Mor Ekmek Nedir? Mor Ekmeğin İçinde Ne Var? Kolay Mor Ekmek Tarifi

Sağlık yaşam bize farklı ekmek çeşitlerini öğretti. Özellikle Asya tarafında bulunan mor ekmeğin besin değerleri fazladır. Evde kolayca yapılır.

Son dönemlerde adını sıkça duymaya başladığımız ve haber bültenlerine kadar konu olan mor ekmek, Japonların sıkça tükettiği bir ekmek olarak bilinmektedir. Daha sonraları ise ülkemizde de bazı yörelerde üretimi yapılmaya başlanmıştır. Her yaş grubundan insanın merakla takip ettiği mor ekmek haberleri gündeme bomba gibi düştü. Bu yazı da mor ekmek nedir ile ilgili bilgilere net bir şekilde yer verilecektir.

Bu içerikte ve Mor Ekmek Mor Ekmeğin İçindekiler Mor Ekmek Tarifi Kolay Mor Ekmek Tarifi Mor Ekmek Nedir 6 detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Mor Ekmek Nedir?

Birçok haber kanalında da çıkan ve sosyal medyada da adından sıkça söz ettiren bir ekmek türü olmaktadır. Bu nedenle kullanıcıların en çok aradığı mor ekmek nasıl yapılır şeklindeki sorular çok fazla artış göstermektedir. Artık ülkemizde de birçok fırın bu konuda hizmet vermektedir. Yapımına ülkemizde bulunan fırınlarda başlanmış ve satışı da fazlasıyla yapılmaktadır.

Japonların sofrasından eksik etmediği mor ekmek, sağlıklı yaşam biçimi olarak görülmektedir. İçinde bulunan birçok mineral ve vitaminlerle gerçekten ciddi bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle diyabet hastalarının, bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkları olanların ve beyin damarlarında sıkıntı yaşayanların bu ekmeği tüketmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıklıkları gibi hastaların kullanımı sonrası şikayetlerinin azaldığı verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Tüketenlerin çoğunun vücutlarında yaşadıkları rahatlamadan söz ettikleri bilinmektedir.

Ekmeğe rengini veren ise gıda boyası olmadığıdır. Tamamen mor renkte olan sebze ve meyvelerin pigmentlere ayrıştırılması ile elde edilen ve hamura katılan malzemelerle bir renk sağlanmaktadır. Böylelikle hem sağlık açısından hem de bağışıklık açısından iyi bir etki bırakmaktadır. Hiçbir şekilde kimyasal içerik bulundurmadığından sağlık açısından zararlı etkisi bulunmamaktadır.

Mor Ekmek Faydaları Nelerdir?

Mor ekmek faydaları saymakla bitmemektedir. Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artış gösteren Diyabet hastalığına iyi geldiği kullananlar tarafından belirtilmiştir. Mor ekmeğin içerisinde bulunan birçok sağlıklı bileşenden dolayı diyabet hastaları tarafından tüketilmesinin faydalı olacağı belirtilmektedir. 

İçinde bulundurduğu mor renkli meyve sebzeler nedeniyle hem bağışıklık hem de sindirim sistemini güçlendirmektedir. Sindirim sistemi üzerinde yarattığı etki ile birlikte inanılmaz bir temizleme sağlamakta ve bu temizleme sayesinde bağışıklık ileri derecede artış sağlamaktadır.

Günümüzde yine yaygın hastalıklardan biri haline gelen kanser hastalığına yakalanma riskini en aza indirgemektedir. Vücutta bulunan organların daha rahat ve iyi çalışmasını sağlayarak bu konuda da olumlu etkiler yaratmaktadır. Özellikle kronik hastalığı bulunanların tüketmesi olumlu sonuçlar verecektir.

Mor Ekmeğin İçinde Ne Var?

Bu kadar faydalı olan ekmek için kullanıcılar ve kullanmak isteyenler arasında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de mor ekmek içindekiler nelerdir sorusudur. Tadı ya da kokusundan yana diğer ekmeklerdeki tat ve kokunun aynısı olmaktadır. Yani bakıldığında tamamıyla doğal ekmek tadında olmaktadır.

İçerisinde antisiyoninler adı verilen bileşikler kullanılmaktadır. Tamamen doğal yöntemlerle mor bitkilerden alınan pigmentler bu şekilde birleştirilerek mor ekmek içine konulmaktadır.

Bu maddelerin bir araya gelmesi özellikle diyabet hastalarının bu ekmeği tüketmesi için başlı başına bir sebep olarak görülmektedir. Sadece meyve ve sebze renklerinin kullanılması ve hamuruna eklenmesi ile üretimi sağlanmaktadır.

Hatta evde yapacaklar ise bu konuda mor havuç kullanmaktadırlar. Alınan mor havuç iyice temizlenerek suyunun çıkarılması ile elde edilen karışım yapılacak olan hamurun içine eklenmekte ve mor ekmek hamuru elde edilmektedir. Yine aynı şekilde etki yaratacağından evde de yapımı sağlanabilmektedir.

Kolay Mor Ekmek Tarifi

Evde yapacaklar için pratik mor ekmek tarifi nasıl olmalıdır şeklindeki sorulara yanıt olarak aşağıda listelenecek olan malzemeler ile siz de kolayca yapabilirsiniz. Böylelikle her an elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Öncelikle mor ekmek tarifi için gerekli malzemelerin başında un, su ve ekşi maya gelmektedir. Normal bir ekmek hamuru için gerekli olan bu üçlü yine mor ekmek yapımında bizlerin karşısına çıkmaktadır. Bu üçlü 30’ar gram olarak ön mayalanma için elde bulundurulmalıdır.

Daha sonrasında ise yine 90gr ekşi maya ve 200 gram beyaz un ile 50 gram kadar sert buğday unu ve 100 gram kadar tam buğday unu ve elde edilecek olan mor havuç suyuna bir miktar tuz eklenerek malzemeler hazırlanmalıdır. Mor havuç suyunu elde etmek için de 2 adet mor havuç suyu çıkarılmalı ve bir su bardağı su eklenerek mor havuç suyu elde edilmektedir.

Malzemeleri tamamladıktan hemen sonra yapılışına geçilmelidir. Yapılacak işlemlerin başında derince bir kap içerisinde mor havuçlar rendelenmeli ve üzerine eklenecek olan bir su bardağı su ile kaynamaya bırakılmalıdır. Bu kap yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar kaynaması sağlanmalıdır. Kaynama işlemi sona erdikten sonra bir kenara alınıp soğumaya bırakılmalıdır.

İlk başta belirttiğimiz ön mayalanma için olan malzemeleri karışım yaparak yoğrulmalı ve 3-4 saat beklemesi sağlanmalıdır. Daha sonrasında mayalanan hamura diğer malzemeler eklenmeli ve bir saat kadar beklenmelidir. Sonrasında uygun bir kaba alınarak bir gün boyunca bekletilmelidir. Bu işlem iyi bir mayalanma sağlayacağı gibi dinlenen hamur gözenekleri açısından ekmeğin daha iyi bir şekilde olmasını sağlayacaktır.

Dinlenme süresi geçtikten sonra tavsiye edilen döküm bir kapta fırına atmaktadır. Fakat her zaman kullandığınız fırın kabında da fırına atılabilir ve gözlemleyerek pişirmelisiniz. Ara ara kontrolünü sağlayıp, tam olarak piştiğinden emin olduğunuzda fırından almalısınız. Böylelikle mor ekmek kolay tarifi ile yaptığınız ekmeği afiyetle tüketebilirsiniz.

 

42034