Kutlu Doğum Nedir? Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?

Kutlu doğum haftası uzun yıllardır kutlanan ve bizzat peygamber efendimiz Hz. Muhammed’e adanmış bir kutlama sürecini kapsar. Bu haftanın hicri takvimdeki yeri sabittir ve Rebiülevvel olan üçüncü Hicri ayın 12.gününün sabahı itibariyle ilk günü kabul edilir. Ardından ise bir hafta boyunca devam eder. Dolayısıyla Miladi takvime göre de Hicri takvimdeki tarihe karşılık gelen tarih Kutlu doğum haftası olarak kutlanır.

Burada en önemli nokta ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in gerçekten doğduğu haftayı sembolize etmez. Fakat 1989 yılından beri Diyanet vakfı tarafından başlatılan bu etkinlik sonrasında Diyanet başkanlığınca da kabul görmüş ve desteklenmiştir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in örnek kişiliğini anmak, onu daha büyük kitlelere tanıtmak ve bunun için yapılacak olan etkinlikler için bir zemin hazırlanmıştır. 

Buna kutlu doğum haftası denir ve biz Müslümanlar için de O’nu en iyi şekilde anmak için güzel bir fırsat yaratılmış olur. Sürekli olarak Peygamberimiz (s.a.v)’in hayatına yönelik kısa filmler, onun öğretilerini öğütleyen kitaplar, kısa hikâyeler ve hadis-i şerifleriyle dolu bir hafta geçirilir. Bunun fazileti ise bir Müslüman için son derece önemlidir. 

  • Kutlu doğum haftası boyunca şefaat edeceği kullardan birisi olmak için salat-ü selam getirmek her Mümin için önemlidir.
  • Her Müslüman Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in izinden gider. Onun hadis-i şeriflerini okumak, onun güzel insanlığını örnek almak için çok doğru bir zamandır.
  • Kutlu doğum haftası boyunca Kuran okumak ve onu Hz. Muhammed’e atfetmek son derece önemlidir.
  • Peygamberimiz (s.a.v)’in davranışlarını öğrenmeye, onun adabıyla ve hayat görüşüyle hayata bakmayı öğrenmeye yönelmenin tam zamanıdır.
  • Kutlu doğum haftasında ALLAH’ın Resulünü baz alan sohbetler yapabilir, bu sohbetleri organize edebilir veya yapılan sohbetlere katılım sağlayabilirsiniz. 
Kutlu Doğum Nedir? Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?
Kutlu Doğum Nedir? Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?

Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Kutlu doğum haftası için Hicri takvimde üçüncü ay olan Rebiülevvel ayının 12.sinin sabahı başlangıç tarihi olarak anılmaktadır. Dolayısıyla bir haftalık kutlu doğum haftası için başlangıç tarihi Miladi takvime göre Nisan ayının 14’üne tekabül eder. 

Türkiye’de 1989 yılından bu yana 14 Nisan ile 20 Nisan arası Kutlu doğum haftası olarak kutlanır ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’ anılır. İlk etapta 1989 yılından başlayarak 1994 yılına kadar Hicri takvim baz alınarak Mevlit kandilinin akabinde kutlanıyor olsa da sonrasında Miladi takvimde 14-20 Nisan aralığı sabit bir tarih olarak belirlenerek Müslümanlar için sunuldu. 

Kutlu Doğum Haftasında Gönderilebilecek Kısa Mesajlar

Kutlu doğum haftası boyunca Müslümanlar kalplerinden taşan peygamber aşkını dile getirmekten hiç gocunmazlar. Hatta onun örnek kişiliğini ve onun sonsuz sevgisini insanlara yaymak için de derin bir çaba içerisine girerler. Günümüz teknolojisinde de bayramlarda, kandillerde ya da özel günlerde SMS atmak son derece revaçta olan bir eylem. İşte bu yüzden kutlu doğum haftası mesajları sizin için de önemli olabilir.

  • Sana yalvarışımı kabul et ya Resulallah! Benim için şefaati mümkün kıl. Kıl ki tüm ömür ırmağımı senin önüne akıtayım ve senin saadetinle bezeneyim. Kutlu doğum haftamız kutlu olsun.
  • Ey yüce rabbim, bize elçin olan sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in güzel ahlakıyla, örnek insanlığıyla ve bitmeyen sevgisiyle yaşamayı nasip eyle ki hem onun hem de senin sevgine layık olabilelim. Kutlu doğum haftamız mübarek olsun.
  • Yaratılmış olan tüm insanların en yücesi, en akıllısı ve en sevileni Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e duygularımızı açmanın tam zamanı. Tüm günlerimiz daha bereketli geçsin diye salat ve selamların hepsi ona gitsin. Kutlu doğum haftamız kutlu olsun. 
  • Tüm İslam aleminin önderi olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in örnek insanlığıyla, sevgisiyle, merhametiyle, şefkatiyle insanlığın yarasını sarmasını ümit ederim. İslam dünyasının kutlu doğum haftasının mübarek olmasını dilerim. Saygılar 
  • Her şeyi yaratan rabbim, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’ için yarattığın tüm bu kainatın hatırına bizim günahlarımızı da bağışla ve merhametinden esirgeme. Kutlu doğum haftanız mübarek olsun. 
40881