Nar Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Nar, Akdeniz ikliminde yetişen taneli bir meyvedir. Nar, demir ve potasyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Kullanımı bakımından, meyve olarak tüketil..

Nar, Akdeniz ikliminde yetişen taneli bir meyvedir. Nar, demir ve potasyum mineralleri bakımından oldukça zengindir.

Yazımızda ve Nar Yemekler Narın kullanımı Yemek tarifleri Narlı yemekler Nar sosları Narın yemek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kullanımı bakımından, meyve olarak tüketilmesinin yanında, nar suyu olarak içecek olarak da tercih edilmektedir.

Etli yemeklere eklendiğinde ise farklı bir lezzet sunar. Bunun yanında, tatlılarda olan kullanımı ile de oldukça bilindik bir meyvedir.

Yemeklerde Narın Kullanımı Nasıldır?

Narın pilavlarda kullanımı, pilavlara aroma katması içindir. Narın en çok kullanıldığı pilav çeşitleri, armutlu bulgur pilavı ve kuskus pilavıdır.

Narın dolmalarda kullanımı, genellikle suyu ile olur. Nar suyunun dolmalara ekşilik vermesi için kullanılır. Bunun yanında dolmaların harçlarına da nar eklenebilmektedir.

Narın yemeklerde kullanımı, çoğunlukla etli yemeklerde olmaktadır. Bunun için, narın tanelerinden faydalanılabileceği gibi, nar suyu veya nar ekşisi de tercih edilmektedir.

Narlı olarak yapılan başlıca yemekler, narlı et kavurma, narlı enginar dolması, nar ekşili pırasa sarması, narlı mantar kebabıdır.

Narın sos olarak kullanımı, narın suyundan elde edilen nar ekşisi ile olur. Nar ekşisi kısırlarda, çiğ köftelerde, salatalarda ve mezelerde kullanılabileceği gibi, aroma katılması istenen yemeklere de ilave edilerek kullanılmaktadır.

Narın tatlılarda kullanımı, özellikle ramazan aylarında tercih edilen güllaç tatlısı ve aşure ile bilinmektedir.

Ayrıca sütlü tatlılarda, muhallebilerde nar suyu kullanılarak meyve aroması sağlanmaktadır. Nar tatlıların yanında hamur işlerinde de kullanılan zengin içerikli bir meyvedir.

Keklerde kullanılan nar, küçük taneli olan yapısı itibariyle süsleme amaçlı olarak da tercih edilmektedir.

Narın içecek olarak kullanımı ise, nar suyu olarak tüketilmektedir. Diğer meyve suları ile karışık olarak da kullanılabilir. Ayrıca nar suyu aroması ile soda üretiminde de kullanılmaktadır.

72829