Namaz İle İlgili Merak Edilen Tüm Sorular ve Cevapları

Allah (c.c) biz kullarına bazı ibadetleri farz kılmıştır. Aynı zamanda İslam’ın şartları arasında da yer alan namaz kılmak bunlardan birisidir. Günde 5 vakit olan namazımızı eda etmeli ve Allah’a yönelmeliyiz. Tabii ki bu kadar sık yapılan ve aslında Ahiret hayatımıza borçlu gitmememiz gereken en önemli ibadet olmasından dolayı da Müslümanlar pek çok konuyu merak edebiliyor.

Bilhassa yaşanan talihsizlikler ya da namaz esnasında yanlışlığa mahal verecek vesveseler kafa karıştırıcı olabiliyor. Günahlarımızı affettirmek ve aynı zamanda ona secde etmek bizim için en faziletli ibadetlerin başında geliyor. Bunu yaparken tabii ki olması gerektiği gibi ve aynı zamanda en iyi şekilde yapmak gerekmektedir. Gündelik yaşantıdan uzaklaşmak, bu dünyanın sahteliğinden arınmak ve yalnızca Allah’a yönelmek bu aşamada önem arz eder. 

Namaz kılmaya başladığımız esnada başımıza gelebilecek aksaklıklar kadar şeytanın bitmek bilmeyen vesveseleri de Müslümanlar için daha fazla soru işaretine yol açabiliyor. Bilhassa bunlardan arınmak için aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını buradan alabilirsiniz. 

Sıkışık Abdest İle Namaz Kılınır Mı?

Namaz kılmak için abdest almak ve Allah’ın huzuruna tertemiz şekilde çıkmak çok önemlidir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) tarafından da sıkışık abdest ile ilgili pek çok hadis verilmiştir. Eğer ki kişinin namaz kılarken aklını, kalbini ve benliğini Allah’tan başka bir noktaya kaydıracak olan unsur varsa o namaz geçersiz sayılır. İdrarı ya da büyük tuvaleti sıkıştırmaya başladığında insan rahat hareket edemez.

 O konuyu düşünmeden durması ise oldukça zordur. Hele ki böyle bir sıkışıklık durumunda namaz kılmak daha da zordur. Bu yüzden üşenerek bir önceki abdestiyle sıkışık bir biçimde namaz kılmaya çalışmak net olarak mekruhtur. Ayrıca peygamberimizin öğütleri arasında da abdestliyken üstüne abdest almanın fazileti sıkça dile getirilmektedir. Her namaz vakti öncesinde abdest alınması bu noktada tavsiye edilebilir. 

Namaz Sırasında Her Sure İçin Besmele Çekilir Mi?

Namaz sırasında okunan sureler ve bu sureler için çekilecek olan besmeleler en çok tartışılan konular arasındadır. Diyanet ise konuya net bir açıklık getirmiştir. Buna göre namaz kılmaya başladığınızda her rekata başlarken besmele çekmeniz gerekmektedir. Ancak Fatiha suresini okuduktan sonra rekatı tamamlamak için okuyacağınız zammı surelerin başında besmele çekmenize gerek yoktur. Sübhaneke duasını okuduktan sonraki adım olan kıraate kalkmadan evvel de besmele çekilmesi gerektiği unutulmamalıdır. 

Secde İçin Gözleri Kapatmak Gerekir Mi?

Namaz esnasında nereye bakılmalı sorusunun yanı sıra aynı zamanda secdeye gidildiğinde de gözlerin kapanıp kapanmayacağı merak konusu olabiliyor. Secdeye yatıldığında içten bir biçimde huzurlu olarak gözlerinin kapatılmasında sakınca görmeyen alimler yok değil. Fakat peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV)’in hadisinde ‘’Her kim ki namaza kalkıyorsa gözlerini asla kapamasın’’ buyurmaktadır. 

Namazın Sonunda Fatiha’dan Sonra Amin Demenin Hükmü Nedir?

Fatiha suresi okunduktan sonra Amin denmesi cemaat ile kılınan namazlarda sıkça görülür. Tek başına kılınan namazlarda denmeli midir sorusu ise kafa karıştırıcı olabiliyor. Öncelikli olarak bunu mezheplere göre de değişiklik gösterebileceğini vurgulayalım. Hanefi mezhebinden olanlar Fatiha suresini okuduktan sonra sessiz bir biçimde amin demeyi sünnet kabul ederler.

 Şafi mezhebinden olanlar ise eğer kıraat açık ise açıktan, gizli ise gizliden amin demeyi tercih ederler. Ayrıca cemaat ile kılınan namazlarda Fatiha suresinden sonra amin denmesi de hadis-i şerife dayanmaktadır. Ebu Hüreyre rivayetinde peygamberimizin ‘’Cemaat ile namaza durduğunuzda imam Fatiha’yı bitirdiğinde Amin dediği anda siz de Amin deyin. İçinizden herhangi birinin Amin deyişi bir meleğin Amin demesiyle muvafık olursa onun küçük günahlarına kefaret sayılır’’ dediği görülüyor. 

Kadınlar Namaz Kılarken Nasıl Giyinmeli? Pantolon ya da Tunik Giyilebilir Mi?

Dinimize göre kadınların giyim kuşamlarıyla ilgili farz olan tek nokta tesettürdür. Dolayısıyla tesettüre girmiş bir kadının zaten ayak bileklerine kadar uzanan bol bir elbisesi vardır. Bu elbiseyle de namazını rahatlıkla ve huşu içerisinde eda edebilmesi mümkündür. Fakat bazı farklı şartlardan ötürü ya da tesettürlü olmayan bir kadın için namaz kılma gerekliliğinde pantolon ya da tunik tercih edilmesi tartışmalara sebep olabiliyor. 

Öncelikle pantolon kullanılması vücut hatlarını belli etmesinden ötürü uygun görülmemektedir. Tunik ise ayak bileklerine kadar kapatmadığından dolayı uygun görülmemektedir. Ancak tunik altına pantolon giyildiği takdirde bu şekilde namaz kılınmasında bir sakınca olmadığı fikri yaygındır. Bilhassa namazı kazaya bırakmak istemeyen Müslüman kadınlar bu şekilde namaz kılabilirler. 

Namazda Açılan Baş Örtüsü Düzeltilir Mi?

Namaz kılarken gerek secde ve rüku, gerekse selamlar çeşitli hareketlerin ardı ardına yapılma gerekliliğini ortaya koyar. İşte bu hareketler neticesinde de baş örtüsü yerinden oynayabilir, çıkabilir, saç açılarak görülebilir. Böylesi bir durumda kadının namazı yarım bırakmasına gerek yoktur. Eğer ki kadın tek bir hamlede baş örtüsünü düzeltebiliyor ve bu düzeltme süresi 3 kez “sübhanallah” diyecek kadar uzun sürmüyorsa namaz bozulmamaktadır. Haliyle baş örtüsü namaz esnasında düzeltilebilir. Fakat süre 3 kez “sübhanallah” diyebilecek kadar uzunsa namaz bozulur ve yeniden kılınması gerekir. 

Namazdan Sonra Tesbih Çekilmesi Farz Mıdır?

Müslümanlar için günde 5 vakit namaz farz olsa da tesbih çekmek için aynı şey söylenemez. Dileyen her vaktin sonunda tesbih çekerek ibadetini daha faziletli bir biçimde gerçekleştirebilir. Ancak tesbih çekilmemesi durumunda da namazın geçerliliğine dair bir sakınca bulunmamaktadır. Bilinir ki tesbih çekmenin ecri çok fazladır ve her Müslüman bu yüzden namazın ardından tesbihatlerle bunu taçlandırmak ister. Ayrıca tesbihat peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) tarafından bizlere sünnet olarak öğütlenmiştir. Namazını faziletli bir biçimde eda etmek isteyenlerin farz namazların ardından çekmesi tavsiye edilir. 

10210