Nane Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nane çayı, grip, nezle ve öksürüğe iyi gelir. Sakinleştirici faydaları da bulunur. Bitki çaylarının fazlası zararlıdır. Reflüsü olanlar dikkat etmeli.

Nane Çayı

Birçok hastalığa iyi gelmesi ile akıllarda sürekli hastalık anında ismi tekrarlanan ve asla eskimeyen bir tarihe sahip şifalı nane çayı. Şifa aranan yerde nane çayı kokusu gelir. Doktordan alınma ilaçlar her ne kadar ne sıklıkla kullanılsa da hemen yanında bir nane çayı ’da olmalıdır eksik edilmemeli.

Genel olarak nezle olduğumuz sırada nane çayı tek kokusunu ve tadını aldığınız materyal olur kendisi, nezle olduğunuzu anlık olarak unutturur içerisinde barındırdığı vitaminler sayesinde içtiğiniz andan itibaren uzun süreli bir iyileşme süreci başlar. Bu sırada kendinizi çok iyi ve ferah hissedersiniz.

Tek başına yapmanız durumunda tabii ki şifa etkisini ve iyileşmenize yardımını gözlemleyebilirsiniz.

Buna nazaran daha hızlı bir tepkime görmek isterseniz limon eşliğinde ‘de çayı yapabilirsiniz. Nane limon çayı terimi aslında nane eşliğine daha hızlı ve daha etkili bir iyileşme görmek için konulmuş limon ile birlikte anılarak ortaya çıkmıştır.

Nane Çayı Nasıl Saklanır?

Çay gilleri uzun süre boyunca muhafaza etmek hiç doğru bir durum değildir. Özellikle bunu nane limon çayı için yapmamanız önerilir, nedeni ise çayımızın içindeki vitamin ve minerallerin uzun süre boyunca hali hazırda kaynatılarak elde etmiş olduğunuz sıcak çay içeceği oldukça yoğun kayıplar yaşamıştır birde bunu uzun süre bekletmeniz durumunda içerisindeki vitaminleri kaybeder.

Eğer ki tekrar tekrar ısıtmanız gereken bir durum gerçekleşmiş ise nane çayı faydaları tekrarlanan ısıtma sayısına göre gitgide azalır bununla birlikte, faydaları’ da oldukça zarar görür ve istediğiniz şekilde bir etki göremezsiniz

Nane limon çayı ne zaman içilmeli, kesinlikle uzun süreli bir şekilde değil, çayı Yaptığınız anda içmeniz gerekir. Birkaç dakika beklemek yeterli olacaktır günlerce Çayı bekletmek asla önerilen bir durum değildir, kaçınmanız gereken bir durumdur.

Nane Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Nane çayı demleme olarak yapıldığı üzere içerisine ilave meyve ve sebzede ekleyebilirsiniz. Size en bilindik örnek olarak nane limon örneğini verebiliriz. Bunun yanı sıra nane çayı içerisine maydanoz gibi sebzeler’ de eklenebilir.

Bu çeşitliliği artırabilirsiniz, sağlığınıza anlık ve sürekli bir şekilde etki etmesini istiyorsanız iyi seçimler yaparak faydasını daha yüksek ve verimli tutabilirsiniz. Nane tek başına da yeterli bir faydaya sahip olsa dahi alternatifler ile birlikte daha iyi sonuçlar elde edilir.

Nane Çayı Faydaları

Nane çayı fayd

aları ile birlikte çok konuşulduğu üzere size birkaç faydasını maddeler halinde sunalım. Faydaları tamamını yazmak ve saymak aslında tam olarak gerçekleştirilemeyebilir. Oldukça fazla hastalığa ve rahatsızlıklara faydası vardır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir;

·       Nane çayı anti bakteriyel özelliğe sahiptir

·       Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler gösterir

·       Nezle

·       Grip

·       Sakinleştirici özelliği vardır

·       Mide problemlerine de iyi gelir

·       Bulantı ataklarını önler.

·       Sindirim sistemine de etki eder

·       Kabızlık

·       Kramp

·       Şişkinlik

·       Bulantı

Faydasının dokunduğu birkaç durumu sizlere maddeler halinde göstermiş olduk.

Nane Çayı Nelere İyi Gelir?

Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler gösterir, bu yüzden herhangi bir hastalık döneminde anında içilir ve faydasını gösterir özellikle mevsim geçişlerinde sıkça tüketilir. Bununla birlikte tüketen kişilerde bağışıklığın daha iyi bir şekilde ilerlediği gözlemlenebilir.

Sakinleştirici özelliği vardır, baş ağrısı olduğu sırada’ da tüketilmesi uygun görülür sinir stres anında tüketilmesi halinde, kişiyi sakinleştirir. Rahatlatıcı etkisini ise hemen ardından gösterir.

Mide problemlerine de iyi gelir, mide hastalığı ve rahatsızlığı çeken kişilerde nane çayı içerek bu rahatsızlığın daha sakin bir şekilde daha sağlıklı süreç içerisinde atlatılmasını sağlar.

Nane Çayı İçindeki Vitaminler

Nane A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra;

  • Kalsiyum
  • Magnezyum
  • Potasyum
  • Folat

Omega-3 yağlarını da bol miktarda barındırır. Vitamin bakımından’ da oldukça zengindir.

Nane Çayı Kalorisi

Bu çay besinin 100 gramında 1 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Porsiyon (Orta) yani 205 gramlık miktarında Nane Çayı 3 kalori bulunmaktadır.

Nane Çayı için 1 Porsiyon miktarı için tabloda besin değerlerini ve miktarlarını görebilirsiniz.

Besin Değeri           100 gramda  1 Porsiyon / 205 g

Kalori                     1 kcal           2.0 kcal

Karbonhidrat           0.13 g           0.0 g

Lif                          0.1 g           0.1 g

Protein                   0.1 g            0.2 g

Yağ                        0.0 g            0.0 g

Kolesterol               0.0 mg         0.0 mg

A Vitamini               3.0 IU            6.2 IU

C Vitamini               0.8 mg         1.6 mg

Potasyum               6.3 mg         13.0 mg

Kalsiyum                10.0 mg        20.5 mg

Demir                     0.2 mg         0.5 mg

Nane Çayı Zararları

Bu şifa deposu nane çayı zararı var mı? Evet maalesef var. saf mentol olarak kullanılan naneler zehirlidir ve asla dâhili olarak alınmaması gerekir.

Safra taşı sağlık sorunu olan bireylerin tüketirken dikkatli olması gerekir. Reflü hastalığı olan bireylerin, nane çayı içmesi midede bulunan asidinin yemek borusuna geri akışını arttırır, buda istenmeyen bir durumu ve rahatsızlığı beraberinde getirebilir.

Nane çayı faydaları ve zararları olmak üzere hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Özel bir şekilde hazırlanmış bir araştırma ile sizlere bilgileri sunduk, nane çayı hakkında bilgiler ile yazımızı bitirdik. Sağlıklı günler dileriz.

 

8984