Necaset Ne Demek? Necaset İle Namaz Geçerli Olur Mu?

Şeytan tüm Müslümanlar için vesveselerini sürdürmeye devam eder. En büyük vesveseler arasında da namaz esnasında yaşanan kafa karışıklıkları vardır. Bu bazen abdestin geçerli olup olmadığına dayalı olurken bazen hangi rekatta olduğunuzu şaşırmanız olarak gözlemlenebilir. Bir diğer önemli şeytan vesvesesi ise necasettir. 

Necaset iç çamaşırda bulunan, bulaşmış veya sızıntı olmuş idrara denir. Ancak necaset kelime anlamı olarak pislik, pis olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla bu konuda necaset olarak çamaşıra bulaşmış idrar miktarı, akıntı miktarı tanımlanmaktadır. Bir Müslüman her zaman temiz olmak zorunda olduğu için necaset aslında namaza mani durumlar arasında görülür. Aynı zamanda idrar dışında çeşitli akıntılar özellikle kadınlarda abdestin geçerliliğini sorgulattığı gibi namaza mani olup olmadığı noktasında da kafa karışıklığı yaratabiliyor. 

Namazı bozacak necaset miktarıyla alakalı ise mezheplere göre farklı sonuçlara ulaşmak mümkün. Günde 5 vakit farz namaz kılarken abdestli olmamız gerektiğinden iç çamaşırımızın kirli olması ve aynı zamanda abdestimizin bozulması namazı geçersiz kılabilir. 

Namazı Bozacak Necaset Miktarı Ne Kadar?

Namaz kılmadan önce abdest alıyor olmamız aslında peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) tarafından hadis edildiği üzere ‘’temizlik imandan gelir’’ sözündendir. Abdest uzuvlarımızı temizlediği gibi aynı zamanda dış kirimizi atarken günahlarımızdan da arınmamızı sağlayan ana faktörler arasında görülür. Dolayısıyla temiz kıyafetlerle, temiz bir vücutla Allah’ın huzuruna namaza durmamız gerekir. 

Namaz kılmadan önce giydiğimiz elbiseye yediğimiz yemeğin sıçraması sık sık yaşayabileceğimiz bir durumdur. Fakat bu necis yani pis olan bir şey olmadığından mütevellit abdesti bozmaz, namaza mani olarak görülmez. Yine pis olmayan bir şeylerin üzerimize sıçraması, örneğin suyun üstümüze bulaşması gibi durumlarda da namaza mani bir durum söz konusu değildir. 

Fakat necaset yani örnek olarak idrarın iç çamaşırımıza sıçramış olması elbette ki pislik olduğundan dolayı namaza mani olabilecektir. Necaset hem katı hem de sıvı olan ve pis olan her şey için kullanılabilecek bir sıfattır. Eğer namaza mani olup olmayacağı mevzu bahis olacak ise her ikisinde de ölçüler bilinmelidir. 

Katı Necaset

Katı durumda olan necasetlerde bir miskalden fazla olanlar namaza engeldir. 1 Miskal ise ölçü olarak 4 gram 80 santigrama tekabül eder. Tabii ki farklı mezheplerde karşılık geldiği ağırlık değişkenlik gösterebilir. 

Sıvı Necaset

Akışkan olan sıvı necaset miktarı içinse el ayası ölçü olarak benimsenir. Elinizi açtığınızda el ayanızın yüzü boyunca geniş olan bir sıvı necaset namaza manidir. 

Eğer ki necasetten ötürü vesveseler çok ağır bastıysa ve kişi kendini rahat hissedemiyorsa, kalben ve zihnen Allah’a yönelmesinin önünde bu bir engel teşkil ediyorsa namaz kılınmamalıdır. Temizlenilip, yeniden abdest alınıp ardından namaz eda edilmelidir. 

İç Çamaşırdaki Necaset İle Namaza Durulur Mu?

İç çamaşırda necaset olması durumunda ise namaz kılınabilir mi sorusu daha sık karşımıza çıkmaktadır. Tuvaletten sonra ya da sıkışılan durumlarda bu tarz talihsizlikler yaşanması gayet doğaldır. İç çamaşırındaki necaset miktarı içinse şu ölçüler kullanılır. 

İç Çamaşırında Katı Necaset 

İç çamaşırında katı bir necaset var ise bunun 1 dirhem yani ortalama olarak 3 gramı geçmemesi gerekir. Aksi durumda namaza manidir. 

İç Çamaşırında Sıvı Necaset 

Akışkan ve sıvı olan necasetin iç çamaşırında olması durumunda da yine ev ayası ölçüsü kullanılır. Açık vaziyetteyken el ayasından daha geniş bir alanı kaplıyorsa sıvı necaset namaza engeldir. 

Pek çok kişi el ayası ne demektir diye merak edebilir. Bu noktada da şu açıklamayı yapmak gerekiyor. 

El Ayası Nedir? El Ayası Miktarı Nasıl Ölçümlenir?

Elinizi açtığınızda bileğinizden başlayan ve parmaklarınıza kadar uzanan iç kısım elin ayasıdır. Avuç içinde parmakların başladığı yerden bileklere kadar sınırı vardır. Dolayısıyla tam avuç içiniz kadar bir ölçü el ayası miktarıdır. Sıvı necasetler için sıkça belirleyici olarak kullanılır. 

Mezheplere Göre Namaza Engel Necaset Miktarları 

Farklı mezheplerde farklı değişkenler pek çok açıdan karşımıza çıkabiliyor. Necaset için de namaza mani olup olmadığını gösteren miktarlar farklı mezheplerde değişken oluyor. 

Hanefi Mezhebinde Necaset Miktarı 

Namazın geçerli olabilmesi için katı necaset miktarı 4.8 gram iken, sıvı necaset için ölçü el ayasındaki suyun genişliği kadardır. 

Şafi Mezhebinde Necaset Miktarı 

Şafi mezhebinde necaset için hiçbir miktar bulunmamaktadır. En ufak bir necaset dahi namaza engel olarak görülür. Temizlenmesi, abdestin yenilenmesi ve tekrardan namaza durulması gerekir. İstinca sonrası oluşan necaset bundan muaf tutulmuştur. 

Maliki Mezhebinde Necaset Miktarı 

Necaset olması durumunda dahi namaza engel herhangi bir durum söz konusu değildir. 

15397