Mutfak Tezgâhını Pratik Şekilde Temizlemenin Yolları

Mutfak Tezgâhını tertemiz yapmanızı sağlayacak temizleme önerileri, mutfak dekorasyonunda önemli gelişmeler olduğunu her geçen gün fark edebiliyoruz. Genel olarak en büyük değişiklikler ise tezgâhlarda oluyor.

Daha şık tasarımların yanı sıra sürekli kirlenen mutfak tezgâhlarına da artık rastlamıyoruz. Leke tutmayan, kirlenmeyen ve temizliği çok kolay modeller şu sıralar fazlasıyla revaçta.

Ancak yine de hem eski tip tezgâhlar hem de yeni modellerde olası bir kirlenmeyi önlemek için bazı püf noktalardan söz edilebilir.

Mutfağın daha temiz görünmesi için tezgâhın temizliği en önemli faktördür. Dolayısıyla hem daha hızlı hem de daha kolay bir şekilde mutfağımızı temizlemek için bu yöntemleri uygulamamız avantaj sağlayacaktır.

Mutfak Tezgâhı Nasıl Temizlenmeli?

mutfak tezgâhını temizleme
mutfak tezgâhını temizleme

Tezgâhlar özel olarak tüm işlemleri rahat bir biçimde yapabilmemiz için tasarlanmıştır. Yani bir bakıma lekelerin veya artıkların temizlenmesi için tüm detaylar daha önceden düşünülmüş oluyor.

Fakat günümüz şartlarını düşündüğümüzde yalnızca yemek artıkları değil aynı zamanda yağ lekeleri, çöp birikintileri, ıslanmış zeminler bile kirli bir görünüme yol açabiliyor.

Lekelerin bazen oldukça inatçı olması ciddi bir efor sarf etmenize yol açabilir. Ayrıca zaman açısından da ciddi bir süre uğraşmanız gerekir. Bunu minimuma indirmek istiyorsanız doğru teknikle ve doğru şekilde temizlemeniz şart.

Örneğin yağ lekelerini direkt silerseniz daha çok tezgâhın tümüne bulaştığını fark edebilirsiniz. Bunun yerine öncelikle yağ lekelerinin üzerine bulaşık deterjanı ya da yağ çözücü damlatarak bir süre beklemeniz gerekiyor.

Bu bekleme süresinde deterjanın içerisindeki kimyasallar yağın moleküllerine işleyerek onları kolayca söküp atmanızı sağlıyor.

Tabii ki bu süreç tamamlandıktan sonra yine bulaşık süngerinin yeşil kısmıyla ovalayarak temizlemenizi öneririz. Hatta yağ lekelerini temizledikten sonra mutfağınızın en göz alıcı parçası olan tezgâhınızı bulaşık deterjanıyla bir kez daha temizlemeniz daha temiz bir görünüme yol açacaktır.

Tabii ki her zaman yağ lekelerini çıkarmakla uğraşmıyoruz. Bazen yağ ile lekeleri çıkarmak mümkün olabiliyor. Artıklar ya da kırıntı veya susam gibi ufak taneli pisliklerin tezgâh üzerinde kalıcı olmaları çok kolaydır. Yapıştıkları yerden çıkarmak ise her zaman kolay olmaz.

Tam bu aşamada da bir miktar yağ dökerek zemini kayganlaştırıp tüm lekeleri kolayca silebilirsiniz. Ardından yeniden deterjanla tezgâhınızı silmek hijyenik bir sonuca dönüşecektir.

Kalıcı gibi duran lekelerin üzerine çamaşır suyu kullanmanız hızlı bir biçimde bu lekelerden kurtulmanıza olanak tanır. Bu lekelere uygulayacağınız çamaşır suyunun içerisine bir miktar amonyak eklemeniz iyi olacaktır.

Kimyasal temizlik malzemeleri arasında da cif en çok tercih edilen tezgâh üstü temizleme malzemesidir. Yoğun kıvamı sayesinde en zorlu lekeleri bile güç harcamadan çıkarmanıza olanak tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap