Motivasyon Sözleri ile İşinizdeki En İyi Kişi Olun

Motivasyon Sözleri ile İşinizdeki En İyi Kişi Olun Dolayısı ile herkes hayatın bir kenarına tutunmak için çabalarken, bir yandan da yüksek motivasyonla hereket ederek hedeflerine ulaşmak istiyor.

Motivasyon Sözleri ile İşinizdeki En İyi Kişi Olun Başarılı olmak, yüksek performans göstermek, hangi kulvarda olursa olsun hep bir yarışın içinde olmak , modern insanın yazgısıdır.Hayat hızla akıp gidiyor ve kimseyi durup beklemiyor. Dolayısı ile herkes hayatın bir kenarına tutunmak için çabalarken, bir yandan da yüksek motivasyonla hereket ederek hedeflerine ulaşmak istiyor.

Sık sık hevesimizi kıran, dikkatimizi dağıtan , moralimizi bozan olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu anlarda yeniden kendimizi toparlamak, moralimizi yükseltmek için motivasyon sözleri duymak isteyebiliyoruz. “Zor olanı hemen yaparız, imkansız biraz zaman alır” gibi  hem eğlendirici olabilen hem de güçlü mesajlar içeren motivasyon sözleri ders çalışan bir öğrenciye de , sınırda nöbet tutan askeri de olumlu yönde etkileyebiliyor.

Motivasyon sözleri başarı ve başarısızlık deneyimlerini yaşamış insanlar tarafından zikredildiğinde , gerçekten çok daha büyük bir etki yaratmaktadır. Çoğu meşhur olmuş bu kişilerin genelde ortak özelliği çok çalışmış ve asla vazgeçmemiş olmalarıdır. Onların başlarından geçenleri dinlemek, başkalarının tecrübelerinden dersler çıkarmayı bilenler için altın değerindedir.  İşte o paha biçilemeyen, bazı en iyi motivasyon sözleri :

  • ”Kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandiracak atışı ıskaladım. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. Başarımın sırrı işte budur. ”  Michael Jordan
  • “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise ‘başaracağım’ diye başlayarak sonunda ‘başardım’ diyenindir.” Mustafa Kemal Atatürk
  • “ Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.” S. Keth Moorhead
  • “Savaşan kaybedebilir ama savaşmayan çoktan kaybetmiştir” Che Guevera
  • ” Dünyada büyük kabiliyete sahip kişiler, küçük bir cesaret sahibi olmadıkları için kaybolurlar.” Sydney Smith
  • Bu dünyada sürekli yalnız kaldıklarını düşünen kişiler bile zannettikleri kadar yalnız değildirler. Çalışan , çabalayan, asla yılmayan insanlara mutlaka bir gün kapılar açılır, er ya da geç emeklerinin karşılığını alırlar.

Zaten hayatta başarılı olmuş kişilerin söyledikleri motivasyon sözleri çalışmak gerektiğinin altını özellikle çizmektedir. Sürekli çalışan ve teşebbüs etmekten geri durmayanlar, ne kadar çok hata yaparlarsa o kadar çok dersler çıkarıp, doğru yolu önünde sonunda bulmaktadırlar.  Zaten “hata yapmaktan değil, bir şey yapmamaktan korkun” sözü de tam olarak bunu ifade etmektedir.

Motivasyon Sözleri ile İşinizdeki En İyi Kişi Olun
Motivasyon Sözleri ile İşinizdeki En İyi Kişi Olun

Motivasyon Sözleri ile İşinizdeki En İyi Kişi Olun

Motivasyon Sözleri ile İşinizdeki En İyi Kişi Olun Motivasyon sözleri Aziz Sancar gibi , büyük bilim insanımız tarafından sarfedildiğinde daha bir değer kazanıyor. Şöyle demiş kendisi:

“Başarı, zekâ kadar çalışmakla elde edilir. Sebat lazım, inat etmek lazım ve çalışmak lazım. Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir ben çalışmaya inanıyorum.” İşte Nobel ödülü kazanmış , bilimin zirvesine çıkmış bir insanın başarısının sırrı…

Ülkemizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, belki de insanlık tarihindeki en azimli, en mücadeleci insanlardan biridir. Motivasyon sözleri Atatürk tarafından söylendiğinde, bizim için daha gerçekçi, daha inandırıcı olmaktadır. Çünkü biliyoruz ki söylediği her sözü gerçektenyaşamış, bahsettiği zorlukları  ruhunun ve bedeninin her zerresinde hissetmiştir. Onun bizlere miras bıraktığı en güzel öğretilerden birine kulak verelim şimdi:

” Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhin de bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır.

İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin.”

“Başarıyı hedefleyin, mükemmel olmayı değil. Yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz. Unutmayın; mükemmeliyetçiliğin arkasında korku yatar. İnsan olduğunuzu hatırlayarak korkularınızı göğüsleyin. Daha mutlu ve daha etkili bir insan olursunuz.” David M. Burns

Hangi limana gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım edemezmiş. Tersten söylersek,  bir hedefi ve ideali olan insan, çalışıp çabaladığı takdirde mutlaka bir yerlerden yardım görür. Motivasyon sözleri hayat hakkında adeta birer kanun maddesi gibidirler. Bunlara sıkı sıkıya sarılır ve söylenenleri uygulamaya çaışırsanız, doğru olanı yapıyorsunuz demektir. Bu sözlerden bazılarını  başucumuza asmak, zorlandığımız, kötü şeyler yaşadığımız dönemlerde, göz yaşlarımızı silip, kaldığımız yerden devam etmemizi sağlayacak enerjinin bir kısmını verebilir belki de.

Motivasyon Sözleri Anonim

Motivasyon sözleri anonim masallarda ve hikayelerde de karşımıza çıkmakta, büyük dersler içeren konular, nesilden nesile aktarılmaktadır.  Yazımızı bu masallardan biriyle bitirirken, yenilenin değil pes edenin kaybettiğini bir kez daha hatırlatalım

” Çin’in kuzeyinde yaşayan ve Kuzey Dağının Budala İhtiyarı adıyla bilinen yaşlı bir adamın evi güneye bakarmış ve kapısının önünde duran Tayhang ve Vangvu adlı iki büyük dağ, yolu kapatırmış. Adam bir gün oğullarını çağırmış ve hep birlikte kazma küreğe sarılmışlar, dağları büyük bir kararlılıkla kazmaya başlamışlar.

Akıllı ihtiyar adıyla bilinen bir başka aksakallı köylü onları görünce gülmekten kırılmış: ‘Amma da aptalsınız! Bu iki koca dağı kendi başınıza kazıp bitirmenize imkân yok!’ demiş. Budala İhtiyar cevap vermiş: ‘Ben ölünce, oğullarım devam eder; onlar ölünce, torunlarım devam eder; torunlarım da ölünce, onların oğulları ve torunları devam eder ve bu durmadan sürüp gider.

Dağlar ne kadar yüksek olursa olsun, daha fazla büyüyemezler. Ama bizim kazdığımız her bir parçayla biraz daha küçülürler. Neden onları yerle bir edemez mişiz?’ Akıllı İhtiyarın yanlış görüşünü böylece çürüttükten sonra, inancından hiçbir şey kaybetmeden her gün kazmaya devam etmiş. Tanrı bütün bu olup bitenlerden çok etkilenmiş ve yeryüzüne iki melek yollamış: bu melekler de dağları sırtlayıp götürmüşler.”  Eski bir Çin masalı.

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap