Mukaddes İsminin Anlamı

Mukaddes İsminin Anlamı

Mukaddes İsminin Anlamı Hoş ve güzel manalara gelen isim arayışında olanlar Mukaddes ismiyle karşılaşır. Bebek bekleyen kişiler cinsiyeti öğrenince oldukça güzel bir heyecanın içine de girerler. Bebeğe isim belirlenmesi arasında birçok seçenek söz konusu olur. Anne, baba, büyükanne, büyükbaba ya da yakın çevreler farklı isim alternatiflerini sunarlar. Bunlardan bir tanesi de Mukaddes olabilir. Mukaddes isminin anlamı nedir? Bu isimle ilgi merak edilenler sizlere sunulmuştur.

Mukaddes öncelikle mübarek, kutsal ve temiz anlamlarına gelmektedir. Kutsal kitaplar için de kullanılır. Mesela Tevrat, Zebur, İncil mukaddes kitaplar arasında yer alır. Bir yıldızın yakınındaki diğer yıldız olarak da farklı bir anlama sahiptir. Mukaddes bitkisinin olduğunu biliyor muydunuz? Koyu yeşil renkte yaprakları olan, sapından çıkan dallarla uzayan ve renkli çiçeklere sahip bir bitki olarak da bilinir. Mukaddes, temiz, pak, kusursuz olan anlamlarına da gelmektedir.

Mukaddes ismi kadın ve erkekler tarafından kullanılır. Üniseks bir isim olarak bilinir. Kökeni Arapçadır. Mukaddes Kur’an da geçiyor mu? Evet geçmektedir. Taha suresinin 12’inci ayetinde Mekke’de bulunan Tuva Vadisinden bahsedilir. Bu vadinin kutsal olduğu söylenir.

Türkiye’de 30.286 kişi Mukaddes ismine sahiptir. Türkiye genelinde 532’inci sırada yer almaktadır. Üniseks isimler arasında 7’inci sırada bulunur.

İsimlerin özellikleriyle ilgili analiz yapmak da mümkündür. Mukaddes isminin analizi yapılacak olunursa; dost canlısı kişiler olduğunu söyleyebiliriz. İnce düşünceli, zarif, romantik, maneviyatı yüksek kişilerdir. Arkadaş ve dost bulmakta hiç zorlanmazlar. Keyfine düşkün kişilerdir. Gezmek, eğlenmek onların vazgeçemedikleri arasında yer alır. Birini eleştirmekten ya da kendilerinin eleştirilmesinden hoşlanmazlar. O yüzden bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Olumlu yönleri arasında sakin ve sessiz bir yapıda oldukları söylenebilir. Merhametli ve yumuşak huylu kişilerdir. Yalnızlıktan hoşlanırlar. Herkesle uyum sağlayabilirler. Fedakar ve hayal güçleri yüksektir. Romantik oldukları kadar dini inançları da yüksektir.

Olumsuz özellikleri arasında onların sabit fikirli olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca beklenmedik kararlar alabilirler ve marjinal kişilerdir.

Fiziksel özellikleri kalın dudaklı, geniş omuzlu, koyu renk gözlü, kemerli burunlu, belirgin elmacık kemikli, zarif yüz hatlarına sahip, kalın ve dalgalı saçlı olduklarını söyleyebiliriz. Kalın ve etkileyici ses tonuna sahiptirler.

İsimlerin kendini belli eden kişilik analizleri de bulunur. Mukaddes isminin kişilik analizi olarak onların dürüstlüğe önem verdikleri söylenebilir. Özellikle arkadaş ve eş seçiminde dürüst kişilerle birlikte olmayı tercih ederler. Sorumluluk sahibi oldukları için birçok kişiyle uzun süreli diyaloglar kurabilirler. Zamanını kaliteli ve güzel geçirmek isterler. O yüzden gezmek ve eğlenmek onların hobileri arasında bulunur. Partnerine değer veren, tutkulu ilişkiler yaşamak isteyen kişilerdir.

Benzer isim araştırması Mukaddes isminde de yapılır. Mukaddes ismine benzer isimler; Mukadder, Mukadderat, Münire, Makbule, Münkir, Hades, Muhammed, Enes, Menderes örnek olarak verilebilir.

Mukaddes Kur’an da geçer. O yüzden çoğu kişi bu ismi tercih edebilir. Mukaddes ismi caiz mi diye merak ediyorsanız sakıncalı isimler arasında bulunmadığını söyleyebiliriz.

mukaddes-isminin-anlami-95192
Mukaddes İsminin Anlamı

Bazı ünlüler de bu isme sahiptir. Mukaddes ismine sahip olan ünlüler; şarkıcı Mukaddes Akgül, Mukaddes Saciloğlu, Mukaddes Yorgun ve Vanlı Mukaddes örnek olarak verilebilir. Yazarlarımız Mukaddes Erdoğdu Çelik, Mukaddes Çıtlak, Mukaddes Şanver, Mukaddes Başdil isimleri örnek verilebilir. Profesör Doktor Muhammed Tarakçı’nın “Kitabı Mukaddes” isimli kitabını da hatırlatmamız gerekir.

Fatmagül’ün Suçu Ne dizisini hatırlayanlar Mukaddes yengeyi hatırlar. Dizide bu rolü Esra Dermancıoğlu canlandırmıştır. Aşk Yeniden dizisini izleyenler olduysa dizideki Mukaddes Şekercizade karakterini Lale Başar canlandırmıştır. Keşke Hiç Büyümeseydik Dizisinde yer alan Mukaddes rolüne de Açelya Akkoyun hayat vermiştir.

Mukaddes isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Takdis Edilmiş, Mübarek Kutsal Temiz. Mübarek, Kutsal Kitaplar, Kuran, Tevrat, Zebur, İncil. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – Bir Yıldızın Yakınında Bulunan Bir Başka Yıldız
  • 3 – Koyu Ve Yeşil Renkli Ve Değişik Biçimde Yaprakları Olan, Saplarından Çıkan Ek Kökçükleriyle Tırmanan, Renkli Çiçekleri Olan Bir Bitki
  • 4 – Noksan ve kusurdan arınmış, temiz ve pak olan.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Mukaddes ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mukaddes ismini kullanan 30.286 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mukaddes ismini kullanan 4.624 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mukaddes ismini kullanan 2.207 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mukaddes ismini kullanan 1.739 kişi bulunmaktadır.

Mukaddes isminin Türkiye sıralaması

Mukaddes en çok kullanılan 532. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 7. isimdir.

Mukaddes isminin Harf Analizi

Kişiye Mukaddes ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Mukaddes İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mukaddes ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mukaddes isminin anlamını gözden geçirin!

Mukaddes İsminin Numerolojisi

Mukaddes isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
U: yirmi beş
K: on dört
A: bir
D: beş
D: beş
E: altı
S: yirmi iki
TOPLAM: 94

76402