Muz Yemek Dışında da Çok Pratik Şekillerde Kullanılabilir

Muz yemek ve bazı meyveler sağlığa yararları açısından incelendiğinde muazzam sonuçlar veriyor. A ve C vitamini deposu olan meyvenin aynı zamanda mineral açısından da zengin bir yapısı var.

Kalsiyum deposu olması çocukların kesinlikle tüketmesi gereken meyveler arasında yer almasını sağlıyor. Ayrıca magnezyum yönünden de zengin bir meyve.

Ancak asıl ana mineral kaynağını potasyum oluşturuyor. Protein içeren bir meyve olarak her yaş grubunun sık sık tüketmesi gerekiyor.

Muz bu kadar zengin bir besin değerine sahip olmasının muz yemenin dışında da başka alanlarda kullanılmasının önünü açtığını söylemeliyiz. Özellikle mutfakta bazı besinlerin pek çok alternatif kullanım alanında pratik çözümler sunabildiğini görüyoruz.

muz ile cilt maskesi

Muz Yemek Dışında Muz ile Pratik Çözümler Yaratın

Muz yemek, Faydaları bir kenara dursun muzu soyarak tüketmek dışında da pek çok amaç için kullanabilirsiniz. Pek çok insanın bu pratik uygulamaları hayatına kattığı bir dönemde yaşıyoruz.

En basit şekliyle dondurma alternatifi bir ürün tüketmek istediğinizde imdadınıza koşuyor. Özellikle dondurma yemek istediğinizde ve kış aylarında olduğunuzu fark ettiğinizde içinizde bir burukluk oluşabilir.

Dolayısıyla bu aşamada muzu blenderdan geçirerek krema ile karıştırdığınızda tüketebileceğimiz mükemmel bir tatlı yaratırsınız. Üstelik tamamıyla doğal ve sağlıklı olacağından hiçbir handikap getirmeyecektir.

Muz yemek diş sağlığına da faydası oldukça büyüktür. Diş ve ağız sağlığı için düzenli tüketilmesi öneriliyor.

Burada sararmış dişlere iyi gelmesi için muzu tükettikten sonra kabuğunu atmayıp dişlerinize sürebilirsiniz. İç kısmı beyazlama sürecini hızlandırmaktadır. Blendardan geçirilen muzlar krem formuna getirildiğinde aynı zamanda diş fırçası ile dişlerin fırçalanmasında da kullanılabiliyor.

Muz yemek dışında, muzu blenderdan geçirdiğiniz ve krem formuna getirdiğiniz muzu cilt maskesi olarak kullanabileceğinizi hatırlatalım. Doğal bir nemlendiriciye sahip olabilirsiniz. Cilt için olduğu gibi saçlarda da yaşanan kuruluk hissine birebirdir. Bunun için muz kabuğunu saç diplerinize sürmeniz gerekiyor.

Bu meyvenin kabuğunun içerisinde bulunan bazı enzimler pek çok alanda işlevsel sonuçlar verebiliyor. En iyi süngerlerden bile daha iyi bir ayakkabı parlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Çalışmayan disklerin arka yüzeyini temizlerken kullanabilirsiniz.

Ayrıca yaşanan bir kaza sonucunda parmağınıza kıymık battığında onu oradan çıkarmanız gerekir. Eğer kıymığın olduğu yeri muz kabuğuyla sararsanız kıymık kendiliğinden yukarıya doğru çıkacaktır. Cımbızla tutup çekmek çok daha kolay olacağından hayatınızı kurtarabilir.

Tüm bunların haricinde muz yemeyi seven ancak diğer meyvelerden de vazgeçemeyenler için bir tavsiyede bulunabiliriz. Avokado soyulması zor bir meyve olarak bilinir.

Oysa bir kese kağıdının içine hem avokado hem de muz koyduktan sonra ağzını sıkıca kapattığınızda hiç efor sarf etmeden avokadoları soyabilirsiniz. Kese içerisinde bulunan gazdan ötürü bir süre sonra avokadoların kabukları atmaya başlayacaktır. Muz yemek dışında da birçok alanda fayda sağlıyor.

72371