi konulara açıklık getirdik. Peki bu belirtileri yaşadığını fark eden herkesin bu sıkıntıyı yaşadığını söyleyebilir miyiz? Hayır. Yaşanılan bu problemin nefes darlığı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Nefes almada güçlük, akciğerlerde baskı, nefes darlığı ve öksürük, günlük işleri hallederken göğüs kafesinde daralma hissi vb. Durumları yaşayan herkesin bunu yaşadığı söylenilmez. Bu belirtilerin geçici olup olmaması önemli bir kriterdir. Bu belirtileri şiddetli ve çok sık bir şekilde yaşayan kişilerin doktora başvurmaları gerekmektedir.

Hekimler nefeste darlık  olup olmadığını anlamak için öncelikle hastanın geçmişini alırlar. Daha sonra fiziksel incelemeler yapılıp teşhis konulmaktadır. Bu muayenelerden  sonra solunum ile alakalı testler yapılarak tam teşhis söylenmektedir. Bu testler: egzersiz testler, efor testi,  akciğer damarlarını gözlemlemek için anjiografi, ekokardiyografi gibi testlerdir.

Nefes Darlığı Psikolojik Olabilir Mi?

Nefes Darlığı Psikolojik Olabilir Mi?

Nefes darlığı neden olur diye düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen şeyin akciğerler rahatszlıkları ya da kalp ile ilgili sorunlar olması çok normaldir. Böyle bir sıkıntı ile karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey bir hekime başvurmak olmalıdır.

Doktorun yaptığı testler ve incelemeler sonucunda bu rahatsızlığa sebep olabilecek fiziksel hiçbir sorunun çıkmaması şaşırtıcı olsa da aslında doğal bir durumdur.

Böyle bir durum karşısında nefes darlığı psikolojik olabilir mi sorusu gelmektedir. fiziksel muayenelerde hiçbir sorunun çıkmaması demek bu sorunun mental problemler nedeniyle ortaya çıktığının göstergesidir.

Psikolojik rahatsızlıkların fiziksel problemlere sebebiyet verdiği bilinen bir gerçektir. Bunlar nefes darlığı ve anksiyete birlikte seyreden problemler olmaktadır. Anksiyete, yaşanan ya da yaşanacak olaylar için yaşanan yoğun kaygı durumu olarak ifade edilebilir. Anksiyete, klostrofobi (kapalı alan fobisi), endişe, yoğun stres ve panik atak gibi psikolojik problemler sonucunda bu problem görülebilmektedir.

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Nefes darlığı nasıl geçer sorusuna bir cevap verebilmek için öncelikle nefes darlığı neden olur, bu problemi neden yaşıyorum gibi soruların cevabını bulmanız gerekmektedir. Yani nefes darlığının tedavisi bu solunum sıkıntısına yol açılan hastalığın tedavi edilmesiyle yapılmalıdır.

Solunum darlığı probleminiz fiziksel muayeneler sonucu neden olduğu konusunda sizlere bilgi verecektir. Bu noktada doktorların verdiği reçeteye göre hareket etmek gerekmektir. Bundan ayrı olarak genel olaran bu sorunu yaşayan bireylerin eğer sigara kullanıyorlarsa sigara kullanımlarını bırakmaları, kimyasal maddelerin ya da kirli havayı solumamaları gerekmektedir.

solunum güçlüğüne iyi gelir

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Solunum darlığı yaşayan bireylere yapılan ilk müdahale çok önemlidir ve genellikle hastanelerde böyle hastalara ilk yapılan işlem oksijen maskesi takmaktır. Peki nefes darlığına ne iyi gelir?

Nefes darlığı yaşadığınızda bulunduğunuz ortamdan çıkıp daha havadar bir yerde sakince nefes almaya çalışabilirsiniz. Yüzünüzü soğuk su ile yıkabilir böylece bu hissi bir nebze de olsa hafifletebilirsiniz. Üzerinize bol ve geniş kıyafetler giyebilirsiniz. Nefes egzersizleriyle solunumuzu normale döndürebilirsiniz. Gece yatarken daha rahat uyuyabilmek için ayaklarınızın altına yastık koyarak uyuyabilirsiniz.

Nefes darlığına iyi gelen bitkiler nelerdir?

 • Sütün içine karıştıracağınız rendelenmiş havuç ve bir kaşık bal. Bu karışımı sıcak olarak günde üç defa içebilirsiniz.
 • Sütün içine bir diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı lavanta, az miktarda kekik, maydanoz, nane, dere otu ekleyin. Bunları kaynatın ve açken için.
 • Hardal tohumu çayı yaparak içebilirsiniz.
 • Taze nane çiğ olarak ya da çay olarak tüketilmelidir.
 • Sıcak suyun içine ince kıyılmış fesleğen atın. İçine bal atıp suyunu içebilirsiniz.

Doğal yollarla nefes darlığınıza çözüm bulamadıysanız en kısa zamanda doktora gitmenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap